Reklama

ZNAČKY | iRobot - od sondovania vesmíru po najinteligentnejšie vysávače

Michal Biznár

Spoločnosť iRobot bola založená pred takmer tromi dekádami, za ktoré sa jej podarilo presvedčiť svet, že roboty nám môžu v našom každodennom živote výrazne pomôcť. Toto je pozoruhodný príbeh firmy, ktorá oslavuje už desiaty úspešný rok pôsobenia na slovenskom trhu.

V skratke…

Názov spoločnosti: iRobot Corporation

Sídlo: Bedford, Massachusetts, USA

Vznik spoločnosti: 1990

Zakladateľ: Rodney Brooks, Colin Angle a Helen Greiner

Predstavitelia: Colin Angle (prezident a CEO)

Forma spoločnosti: verejná obchodná spoločnosť

Počet zamestnancov: 920 (údaj z 2017)

Pôsobenie: celosvetovo vrátane Slovenska

Web: www.irobot.com (www.irobot.sk)

Príbeh firmy iRobot sa začína na prestížnej americkej univerzite MIT – Massachusetts Institute of Technology, kde traja americkí inžinieri – Rodney Brooks, Colin Angle a Helen Greiner založili firmu iRobot, ktorá sa mala venovať vývoju robotov.

Tie mali slúžiť na sondovanie vesmíru a tiež na vojenskú obranu. Tak vznikol aj prvý robot Genghis v roku 1991, ktorý mal byť určený práve na vesmírny výskum.

Zdroj | iRobot

Základným pravidlom vznikajúcej firmy bolo, že roboty majú v prvom rade pomáhať a uľahčovať ľuďom život. Tohto pravidla sa drží spoločnosť dodnes.

V roku 1996 firma prišla s robotom Ariel, ktorý bol zameraný na prieskum zamínovaných oblastí. O dva roky neskôr debutovala s prieskumným robotom PackBot, ktorý v roku 2001 pomáhal aj pri prehľadávaní sutín Svetového obchodného centra, ktoré sa zrútilo po teroristických útokoch z 11. septembra. Viac ako 2 000 PackBot robotov sa využívalo americkou armádou v krajinách ako Irak či Afganistan.

Zdroj | iRobot

Dá sa povedať, že prvých 10 rokov fungovania firmy bolo venovaných práve prieskumným robotom, ktoré vo veľkom používala armáda. Až v novom tisícročí sa definovala orientácia spoločnosti iRobot na robotické domáce spotrebiče.

Pozrite si

5 robotických vysávačov v najväčšom súboji na Slovensku

Vedeli ste, že…

Vývoj robotického vysávača sa začal v roku 1998 a základný algoritmus vychádza z vojenského programu na hľadanie mín v priestore.

Rok 2002 je pre firmu iRobot kľúčový. Oznamuje totiž prvú generáciu robotického vysávača Roomba. Dva roky po uvedení predal iRobot viac ako milión vysávačov Roomba. Možno sa pýtate, čo viedlo firmu k tomu, aby sa namiesto prieskumných robotov do krízových oblastí či do vesmíru venovala robotickým vysávačom. Zakladateľ firmy iRobot Colin Angle sa v jednom rozhovore vyjadril, že kamkoľvek v 90. rokoch prišiel a predstavil sa, všade sa ho ľudia pýtali: „Kedy konečne bude existovať robot, ktorý mi poupratuje?“. Túto výzvu sa rozhodla firma akceptovať a postaviť robota, ktorý to skutočne dokáže.

Zo začiatku bol problém najmä vo vysokých nákladoch na výrobu. Firma si musela uvedomiť, že to, čo zaplatí armáda alebo vývojári za drahé prieskumné roboty, nebudú ochotní zaplatiť bežní ľudia za komerčný robot určený na vysávanie. Aj preto zo začiatku spolupracovala spoločnosť iRobot s upratovacími firmami či s hračkárskou firmou Hasbro, ktorá mala skúsenosti s optimalizáciou výrobných nákladov pri svojich pohyblivých hračkách.

Vedeli ste, že…

V roku 2002 bol jeden z robotov firmy iRobot použitý na prieskum Cheopsovej pyramídy v egyptskej Gíze.

Zdroj | iRobot

V roku 2005 iRobot neostáva iba pri vysávačoch a predstavuje prvý model zariadenia Scooba, robotického umývača podlahy. Spoločnosť zároveň vstupuje na burzu NASDAQ.

Zdroj | iRobot

V roku 2006 firma prišla aj s unikátnym robotom Dirt Dog, ktorý bol určený pre zbieranie drobných predmetov v pracovných dielňach. Vysávače značky iRobot zažívali v tomto období skutočný boom.

