Reklama

Dobieha trendy, či ich určuje? Aký je iPhone 14 Pro Max a jeho Dynamic Island?

Stanislav Vinc

Nová séria smartfónov od Apple bola tento rok opäť jedným z najhoršie strážených tajomstiev. Toho, čo sme o nových modeloch nevedeli ešte pred ich oficiálnym oznámením, bolo žalostne málo. Aj tak sa tu však našli vychytávky, ktoré nás prekvapili. Nie však svojou existenciou.

O príchode nového typu výrezu spolu so sériou iPhone 14 sme vedeli prakticky už od minulého roka. Nevedelo sa síce presne, či pôjde o výrez v tvare horizontálne otočeného písmena „i“ alebo o výrez v tvare pilulky, no to vlastne podľa ešte nedávno dostupných fotografií na jeho stránke donedávna nevedel ani Apple. O výrez tu však z hardvérovej stránky vôbec nejde, zaujímavý je skôr softvér okolo.

To, čo by totiž iný výrobca nazval prosto výrezom a príliš naň radšej neupozorňoval, Apple premenil na skvelý marketingový nástroj a zároveň súčasť dizajnu šikovne prepojenú so softvérom. Onen výrez totiž nazval „Dynamic Island“ a postavil okolo neho úplne novú funkcionalitu.

Obsah pokračuje pod reklamou

Dynamic Island

Názov Dynamic Island dostal nový výrez v displeji preto, že so šikovným využitím softvéru dokáže opticky akoby meniť veľkosť v závislosti od toho, čo na smartfóne práve robíte. Ak napr. spustíte prehrávanie hudby alebo nahrávanie zvuku pomocou aplikácie Diktafón, ostrov sa veľmi pekne rozšíri, aby vám na dosah ruky nad úrovňou akejkoľvek aplikácie poskytol napr. tlačidlá pre rýchle zastavenie prehrávania, resp. nahrávania.

Fyzicky sa samozrejme tento výrez nijakým spôsobom nemení a dokonca v skutočnosti ani nemá tvar pilulky. Apple sa iba (možno aj na poslednú chvíľu) rozhodol, že výrez potrebný pre senzory funkcie Face ID a výrez prednej kamery vzájomne opticky prepojí tým, že medzi nimi doslova vypne pixely.

Rovnakým spôsobom Dynamic Island využíva Face ID pre zobrazenie animácie pri odomykaní systému a aplikácii či aplikácia Mapy na zobrazenie miniatúrnych ikoniek navigácie. Klepnutím na ostrov sa vám otvorí príslušná aplikácia, ktorá ho využíva. Dlhším podržaním sa ostrov ešte viac rozšíri na zobrazenie dodatočných ovládacích prvkov.

Zaujímavosťou je, že v skutočnosti vôbec nezáleží na tom, kde konkrétne na Dynamic Island položíte prst pre interakciu s jeho obsahom. Fotoaparát, ako aj senzory pre Face ID, ktoré sú súčasťou tohto výrezu, sú totiž na rozdiel od doterajšieho „notchu“ (výrez v iPhone X – iPhone 14) prekryté dotykovou plochou. Dynamic Island tak zareaguje na dotyk, aj keď klepnete na selfie kameru, akurát si ju pri najbližšom fotení nesmiete zabudnúť pretrieť.

Z oficiálnej reklamy na nový iPhone 14 Pro a Pro Max to pôsobí, akoby bol Dynamic Island neustále v pohybe a v podstate bol aktívny po väčšinu času, čo používate váš smartfón. Pravdou však je, že ho častejšie uvidíte v základnej statickej, než rozšírenej dynamickej forme. Dané to môže byť aj tým, že jeho potenciál zatiaľ využíva iba hŕstka aplikácií, čo sa snáď časom zmení.

Osobne však aj tak považujem Dynamic Island za jeden z najgeniálnejších nápadov, aké Apple za posledné roky mal. Iste, v praxi nový výrez nie je v podstate o nič menší ako ten z modelov iPhone X až iPhone 14 a v praxi vám ani neprinesie žiadne extra výhody z hľadiska používateľského zážitku. Keďže však senzory potrebné pre fungovanie skeneru tváre Face ID skrátka niekde v tej oblasti musia byť umiestnené, Apple túto hardvérovú nevýhodu šikovne pretvoril pomocou softvéru na výhodu.

Jednou z najčastejších otázok, ktoré sme ohľadom novinky iPhone 14 Pro Max sme na našom Instagrame dostali, sa týkali zásahu Dynamic Islandu do obsahu na obrazovke a konkrétne toho, či pri sledovaní videí, ale napr. aj hraní hier, tento výrez neprekáža. Odpoveď je prostá – absolútne nie.

