Reklama

Zo stovky z pred pandémie by ste dnes mali tisícku. Akcie NVIDIA rastú vďaka AI

Zdroj | Midjourney
Stanislav Vinc
Zdroj | Midjourney
Zdroj | Midjourney

Umelá inteligencia hýbe technologickým svetom a taktiež akciami spoločnosti NVIDIA. Hoci tá sa v článkoch o nových projektoch AI väčšinou neobjavuje, v skutočnosti stojí v pozadí väčšiny z nich.

Americký výrobca grafických kariet so zeleným logom bol ešte donedávna známy iba v okruhu technologických nadšencov a hráčov počítačových hier. Dnes figuruje aj na titulných stránkach finančných spravodajských portálov a to práve vďaka rozmachu umelej inteligencie.

História spoločnosti Nvidia Corporation siaha ešte do roku 1993, kedy ju založil Jensen Huang, Chris Malachowsky a Curtis Priem. Práve prvý menovaný Jensen predtým pracoval ako dizajnér mikroprocesorov v spoločnosti AMD, ktorej dnes NVIDIA priamo konkuruje. Prvý produkt, grafický čip NVIDIA NV1, spoločnosť uviedla na trh v roku 1995 v tele grafickej karty The Diamond Edge 3D, na ktorej bolo spočiatku možné spustiť iba šesť hier, z toho tri boli súčasťou jej balenia.

Obsah pokračuje pod reklamou
Pozrite si

AI je mŕtva, nech žije AI. Microsoft Cortana to má oficiálne spočítané

Prvý grafický čip bol pre spoločnosť komerčným fiaskom a kvôli jej neštandardnému prístupu k vykresľovaniu objektov na obrazovke prišla aj o zákazku na výrobu grafického čipu pre videohernú konzolu Sega Saturn. Koncom 90. rokov však prišla séria dobrých rozhodnutí, prechod na grafickú platformu Direct3D od Microsoft, prvá grafická karta série GeForce, pod ktorou NVIDIA vydáva svoje karty dodnes a neskôr aj zákazka od Microsoftu na výrobu grafického čipu pre konzolu Xbox.

Videoherný biznis z roka na rok prakticky od svojho vzniku rástol a s ním mohla rásť aj NVIDIA. Pri spätnom pohľade na krivku vývoja ceny akcií spoločnosti je však jasné, že s jej trhovou hodnotou hýbali úplne iné technologické segmenty. NVIDIA sa doposiaľ dokázala zviezť na troch vlnách popularity.

Koncom roka 2017 vrcholil po celom svete ošiaľ okolo kryptomien, od ktorých si mnohí sľubovali rozprávkové zárobky a mnohým sa tento sen aj naplnil. Kryptomeny postavené na koncepte Proof-of-Work si na svoje ťaženie vyžadovali aj výkonný hardvér a práve tu sa dokázali uplatniť výkonné grafické karty od spoločnosti NVIDIA, ktoré vo veľkom nakupovali nadšenci i veľkí investori.

Vtedajší rast zo zhruba 15 na 70 dolárov za jeden rok a následný prepad späť na 30-40 dolárov, sa zdá byť z dnešného pohľadu pomerne zanedbateľný. Vtedy však ešte nikto netušil, ako bude hodnota akcií so značkou NVDA rásť začiatkom roka 2020, kedy vypukla celosvetová pandémia ochorenia COVID-19.

Študenti ale aj pracujúci zrazu potrebovali nové počítače a tak ako ostatné technologické firmy, aj NVIDIA vo veľkom profitovala z obrovského dopytu po novom hardvéri. V polovici marca 2020 sa dala jedna akcia spoločnosti kúpiť za zhruba 60 dolárov, koncom roka 2020 to bol dvojnásobok. Vtedajší vrchol akcie dosiahli v novembri nasledujúceho roka, kedy sa cena akcií vyšplhala až na 329 dolárov za kus.

Zdroj | Google

Obrovský dopyt po nových počítačoch opadol a spolu s nimi aj hodnota akcií Nvidie, avšak iba dočasne. Záujem zo strany bežných spotrebiteľov vystriedal záujem zo strany veľkých spoločností, ktoré začali vo veľkom investovať do oblasti umelej inteligencie.

Grafické karty so zeleným logom si tak našli ďalšie využitie. Ich výpočtová sila sa uplatnila v oblasti tréningu umelej inteligencie, ktorá v rámci tohto procesu musí spracovať obrovské množstvo dát a pomocou zložných algoritmov vytvárať na povel texty, skripty, obrázky či zvuky.

Nákupy grafických kariet za účelom využiť ich pri vývoji umelej inteligencie zvyčajne nie sú verejnou záležitosťou. V prípade podnikateľských aktivít kontroverzného miliardára Elona Muska je však verejné takmer všetko a tak sa v priebehu apríla tohto roka objavila správa, že Musk osobne zakúpil takmer 10 000 grafických kariet, ktoré majú umelej inteligencii poslúžiť na odhalenie manipulácie verejnej mienky prostredníctvom jeho sociálnej siete Twitter.

Akcie spoločnosti NVIDIA sa v posledných dvoch týždňoch podľa niektorých finančných expertov tzv. „prehriali“ a v polovici minulého týždňa mierne poklesli. Tento pokles mali spôsobiť obavy, že rast akcií je spôsobený davovou psychózou a celý ošiaľ okolo umelej inteligencie by mohol byť iba bublinou, ktorá čoskoro spľasne. To sa však zdá byť pomerne nepravdepodobné.

Umelá inteligencia je síce aktuálne najväčším „buzzwordom“, no nezdá sa byť umelo nafúknutým trendom, ale skôr prirodzeným a zjavne nevyhnutným pokrokom v oblasti technológií. Zatiaľ čo NVIDIA ako takmer jediná vyrába vhodné čipy pre vývojárov a prevádzkovateľov AI nástrojov (H100 Tensor Core), ostatní giganti ako sú Apple, Qualcomm a čoskoro aj Intel, sa sústredia skôr na akceleráciu výpočtov umelej inteligencie v koncových zariadeniach pre spotrebiteľov. Priamo Nvidii tak v tomto smere nekonkurujú.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.