Zdroj | iRobot

Po vzniku YouTube v roku 2005 túto platformu zaplavili videá s mačkami, ktoré sa vozili na vysávačoch Roomba. Domáci miláčikovia v kombinácii s iRobot vysávačmi sa stali aktérmi virálnych videí a aj dnes patria medzi populárne vtipné videá na YouTube.

V roku 2007 firma predstavuje hneď trojicu domácich robotov – programovateľného robota iRobot Create, bazénového robota Verro a robota na čistenie odkvapov Looj. Tieto tri novinky ukázali, v akých rôznych domácich prácach možno robotov využiť. V roku 2008 firma expanduje do ďalšieho odvetvia, ktorým je námorná robotika. V tomto roku tiež firma získala kontrakt s americkou armádou na vývoj komunikačného robota LANdroid.

Zdroj | iRobot

Vedeli ste, že…

Jeden z prieskumných robotov iRobot pomáhal monitorovať znečistenie v Mexickom zálive.

V roku 2009 sa po prvýkrát začínajú iRobot vysávače distribuovať aj na Slovensku. Ako prvý sa u nás začal predávať robotický vysávač iRobot Roomba 580. Išlo o tretiu generáciu robotických vysávačov, ktorá priniesla trojstupňový systém vysávania kombinujúci bočnú kefku, dve hlavné kefy a vysávanie.

Hlavné kefy sa tak točia proti sebe v rôznych rýchlostiach, a robot vysáva cez gumenú vysávaciu lištu na zásobníku. V zásobníku sú potom dve oddelené časti na nečistoty – jednu časť plnia nečistoty, ktoré pozbierali kefy (najmä veľké nečistoty, vlasy a chlpy) a druhú časť plní drobný prach, ktorý Roomba povysávala.

Model Roomba 580 prichádza aj s inteligentnými senzormi, ktoré zabránili napríklad tomu, aby vysávač padol zo schodov. Prišli aj funkcie, ktorými sú roboty Roomba jedinečné dodnes: nezamotá sa do káblov a strapcov koberca, bočnou kefkou dokáže dôkladne očistiť priestor pozdĺž stien a okolo prekážok.

Pozrite si

iRobot Roomba i7+ – ešte múdrejší a netreba ho ani vysýpať!

Ako jeden z prvých robotických vysávačov tiež umožňoval vyhľadávať najviac znečistené miesta vďaka funkcii Dirt Detect, ktorá využívala akustické senzory. Na orientáciu sa už využíva inteligentný systém iAdapt, vďaka ktorému sa robotický vysávač prispôsobuje priestoru. Na začiatku vysávania si Roomba zmeria vysávanú miestnosť, nastaví si čas potrebný na povysávanie a pustí sa do práce. Výhodou je aj programovanie pomocou diaľkového ovládania či jednoduché a rýchle servisovanie vysávača vďaka modulom, z ktorých je vyskladaný.

Po jadrovej havárii v elektrárni Fukušima v roku 2011 pomáhal špeciálny iRobot Warrior s prieskumnými prácami. Tento robot disponuje robotickým ramenom a tiež pásmi, ktoré mu umožnili pohybovať sa v akomkoľvek teréne. V tom istom roku spoločnosť predstavila novinku v podobe malého prieskumného robota FirstLook.

Zdroj | iRobot

Firma zároveň predstavila nové prírastky do rodiny robotických spotrebičov – vysávač Roomba 780 a umývač Scooba 230.

Rok na to firma portfólio rozširuje o robotický mop Braava 320. Vysávač Roomba 780 priniesol nové funkcie ako napríklad vylepšenú funkciu vyhľadávania nečistôt Dirt Detect 2. generácie, dotykové ovládanie vysávača a tiež dlhšiu výdrž batérie.

Zdroj | iRobot

Vylepšený bol aj 3-stupňový systém vysávania AeroVac. Vysávanie sa presunulo z oddelenej vysávacej lišty priamo na kefy (robot teda vysáva cez kefy), čím sa zabezpečilo nielen lepšie vysávanie, ale takisto na kefy sa namotávalo menej dlhých vlasov a chlpov.

Vedeli ste, že…

Spoločnosť iRobot vyvinula robota Negotiator, ktorého využívajú jednotky civilnej obrany SWAT na prieskumné práce v krízových situáciách.

V roku 2013 vylepšuje iRobot svoje vysávače Roomba na novú sériu 800, konkrétne ide o prírastok v podobe iRobot Roomba 880, ktorý do vienka dostal dva gumené valce namiesto štetinových kief a tiež zásobník praktický na údržbu. Zvýšil sa aj sací výkon vysávača, ktorý je 5-násobne silnejší ako predchodcovia. iRobot vylepšený systém nazval AeroForce.

