Reklama

Prinesie Intel revolúciu, ktorá ho konečne spasí? Meteor Lake má vynikať v AI

Zdroj | Intel
Stanislav Vinc
Zdroj | Intel
Zdroj | Intel

Spoločnosť Intel je v posledných rokoch kritizovaná za to, že nedokáže inovovať svoje produkty tak rýchlo ako v minulosti a svojimi procesormi v niektorých ohľadoch začína zaostávať za konkurenciou.

Všetko to má zmeniť pripravovaná generácia s kódovým označením Meteor Lake. Predchádzajúce úniky hovorili o jej šokujúcom grafickom výkone, tie aktuálne a tentokrát už oficiálne zas hovoria o veľkom dôraze na výkon v oblasti umelej inteligencie.

Umelá inteligencia je aktuálne najpopulárnejším a najrýchlejšie rastúcim segmentom v oblasti technológií. Hoci sa v rámci nej najčastejšie hovorí o službách, ako sú ChatGPT, Midjourney či Bing a Bard, rovnako dôležitú úlohu v tomto segmente zohráva aj hardvér, na ktorý je z pohľadu výpočtových úloh AI mimoriadne náročná.

Obsah pokračuje pod reklamou

V prípade menovaných služieb tieto výpočty prebiehajú na vzdialených serveroch, no časť výpočtov umelej inteligencie, ako sú tie vstavané do smartfónov (najmä Siri), prebiehajú priamo na zariadení. Aj z tohto dôvodu výrobcovia mobilných čipsetov, medzi ktoré sa radí primárne Apple, Qualcomm a MediaTek, integrujú do svojho hardvéru aj čipy špeciálne určené práve pre výpočty AI.

Zdroj | Intel

Do tejto hry má s prichádzajúcou generáciou procesorov Meteor Lake (14. generácia Core) vstúpiť aj Intel. Súčasťou pripravovaného hardvéru sa stane špeciálny oddiel určený na akceleráciu výpočtov umelej inteligencie, ktorý vychádza z 3. generácie VPU, jednotky na spracovanie obrazu, ktorý vyvinul Movidius, dcérska spoločnosť Intelu.

Už samotný typ tejto jednotky napovedá, že Meteor Lake bude vynikať najmä v generovaní a úpravách obrázkov, zatiaľ čo v oblasti práce s textom a ďalšími disciplínami v rámci AI, bude možno zaostávať. Potvrdzuje to aj jeden z príkladov výkonu, na ktorom Intel prezentuje potenciál tohto hardvéru.

Spoločnosť spustila v programe GIMP generovanie obrázkov s využitím modelu Stable Diffusion. Pomocou procesora, grafického jadra a VPU, dokázal Meteor Lake vygenerovať komplexný obrázok v priebehu 20 sekúnd. Ďalších pár sekúnd mu už iba s využitím VPU stačilo na zvýšenie rozlíšenia tohto obrázka pomocou funkcie Super Resolution. Meteor Lake mal takúto úlohu zvládnuť za zlomok času ako jeho predchodcovia a zároveň mu na to stačilo aj výrazne menej energie.

Podobným spôsobom, ako do programu GIMP, chce Intel potenciál svojho nového hardvéru, premietnuť aj do programov ako sú Blender, Audacity, OBS či balíka kreatívnych aplikácií od Adobe. Pridať sa k nim budú môcť aj ďalší vývojári a to prostredníctvom platforiem ONNX, OpenVINO a Windows DirectML.

Zdroj | Intel

Meteor Lake bude schopný kombinovať procesor (CPU), integrovanú grafiku (GPU) a vizuálnu jednotku (VPU) a úlohy umelej inteligencie medzi ne rozkladať. Jednotka VPU má byť primárne určená na úlohy bežiace na pozadí, GPU bude naďalej brať na svoje plecia náročnejšie úlohy v popredí, zatiaľ čo CPU sa postará o jednoduchšie úlohy, pri ktorých je vyžadovaná nízka latencia.

V rámci tejto prezentácie Intel ubezpečil verejnosť, že Meteor Lake má naďalej v pláne vydať ešte tento rok, najprv však zamieri do notebookov. Ako pri každom očakávanom hardvéri, aj v tomto prípade si budeme musieť počkať na prvé reálne testy, ktoré nám napovedia, či sa Intel môže konečne potľapkať po pleci, alebo tak urobí skôr AMD a Apple.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.