Reklama

Základné iPhony 15 dostali viacero vylepšení, nový foťák, Dynamic Island a USB-C

Zdroj | Apple
Michal Sobek
Zdroj | Apple
Zdroj | Apple

Sviatok všetkých milovníkov Apple je po roku späť. Tento mimoriadne obľúbený technologický gigant usporiadal svoje tradičné septembrové podujatie, aby svetu ukázal nove generácie iPhonov, tentokrát s číslovkou 15. Čo všetko sa vylepšilo a kde Apple šliape na mieste?

Aj tento rok sme sa dočkali dokopy štyroch iPhonov, dvoch základných a dvoch Pro modelov. Vybavenejším iPhonom sme venovali samostatný článok, tento bude o dvojici iPhone 15 a iPhone 15 Plus. Apple tak definitívne odpísal mini model.

Obsah pokračuje pod reklamou

Dizajn pokračuje v šľapajach iPhonov 12, čiže ostro rezané rohy a dve veľkosti, pričom stále tu máme certifikáciu IP68 proti vode a prachu. Základné iPhony 15 budú dostupné v piatich farbách, a to v modrej, ružovej, zelenej, čiernej a žltej. Môžeme si všimnúť aj to, že zadné sklo je tentokrát matné.

Aj tento rok tu máme dve veľkosti, iPhone 15 má 6,1-palcový Retina OLED displej a model iPhone 15 Plus prichádza so 6,7-palcovým Retina OLED displejom. Rozlíšenie ostalo rovnaké ako pri minulých generáciách, stále tu máme len 60 Hz a zabudnúť musíme aj na funkciu Always-on. Maximálny jas je tentokrát až 2 000 nitov.

Zdroj | Apple

V prípade displejov ale došlo k jednej významnej zmene, a to takej, že aj tu Apple upustil od už nevzhľadného výrezu v displeji a nasadilo tu hlavnú vychytávku iPhonov 14 Pro – Dynamic Island. Ide teda o pilulkový priestrel v displeji, ktorý dokáže interagovať s operačným systémom iOS 17.

Po stránke výkonu tu máme procesor Apple A16 Bionic, teda čip, ktorý bol v minuloročných iPhonov 14 Pro. Výkonu tu bude stále na rozdávanie, no aj tak by sme tu radšej videli nový Apple A17 Pro, ktorým disponujú tohtoročné Pro modely.

Zdroj | Apple

Vylepšením prešli aj fotoaparáty, po novom tu máme hlavný 48-megapixelový fotoaparát, ktorý by mal byť ešte vylepšený oproti iPhonov 14 Pro a sekunduje mu 12-megapixelový ultraširokouhlý senzor. K tomu sa pridáva vylepšený portrétový mód a ďalšie vychytávky. Fotografie by aj tento rok mali patriť ku špičke na trhu.

Na spodnej strane iPhonov 15 je ďalšia očakávaná novinka v podobe USB-C konektora, ktorý konečne vystriedal zastaraný Lightning. Čo sa týka rýchlosti prenosu, tak základné iPhony 15 by mali mať konfiguráciu USB 2.0, ale na overenie si budeme musieť počkať.

Zdroj | Apple

Apple už tradične o kapacite batérií mlčí, ale výdrž by sa mala pohybovať na približne rovnakej úrovni. Nabíjanie je káblom maximálne zhruba 20 W a bezdrôtovo je to 15 W, pričom nechýba MagSafe a ani nová technológia Qi2. Aj tu nájdeme čip U2 a satelitné SOS správy sa rozširujú ďalších krajín, vrátane Európy.

A teraz k cenám. Na rozdiel od Pro modelov, tak základné modely tento rok nepostihlo zvyšovanie cien, takže tie sú úplne rovnaké ako v prípade iPhonov 14. Základný iPhone 15 so 128-gigabajtovým úložiskom vyjde na 999 eur a model iPhone 15 Plus s rovnako veľkým úložiskom sa bude predávať za 1 149 eur. Chystáme pre vás aj samostatný článok s kompletnými cenami všetkých iPhonov so všetkými pamäťovými verziami.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.