Reklama

Zostávate doma? Máme pre vás množstvo tipov ako sa zabaviť, i niečo nové naučiť

Zdroj | kaboompics
Stanislav Vinc
Zdroj | kaboompics
Zdroj | kaboompics

Či už dobrovoľne alebo nie, v týchto dňoch trávime doma viac času ako kedykoľvek predtým, no vďaka technológiám máme zároveň k dispozícii bezprecedentnú zásobu zdrojov zábavy a vzdelania pre všetky vekové kategórie. Zhrnuli sme preto pre vás všetky tipy, ktoré sme vám ponúkli v rámci našej špeciálnej kategórie článkov SHUTDOWN.

Keď stačí iba smartfón

Smartfón je v dnešnej dobe pre mnohých ich hlavným zariadením a niet sa čomu čudovať. Ak sa pozrieme spätne na naše tipy na to, ako sa doma vzdelávať alebo zabaviť z prvej vlny pandémie, smartfón je spomedzi všetkých zariadení tým najlepším zdrojom vedomostí a zaháňačom nudy.

Zdroj | Thom Holmes (Unsplash)

Ak sa radi hráte, určite neprehliadnite výber 5 najlepších mobilných hier, ktoré vás určite zabavia na celé hodiny. Ak už ale hrávate na smartfóne či tablete dlhšiu dobu, tieto hry už možno verne poznáte. V takom prípade skúste hľadať ďalej v bohatej ponuke platforiem Apple Arcade (iOS) a Google Play Pass (Android), ktoré obsahujú skutočne kvalitné platené tituly bez reklám.

Táto platforma samozrejme nie je iba o „zabíjaní času“, smartfón či tablet sa vám bude hodiť počas karantény aj na vzdelávanie a kontakt s okolím. Vybrali sme pre vás preto 6 aplikácií, pomocou ktorých sa môžete vzdelávať aj v bezpečí domova a pripravili návod, ako jednoducho telefonovať a robiť videohovory cez internet.

Hlava plná nápadov

Množstvo voľného času dáva priestor kreativite a novým nápadom, ktoré môžete vďaka skvelým webovým zdrojom, počítačovým programom a mobilným aplikáciám pretvoriť aj do novej aplikácie, hry, videa alebo digitálneho umenia.

Priamo programovaniu aplikácií a hier sme sa venovali na jednej strane v špeciálnom článku o učení sa vývoja aplikácií pre Android, ako aj na opačnej strane v samostatnom článku pre záujemcov o vývoj aplikácií pre operačný systém iOS. Vlastné jednoduchšie aplikácie však dnes môžete vytvárať aj bez znalosti programovania, stačí na to jednoduchý webový nástroj.

Zdroj | Danial RiCaRoS

Vďaka množstvu náučných videí sa navyše v digitálnych zručnostiach môžete vzdelávať aj pomocou platformy YouTube. Zhrnuli sme preto pre vás 6 YouTube kanálov, ktoré z vás spravia Photoshop profesionála, ako aj 6 najlepších YouTube kanálov na osvojenie Adobe Premiere Pro. Pokiaľ je vám bližšie kreslenie, skúste to s aplikáciou Procreate.

Opomenúť určite nemôžeme ani znalosť písania všetkými desiatimi, ktorá sa vám bude určite v budúcnosti hodiť v súkromnom i profesionálnom živote. Ako sa hovorí, „na všetko existuje appka“ a platí to aj v prípade tejto výuky.

Zábava pre deti

Čas strávený doma by najmä v rannom detskom veku nemal byť len o technológiách, no v zdravej miere môžu aj tie spestriť tieto sychravé dni, kedy deti zvyčajne omrzia aj ich najobľúbenejšie hračky. Stačí však trochu fantázie, smartfón a zopár jednoduchých aplikácií a karanténna nuda sa aj bez pozerania do obrazoviek rázom zmení na kopu zábavy a smiechu.

Zdroj | pixabay.com

Skvelým spôsobom, ktorý deti na chvíľu odpúta od obrazoviek, no zároveň prenesie do rozprávkových svetov, môžu byť aj viaceré slovenské zdroje plné rozhlasových rozprávok. Staršie deti zas zaručene zabavíte pomocou spoločenských hier, pre ktoré nemusíte utekať do obchodu. Zahráte si ich pohodlne spoločne aj na tablete či hernej konzole.

Keď nepríde človek za kultúrou,…

Netflix, HBO GO, Apple TV+, Amazon Prime Video… Filmových a seriálových streamovacích služieb je mnoho a ich ponuku už za posledné mesiace zrejme poznáte takmer naspamäť. Hľadáte však spôsob, ako si čo v najvyššej kvalite nahradiť kinozážitok doma? Na to pre vás máme niekoľko tipov

Zdroj | Pixabay

Ak však filmov a seriálov máte už plné zuby, internet vám umožní virtuálne vycestovať aj za inou kultúrou. Aj počas pandémie totiž môžete navštíviť viaceré svetové múzeá a galérie, prípadne seba aj deti zabaviť virtuálnou návštevou zoologickej záhrady a sprostredkovaným výletom do prírody.

Pre tvorivé tvory

Ak napokon máte doma chuť pustiť sa do vlastných projektov, ktoré ste až doteraz odkladali, aj na to pre vás máme niekoľko tipov. Tie začínajú výberom 8 YouTube kanálov, s ktorými sa stanete domácim majstrom.

Typickým príkladom večne odkladaných projektov je však určite aj digitalizácia starých rodinných diapozitívou, negatívov a starých fotiek. Túto aktivitu však už dnes našťastie zvládnete aj v pohodlí domova. To platí aj pre digitalizáciu starých VHS kaziet, ktoré môžete jednoducho prekopírovať priamo do počítača.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.