Reklama

AI je mŕtva, nech žije AI. Microsoft Cortana to má oficiálne spočítané

Zdroj | Microsoft
Stanislav Vinc
Zdroj | Microsoft
Zdroj | Microsoft

Aktuálny ošiaľ okolo umelej inteligencie v skutočnosti predstavuje druhú vlnu popularity tejto technológie. Do tej prvej patrili hlasoví asistenti ako sú Amazon Alexa, Google Assistant, Siri a Microsoft Cortana.

Práve posledná spomínaná aj napriek obrovskému záujmu Microsoftu o umelú inteligenciu čoskoro oficiálne skončí svoju púť.

Špecializovaný portál Windows Central tento týždeň upozornil verejnosť na publikáciu novej stránky podpory, prostredníctvom ktorej spoločnosť Microsoft oznamuje oficiálne ukončenie podpory hlasovej asistentky Cortana.

Obsah pokračuje pod reklamou

Hlasová asistentka pomenovaná podľa digitálnej postavy z videohernej série Halo, bola oficiálne svetu predstavená v apríli 2014. V tom čase sa Microsoft chystal na veľkú premenu svojich operačných systémov, vrátane mobilného systému Windows Phone, v ktorom Cortana zohrávala kľúčovú úlohu. Išlo o jeden z hlavných vychytávok vtedajších smartfónov Nokia.

Pozrite si

Čo sa deje s Cortanou? Microsoft ju sťahuje už aj z Androidu a iOS

Svojho malého trhového podielu vo svete smartfónov sa však Microsoft po dlhodobej stagnácii napokon vzdal a tak Cortana z tejto sféry časom zmizla. Presadiť sa jej nepodarilo ani v kategórii zariadení smart home a hoci je dodnes súčasťou operačného systému Windows, na počítačoch ju väčšina ľudí akosi nemá potrebu používať.

Microsoft tak pristúpil k zásadnému kroku a oznámil, že neskôr v tomto roku prestane podporovať Cortanu ako samostatnú aplikáciu v operčanom systéme Windows. Aj keď spoločnosť vyslovene neuviedla, že Cortana ako taká definitívne končí, v článku podpory používateľov odkazuje na nové nástroje umelej inteligencie postavené na technológiách OpenAI.

Zdroj | Microsoft

Práve to bude hlavný dôvod, prečo Cortana v tejto sfére končí. Microsoft totiž plánuje do operačného systému Windows priamo integrovať novú generáciu umelej inteligencie, ktorú nazýva Windows Copilot. Tento systém bude schopný pomáhať vám s prácou naprieč rôznymi programami, do čoho zapojí aj Bing Chat, ktorý už je súčasťou internetového prehliadača Microsoft Edge.

Windows Copilot je aktuálne súčasťou júnovej ukážky pripravovaných aktualizácií pre Windows a tak je možné, že finálna verzia určená pre všetkých používateľov, uzrie svetlo sveta ešte tento rok, pravdepodobne v tej istej chvíli, ako Windows opustí Cortana.

Microsoft okrem toho používateľov odkazuje na nové hlasové ovládanie prítomné v systéme Windows 11, ako aj novú funkciu Microsoft 365 Copilot, ktorá dokáže vytvárať na mieru dokumenty, e-maily, prezentácie v aplikácii PowerPoint či funkcie v programe Excel.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.