Reklama

Koniec polovodičovej krízy? Apple si mädlí ruky

Zdroj | Apple
Richard Pliešovský
Zdroj | Apple
Zdroj | Apple

Foxconn, najväčší výrobca iPhonov oznámil dlho očakávanú správu. Nie, nie je to zlacnenie iPhonov o polovicu, no veľmi dobrou správou je i to, že polovodičová kríza je konečne na ústupe.

Nedostatok polovodičových komponentov paralyzuje viaceré priemyselné odvetvia. Mnohí producenti kvôli nim museli znižovať objem výroby. Teraz sa konečne črtá svetlo na konci tunela.

Hovorca Foxconnu uviedol, že spoločnosť očakáva, že už prvý štvrťrok 2022 zažije výrazné zlepšenie v nedostatku dielov s tým, že druhý polrok bude v znamení konca obmedzovania dodávok. Optimistické oznámenie však vzápätí schladila spoločnosť TSMC, ktorá sa nazdáva, že dodávky čipov budú aj tento rok sprevádzať problémy.

Pozrite si

Šéf Intelu: „Čipová kríza potrvá do roku 2023“

Pripomíname, že TSMC vyrába čipy, ktoré si Apple navrhuje sám. No zariadenia sa skladajú z množstva komponentov a ani taký gigant ako je Apple, nedokáže pokryť vlastným vývojom všetko. Stále je odkázaný na mnohé štandardné čipy, napríklad na správu napájania. Ovládače displeja a čipy na správu napájania patrili medzi komponenty, ktoré obmedzovali výrobné kapacity Apple. Samotný Foxconn priznáva, že čipov na správu napájania je aj v súčasnosti stále nedostatok.

Počas posledných dvoch rokov sa obmedzené dodávky polovodičových čipov dotkli najmä nízko-rozpočtových predajcov, problémy pocítili aj také značky ako je Apple, či Samsung. Apple mal pred Vianocami veľké problémy s dodávkami iPhonov série 13, teraz mu robí problémy pokryť dopyt po iPadoch. S oneskoreniami musíte aj dnes rátať v prípade MacBookov Pro.

Zdroj | Apple

Polovodičová kríza prinútila oboch veľkých dodávateľov ako Foxconn a TSMC pozmeniť svoje postupy. V budúcnosti chcú udržiavať väčšie zásoby, aby zaistili bezpečnosť a stabilitu dodávok. Dá sa však pripraviť na niečo také, ako pandémia koronavírusu?

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.