Zdroj | iRobot

Nezanedbateľným vylepšením je aj dvojnásobná životnosť batérií, vďaka novým batériám XLife. Ďalším prírastkom do rodiny iRobot bol umývač bazénov Mirra či komunikačný robot Ava. Robotický bazénový umývač dokázal prefiltrovať až 265 litrov vody za minútu. Komunikačný robot Ava zase vyzeral ako zo sci-fi filmu. Išlo o komunikačnú obrazovku, ktorá bola určená pre kancelárske priestory a ktorá sa dokázala sama dostaviť na konkrétne miesto.

Zdroj | iRobot

V roku 2014 pribúda nový robotický umývač Scooba 450. Tieto umývače postupne nahradila séria mopov Braava.

Rok 2015 je v znamení smart vysávača Roomba 980. Ide o revolúciu v oblasti inteligentných vysávačov. Novinka dostáva vylepšený navigačný systém iAdapt 2.0 s vizuálnou lokalizáciou, o ktorú sa stará kamera. Vysávač si dokázal vytvoriť mapu priestoru a pomocou kamery monitorovať miestnosť, takže vedel, kde ešte treba povysávať.

Vysávač tiež dostal podporu pre Wi-Fi pripojenie a tiež mobilnú aplikáciu, pomocou ktorej sa dal vysávač plnohodnotne ovládať. Po povysávaní vám napríklad vysávač poslal správu na mobil o dokončení práce. Vysávač dostal aj vylepšenia v podobe dlhšej výdrže na jedno nabitie či vyšší sací výkon. Novinkou je aj funkcia Carpet Boost, vďaka ktorej vysávač dokáže rozoznať koberce a automaticky na nich zvýši svoj výkon dvojnásobne.

O rok na to pribúda tiež robotický mop Braava Jet 240 a v roku 2017 sa aj vysávače základnej série iRobot Roomba dočkali Wi-Fi pripojenia a ovládania cez mobilnú aplikáciu. Spomínaný mop Braava Jet dokázal v troch režimoch čistiť podlahy pomocou vody a čistiaceho prostriedku. Nevýhodou bola neustála výmena čistiacich utierok.

Zdroj | iRobot

V roku 2016 iRobot oznamuje, že predáva divíziu vojenskej robotiky firme Arlington Capital Partners. Dôvodom bolo, že spoločnosť sa chcela sústrediť na spotrebiteľský trh. Firma tiež expanduje na nový trh otvorením kancelárií v Šanghaji.

V roku 2017 spoločnosť iRobot začala podporovať aplikáciu IFTTT, ktorá dokázala prepojiť vysávač s ostatnými smart zariadeniami. Pomocou aplikácie sa dá napríklad nastaviť, že v prípade, že vám niekto volá na smartfón, vysávač automaticky zastaví vysávanie alebo v prípade, že opustíte dom, spustí sa vysávací program.

Pozrite si

iRobot Terra – robotická záhradná kosačka od výrobcu vysávačov?

Rok 2017 tiež čelila firma iRobot kauze, v ktorej ju obviňovali v obchodovaní s dátami. Firma údajne plánovala využiť naskenované mapy z domácností a predať ich spoločnostiam ako Google či Apple. Vedenie spoločnosti to následne poprelo.

Rok 2018 priniesol novú ekonomickú sériu e. Model Roomba e5 ponúkol okrem zmeneného dizajnu a nižšej ceny aj drobné vylepšenia v podobe nových gumených kief či zásobníka, ktorý už nemal zabudovaný motor, takže sa dal jednoducho umývať aj pod vodou. Nový účinok kief s ohybnejšími lamelami je vidieť najmä na kobercoch, ktoré po vysávaní vyzerajú oveľa viac „prečesané“, takže nové gumené kefy zabezpečujú hlavne lepšie uvoľnenie nečistôt z vlákien koberca.

Zdroj | iRobot

V roku 2018 tiež robotickým vysávačom Roomba pribudla užitočná funkcia – mapovanie pokrytia domácnosti Wi-Fi signálom. V aplikácii si tak viete jednoducho pozrieť, kde máte v dome aký silný alebo slabý signál.

Tento rok na Slovensko prišla zatiaľ posledná revolúcia vo svete robotických vysávačov, a to s modelom Roomba i7+. Hlavnou novinkou je vyprázdňovacia stanica Clean Base, vďaka ktorej už nemusíte zo zásobníka vysypávať nazbierané nečistoty. Robot dokáže automaticky vyprázdniť zásobník do vrecka v stanici, kde sa zmestí až 30 zásobníkov špiny, prachu a vlasov. Po naplnení stačí automaticky uzavreté vrecko jednoducho vyhodiť. Nestane sa tak, že by čo i len zrnko povysávaného prachu padlo opätovne na zem.

Zdroj | iRobot

Nový vysávač Roomba i7+ si zároveň pamätá mapu priestoru pomocou skenovania pôdorysu. Vy tak viete pri tomto robotovi cez aplikáciu presne určiť, ktoré miestnosti má robot vysávať. Inteligentný systém iAdapt 3.0 dokáže určiť, v akej miestnosti sa robot nachádza a dokáže si pamätať až 10 pôdorysov vďaka funkcii inteligentného mapovania Imprint.