Nový výrez sa v tomto smere od starého „notchu“ nijako nelíši a vývojári aplikácií a hier s nim musia počítať rovnako. V tomto priestore by sa tak nemali nachádzať žiadne ovládacie prvky či informácie ani v prípade, že napr. hráte hru v horizontálnej polohe. V prípade videa zas platí, že v základnom zobrazení hranice videa na Dynamic Island ani nedočiahnu a ak si aj video priblížite, na prítomnosť nového výrezu veľmi rýchlo zabudnete rovnako, ako to bolo v prípade toho starého, hoci je o pár milimetrov „nižšie“.

Always-on displej

Obsah pokračuje pod reklamou

Dynamic Island nie je jediná novinka, ktorú iPhone 14 Pro a Pro Max v oblasti displeja ponúkajú. Apple konečne po rokoch dobehol svet Android smartfónov a do svojich vlajkových lodí priniesol tzv. „vždy zapnutý displej“ známy skôr ako Always-on Displej či AOD. Hurá! Nebol by to však Apple, ak by na to nešiel po svojom.

Ako už možno viete, vždy zapnuté displeje sa na smartfónoch ale i smart hodinkách či tabletoch doteraz spoliehali na špecifiká technológie OLED, ktorá umožňuje podsvietenie konkrétnych pixelov. To sa podpísalo nielen pod to, že OLED displeje dokážu zobraziť dokonalú čiernu (potrebné pixely skrátka nezasvietia), ale aj pod možnosť rozsvietenia iba hŕstky pixelov, ktoré až tak veľmi nevybíjajú batériu.

Android smartfóny tak dokážu funkciu AOD ponúknuť vo forme čiernej (čiže takmer úplne vypnutej) obrazovky, na ktorej sa rozsvieti len „zopár“ pixelov zobrazujúcich napr. čas, dátum či ikony aplikácií. To však Apple nestačilo a to je zrejme aj dôvod, prečo sme sa tejto funkcie dočkali až tento rok aj napriek tomu, že OLED panel využíval už aj iPhone X vydaný v roku 2017.

Pozrite si

Bratislava-Košice elektromobilom KIA EV6? Že „ci pana“

Na rozdiel od Android smartfónov, na ktorých v rámci funkcie AOD zostane svietiť len zopár pixelov, na iPhone 14 Pro a Pro Max, ale aj Apple Watch od generácie Series 5, zostane viditeľná aj tapeta, widgety (resp. komplikácie) či prijaté notifikácie. Ako je to možné? Odpoveďou tentokrát už nie je OLED, ale LTPO displej, ktorý si vyvinul Apple sám a ktorý mu umožňuje kúzliť s obnovovacou frekvenciou obrazovky.

Na rozdiel od Android smartfónov, kde sa variabilná obnovovacia frekvencia zvyčajne pohybuje od 60 do 120 až 144 Hz, dokáže iPhone 14 Pro a Pro Max (podobne ako Apple Watch) naopak frekvenciu svojej obrazovky znížiť až na 1 Hz. V praxi tak Apple pri prechode zo zapnutej obrazovky do režimu AOD žiadne pixely nevypína. Obrazovka sa iba stmaví a jej obnovovacia frekvencia výrazne spomalí.

Výsledný efekt je skutočne perfektný a ako sa to už na Apple patrí, bežný používateľ si pri využívaní tejto funkcie ani neuvedomí, čo všetko jeho zariadenie pre dosiahnutie tohto efektu na pozadí robí.

Otázkou na mieste samozrejme je, či takáto implementácia AOD nemá negatívny vplyv na výdrž batérie. Odpoveď je rozhodne áno, no pre väčšinu používateľov je tento vplyv úplne zanedbateľný.

Výdrž batérií smartfónov od Apple je už nejaký ten rok vďaka šetrným čipsetom a inteligentnému softvéru fantastická a málokomu sa zrejme pri ich bežnom používaní podarí batériu vybiť ešte v priebehu dňa. Tak to mám osobne aj v prípade iPhone 13 Pro, ktorý má zdravie batérie už iba na úrovni 93 % a rovnakú skúsenosť mám s jeho väčším nástupcom, s ktorým som deň končil so zhruba 50 % batérie.

Z fungovania Always-on displeja na novom iPhone 14 Pro Max som osobne nadšený a rovnako ma milo prekvapil aj Dynamic Island, no ide skutočne o funkcie, pre ktoré sa oplatí kúpa týchto modelov? Osobne tieto dve vychytávky považujem skôr za čerešničky na torte, ktorej plnkou je perfektný ProMotion displej, vysoký výkon a skvelé fotoaparáty, ktorým sa budeme podrobne venovať v pripravovanom článku.

Ak máte starší iPhone a premýšľate o upgrade, prechod na iPhone 14 Pro alebo Pro Max určite odporúčam. Ak nie ste až tak náročným používateľom a inklinujete skôr k nižším modelom iPhone 14 a 14 Plus, odporúčam vám skôr zvážiť kúpu minuloročných modelov, dôvody nájdete vysvetlené v tomto článku.

Za zapožičanie Apple iPhone 14 Pro Max ďakujeme spoločnosti Slovak Telekom.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.