Reklama

Intel má chystať obrovský pokrok, procesory s grafickým výkonom NVIDIA kariet

Zdroj | Intel
Stanislav Vinc
Zdroj | Intel
Zdroj | Intel

Procesory už dlhé roky disponujú dostatočne výkonnými integrovanými grafickými jadrami na zvládnutie jednoduchších úloh, aj nenáročných hier.

Nová generácia grafiky integrovaná do procesorov Intel Meteor Lake má však latku posunúť ešte vyššie. Výkonom sa vraj vyrovná aj dedikovaným grafickým kartám.

Oficiálne zatiaľ ešte nie je nič potvrdené, avšak táto informácia pochádza z veľmi zaujímavého zdroja – údajnej internej prezentácie spoločnosti AMD. Tá mala podľa YouTube kanálu Moore’s Law is Dead v priebehu štvrtého kvartálu minulého roka porovnávať grafický výkon pripravovaných integrovaných grafických jadier s dedikovanými kartami od spoločnosti NVIDIA.

Obsah pokračuje pod reklamou

Jedna zo snímok prezentácie mala predpovedať výkon integrovaného grafického jadra mobilných procesorov Meteor Lake od spoločnosti Intel, kde okrem vlastných riešení od AMD figurujú aj 45 W procesory spárované s grafickými kartami NVIDIA GeForce GTX 1650 Ti a RTX 3050.

Zdroj | Moore’s Law Is Dead

Nová integrovaná grafika od Intelu sa má výkonnostne pohybovať práve medzi týmito dvomi zostavami od spoločnosti NVIDIA. Pôvodný graf od AMD umiestnil výkonnostne Meteor Lake za 45 W Phoenix. YouTuber, ktorý graf zverejnil, však má informácie, podľa ktorých má mať Intel v rukáve ešte silnejšie karty a podľa toho upravil aj graf do podoby, ako ho už vidíte vyššie.

V praxi si tak ľahšie a lacnejšie laptopy hravo vystačia aj bez nižších sérií dedikovaných grafických kariet, keďže aj náročnejšie úlohy bude vedieť pokryť procesor. AMD ako výrobca oboch riešení na tomto pokroku až tak nestratí, no NVIDIA príde o značnú časť svojho poľa pôsobnosti.

Tieto výsledky malo AMD vytvoriť pomocou 3DMark benchmarku Fire Strike a v praxi môže byť pomer síl medzi porovnávaným hardvérom v rôznych aplikáciách a hrách výrazne odlišný. Otázna je tiež energetická spotreba a teda výdrž batérie takýchto notebookov, kde aktuálne v pomere výkon/výdrž kraľuje Apple vďaka jeho vlastným ARM procesorom.

Intel má tento výrazný pokrok dosiahnuť pomocou nového, tzv. dlaždicového dizajnu, ktorého súčasťou má byť až 128 vykonávacích jednotiek (EU). O výrobu s využitím 5nm architektúry sa postará TSMC, ktorého zákazníkom je aj Apple, Qualcomm či samotná NVIDIA.

V portfóliu série Meteor Lake má figurovať aj nižšie riešenie so 64 jednotkami, pričom oba z nich majú disponovať podporou pre DirectX Ultimate, Xe Super Sampling a využívať budú novú vyrovnávaciu pamäť Adamantine L4, ktorá sa podpíše pod rýchlosť grafickej jednotky.

Hoci tieto informácie pochádzajú z dôveryhodných zdrojov, brať ich treba stále so zdravou dávkou pochybností. Ani oficiálne benchmarky totiž napokon nemusia plne zodpovedať realite a jednoznačnú odpoveď získame až z reálnych testov, na ktoré si počkáme ešte minimálne niekoľko mesiacov. Na trh sa totiž procesory Meteor Lake majú dostať až najskôr v priebehu posledného kvartálu tohto roku.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.