Zdroj | iRobot

V rámci kvalitnej aplikácie si tiež viete pozrieť už po pár vysávaniach každú miestnosť naskenovanú a pomenovanú. Následne si už iba cez aplikáciu určíte, ktoré miestnosti chcete povysávať, kedy a o akom čase, o ostatné sa postará iRobot. Výhodou je tiež podpora hlasových asistentov ako Amazon Alexa či Google Assistant či zobrazovanie stavu povysávania. iRobot app je skutočne inteligentná, nechýbajú notifikácie, podrobné nastavenia a mapy miestností.

Zdroj | iRobot

Vedeli ste, že…

Pre vysávače Roomba je najrušnejším dňom piatok. Vtedy sú najčastejšie spustené a vysávajú.

Tento rok tiež firma iRobot spustila testovanie nového zariadenia iRobot Terra, robotickej kosačky na trávu. Funguje na podobnom princípe ako robotický vysávač a využíva bezdrôtovú technológiu, mapovanie vSLAM, virtuálne steny a dokovaciu stanicu. Robotickej kosačky by sme sa mali dočkať ešte tento rok, takže uvidíme, či dokáže konkurovať silným rivalom, ktorí majú v oblasti robotických kosačiek už niekoľkoročné skúsenosti.

Zdroj | iRobot

Čo sa týka vysávačov Roomba, stále je čo vylepšovať. Rozhodne by nebolo na skombinovať robotický vysávač a umývač podláh do jedného zariadenia. Určite by potešilo aj vyriešenie vysávania schodov či vysokých prahov.

Okrem vývoja robotov sa firma venuje aj osvetovej činnosti a vzdelávaniu. V rámci programu STEM iRobot ponúka vzdelávanie pre študentov, inštruktážne videá, každý rok tiež organizuje festival National Robotics Week. Vďaka programu Create 2 môžu technologickí nadšenci využiť open-source program na naprogramovanie vlastného robota. Následne môžu svoj výsledok zdieľať s firmou.

Pozrite si

Čo je v iRobot Roomba 880? Pozreli sme sa do jeho vnútra

V rámci programovania sa dajú využiť populárne platformy ako Arduino či Raspberry Pi. Podrobné návody môžu mladým programátorom pomôcť upraviť robota na monitorovaciu kameru či dokonca na pojazdný gramofón. Fantázii
sa medze nekladú.

Čo prinesie budúcnosť firmy iRobot? Okrem kosenia trávy, vysávania či umývania podlahy je ešte množstvo domácich prác, ktoré by sa dali zjednodušiť práve pomocou robotov. Veríme, že spoločnosť túto hodenú rukavicu zdvihne a opäť nás niečím prekvapí.

iRobot ukazuje, ako sa dajú roboty využiť na pomoc ľuďom. Robotika a automatizácia nám výrazne uľahčuje naše každodenné životy, aj keď si možno pri pohľade na robotov a upratovacie firmy spomeniete na kultovú filmovú hlášku „a skláři nebudou mít co žrát“.

Treba si však uvedomiť, že aj keď robotika nahradí množstvo odvetví, neznamená to, že nevzniknú nové. iRobot sa pre mnohých stal symbolom šetrenia času. Ľudia sa neustále niekam ženú a drahocenného času nazvyš majú čím ďalej tým menej. Aj preto roboty postupne nahrádzajú činnosti, ktoré nám môžu ušetriť čas, ktorý tak môžeme stráviť s rodinou.

Spoločnosť iRobot za takmer 30 rokov svojej existencie dokázala obhájiť svoje miesto na trhu napriek silnejúcej konkurencii, ktorú predstavujú značky LG, Electrolux či čínske firmy vyrábajúce robotické vysávače. Svedčí o tom aj viac ako 25 miliónov predaných vysávačov Roomba či vyše 1 000 zaregistrovaných patentov. Firma sa stala inšpiráciou pre NASA, ktorá na základe robotov iRobot vyvinula micro rover na prieskum vesmíru. iRobotu tiež patrí prvenstvo v oblasti vojenských robotov použitých americkou armádou. Každoročné ocenenia v oblasti dizajnu a technológií robia z firmy iRobot jednotku v oblasti robotických vysávačov. My veríme, že si tento trend iRobot udrží a že bude pokračovať v posúvaní hraníc a našich predstáv o domácich spotrebičoch. Tešíme sa tiež, že na Slovensku máme iRobot už 10 rokov vďaka plnohodnotnému oficiálnemu zastúpeniu so špičkovým servisom, ktoré sa zaslúžilo o obrovský úspech značky aj na našom trhu.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.