Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

ZSE Energia postaví veľké batériové úložisko. Nie dosť veľké proti blackoutu

ZSE Energia postaví veľké batériové úložisko. Nie dosť veľké proti blackoutu
Zdroj | ICZ
Juraj Procházka
ZSE Energia postaví veľké batériové úložisko. Nie dosť veľké proti blackoutu
Zdroj | ICZ
Zdroj | ICZ

Viaceré médiá v týchto dňoch informujú o investičnom zámere ZSE Energia postaviť na Slovensku veľkú záložnú batériu. Veľkokapacitné batériové úložisko, ktoré sa má vybudovať v extraviláne obce Nižná pri Piešťanoch, bude mať za úlohu hlavne udržiavať rovnováhu medzi energetickou spotrebou a výrobou.

Výkyvy v zaťažení rozvodnej siete spôsobuje popri nerovnomernej spotrebe energie u veľkoodberateľov v čoraz väčšej miere aj prítomnosť nestabilných zdrojov „zelenej“ elektriny – fotovoltických a veterných elektrární.

Pozrite si

Tesla v boji proti zmene klímy nasadí ťažký kaliber – Megapack

Univerzálne batériové úložisko, ktoré sa v materiáloch investora označuje skratkou BESS (z angl. „battery energy storage system“) sa má zameriavať na elimináciu týchto výkyvov energetickej siete a na zachovanie jej bezpečného chodu. Vzniknúť by malo na rozlohe jedného hektára v blízkosti exitujúcej elektrickej stanice Západoslovenskej distribučnej (ZSD) Veľké Kostoľany a neďaleko atómovej elektrárne Jaslovské Bohunice.

Zdroj | electrek

Začiatok výstavby je plánovaný v prvom štvrťroku 2024 a k rozvodnej sieti by mala byť batéria prifázovaná v roku 2025. V súčasnosti je zámer v procese posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA) a informačný portál rezortu Ministerstva životného prostredia SR poskytol o projekte aj viac detailov, oproti strohým informáciám tlačovej agentúry.

Pozrite si

Northvolt predstavil konkurenta pre Tesla Powerpack

Investor počíta s výstavbou viacerých objektov, pričom investičné náklady sú odhadované na 24 až 32 miliónov €.

Zdroj | ZSE Energia

Úložisko bude tvoriť sedem samostatných jednotiek BESS s výkonom 5 MW, každá o rozmeroch 22,2 x 7 m, pričom každé stanovište budú tvoriť dva rady batériových úložísk, ktoré tvoria navzájom prepojené skrine, tzv. CUBE. V každej skrini CUBE budú umiestnené batériové moduly Li-ion o kapacite 744 kWh s napätím 1100 V DC.

Zdroj | ZSE Energia

Batériové úložisko s plánovaným výkonom 35 MW a kapacitou 35 MWh bude pripojené do 110 kV rozvodnej sústavy v distribučnej sieti ZSD. Projektovaný výkon a kapacita záložného zdroja, aj keď projekt počíta v ďalšej etape s možným rozšírením, ukazuje, že v žiadnom prípade nepôjde o energetický „airbag“, schopný Slovensko uchrániť pred plošným výpadkom elektrickej energie (blackoutom).

Zdroj | ZSE Energia

Na to by sme potrebovali niekoľko podobných zdrojov s ešte vyššou kapacitou, rozmiestnených v dôležitých uzloch rozvodnej sústavy. Zatiaľ ich nemáme a tak skoro ich ani mať nebudeme, čo nie je dobrá správa. Riziko reálneho blackoutu totiž rastie a v budúcich rokoch – po odstavení jadrových a uhoľných elektrární vo viacerých krajinách EÚ – bude podstatne vyššie.