Reklama

Zistili sme, ako dlho nás ešte bude trápiť nedostatok čipov

Richard Pliešovský

Kto chcel na Vianoce objednať smartfón, možno s úžasom zistil, že sa ho do konca roka nedočká. Celosvetové problémy s polovodičovými čipmi nás trápia už dva roky. Ako sa nás to dotkne tento rok?

Podľa najnovšej správy Counterpoint Research pre smartfóny Component Tracker Report sa zdá, že to najhoršie bude ża nami v polovici tohto roka. Problémy so zásobovaním vzbudzovali veľa neistôt, od konca roku 2021 sa medzery medzi dopytom a ponukou zmenšujú, čo naznačuje blížiaci sa koniec obmedzenej ponuky v tomto špecifickom ekosystéme.

Podľa najnovších správ sa zvyšujú zásoby potrebné na výrobu smartfónov. Nechýbajú komponenty pre 5G vrátane základných procesorov, výkonových zosilňovačov a rádio frekvenčných transceiverov. Aj teraz sa však nájdu výnimky, ako napríklad nedostatok starších generácií 4G čipov, či integrovaných obvodov správy napájania.

Zdroj | Intel

V segmente počítačov a notebookov sa zlepšilo dodávanie polovidočiv pre správu napájania, Wi-Fi a integrované obvody I/O rozhrania. „Videli sme, že výrobcovia OEM a ODM naďalej zväčšujú zásoby komponentov, aby sa vyrovnali s neistotami, ktoré sa objavili v súvislosti s COVID-19 začiatkom tohto roka,“ uviedol analytik William Li.

Pozrite si

Koniec polovodičovej krízy? Apple si mädlí ruky

Práve Li však opatrne naznačuje, že niekedy v lete 2022 dôjde k zníženiu objednávok. Bude to najmä v v dôsledku zvyšujúcich sa zásob v dodávateľskom reťazci a spomalenia dynamiky spotrebiteľských počítačov. Pokým minulý rok rástol dopyt spôsobený pandémiu, teraz je už zjavne uspokojený a nastáva obdobie útlmu.

„Za posledných pár mesiacov sme boli svedkami zmierňovania dopytu, ktorý sa pekne pretína s vyššími zásobami,“ vysvetľuje Dale Gai, riaditeľ oddelenia polovodičov a komponentov Counterpoint Research. Problémom teraz nie je nedostatok, ale šok z lockdownov, ktoré majú v súčasnosti v Číne dominový efekt.“

Zdroj | Tesla

Najnovšia vlna koronavírusu je v Číne najväčšia od vypuknutia pandémie, i keď sa zdá, že má už svoj vrchol za sebou. Udržanie výrobných liniek v prevádzke je prioritou pre miestne samosprávy. V niektorých prípadoch to však fabriky prehnali do tej miery, že zamestnanci boli nútení spávať v práci. Dobrým príkladom je Tesla, téme sme sa venovali v článku Pracovníci Tesly budú jesť a spať vo fabrike, musia dobehnúť kvóty.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.