Navštívte múzeá a galérie aj počas pandémie, virtuálne

ZDROJ | pixabay.com

Oželieť návštevu múzea alebo galérie len preto, že by ste mali byť karanténe, či už nútenej alebo dobrovoľnej, nemusíte. Tieto stánky umenia umožňujú virtuálnu prehliadku.

Koronavírus nás mnohých pripútal ku gauču zrejme aj na celé týždne. Prvoplánové trávenie času hrami, či Netflixom, nám pomaličky prestáva chutiť, a tak sa obhliadame po niečom inom, novom, možno vznešenejšom.

Ako si užívať koncerty a rôzne iné kultúrne podujatia sme vám prezradili v článku Kultúrou je možné žiť aj počas karantény hlavne vďaka internetu. Dnes potešíme milovníkov múzeí a galérií. Aby ste sa kultúrne vyžili, nemusíte nutne nikam chodiť. Veľa galérií a múzeí ponúka virtuálne prehliadky. Vybrali sme tie, ktoré sú podľa nás najzaujímavejšie.

Britské múzeum, Londýn

ZDROJ | wikipedia.org

Britské múzeum je zrejme jednou z povinností počas návštevy Londýna. Ak ste to šťastie doteraz nemali prezrite si múzeum virtuálne vďaka Google Street View. Britské múzeum však ponúka aj svoju vlastnú, viac interaktívnu prehliadku, ktorú vyhotovila v spolupráci s Google. Na časovej ose môžete dopodrobna spoznať históriu sveta najrôznejších oblastí. Jednotlivé exponáty ponúkajú okrem vysvetľujúceho textu aj viacero obrázkov alebo audio výklad.

Guggenheimovo múzeum, New York

Guggenheimovo múzeum v New Yorku je známe pre svoje impozantné točité schodisko a množstvo umeleckých diel naprieč rôznymi výtvarnými štýlmi a smermi od impresionizmus, cez postimpresionizmus, modernu až po umenie súčasnosti.

MASP, São Paulo

ZDROJ | wikipedia.org

Brazílske múzeum umenia MASP je pre nás stále tak trochu exotika. MASP sa pýši prívlastkami prvé neziskové brazílske múzeum a prvé brazílske múzeum moderného umenia. Vystavené diela sú naviac veľmi zaujímavo inštalované, pôsobia, akoby sa vznášali vo vzduchu.

Národná galéria, Londýn

Vitruálna prehliadka Národnej galérie vo Veľkej Británií je možná vďaka Google Street View a je dostupná od roku 2011. Z pohodlia domova si môžete prezrieť 18 výstavných sál, v ktorý je dokopy viac ako 300 renesančných diel. Každé je doplnené o náučný popis.

Národné múzeum moderného a súčasného umenia, Soul

ZDROJ | wikipedia.org

Zrejme najznámejšie múzeum v hlavnom meste kórejskej republiky, Soule, má šesť poschodí a svoje exponáty ponúka aj formou virtuálnej prehliadky. Okrem súčasného a moderného kórejského umenia je tu vystavené aj to svetové.

Múzeum d’Orsay, Paríž

Umelecká tvorba z rokov 1848 až 1914 počíta mená ako Monet, Cézanne alebo Gauguin. Parížske múzeum d’Orsay sa zameriava presne na tieto roky vďaka čomu si virtuálne môžete prezrieť desiatky veľkolepých diel.

Múzeum Pergamon, Berlín

Berlínske múzeum Pergamon je jedno z najväčších v krajine. Ide o historické múzeum, ktoré ponúka bohatú zbierku antickkých artefaktov, vrátane jedinečných kúskov ako Babylonská brána a oltár Pergamon.

Rijksmuseum, Amsterdam

ZDROJ | wikipedia.org

Hlavné mesto Holandska je známe pre množstvo turistických nerestí, no aj tu sa nájdu zaujímavé kultúrne hodnotné stánky. Jedným z nich je napríklad Rijksmuseum, kde nájdete množstvo umeleckých diel z obdobia zlatého veku Holandska, čo počíta velikánov ako Vermeer alebo Rembrandt.

Galéria Uffizi, Taliansko

ZDROJ | wikipedia.org

Budovu galérie Uffizi navrhol Giorgio Vasari v roku 1560 pre známu Toskánsku rodinu de’Medicis. Budova sama o sebe je umeleckým dielom. Vystavené sú tu ako sochy, tak obrazy.

Múzeum Van Gogh, Amsterdam

Jeden z najznámejších a najtragickejších maliarov Van Gogh láka aj tých, ktorí sa o výtvarné umenie práve nezaujímajú. Jeho múzeum, resp skôr galéria v Amsterdame, nadchne viac ako 200 obrazmi, 500 kresbami, či 750 osobnými listami.

Ak sme vám našim výberom neulahodili, máte možnosť si vybrať podľa vlastnej chuti. A nemusíte ani dlho hľadať. Tieto aplikácie zoskupujú muzeá a galérie, ktoré môžete navštíviť virtuálne.

Artland – Discover and Buy Art

Ako už názov aplikácie napovedá, mieri skôr na výtvarné umenie a galérie. Vďaka aplikácii môžete virtuálne navštíviť väčšinu, ak nie všetky, veľké a dôležité svetové galérie. Nechýba možnosť nahliadnuť do súkromných zbierok.

ArtPassport

Pre plnohodnotný zážitok z tejto aplikácie budete potrebovať headset. Vďaka virtuálnej realite sa vám otvoria brány do veľkého množstva galérií a múzeí. Nechýbajú podrobné popisy k jednotlivým dielam, sú však len v Angličtine.

Google Arts & Culture

Aplikácia využíva aj Google Street View a ponúka viac ako 1 200 múzeí a galérií. S najväčšou pravdepodobnosťou je riešenie od Google najväčším a najkomplexnejším čo dnes nájdete. 

Komentáre k článku