Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Ušetrite 100 € na iPhone. Tento rok sa ten najnovší neoplatí

Ušetrite 100 € na iPhone. Tento rok sa ten najnovší neoplatí
Tomáš Šmidák
Ušetrite 100 € na iPhone. Tento rok sa ten najnovší neoplatí

Rok sa s rokom snúbil a nové iPhony sa čoskoro dostanú aj do našich obchodov. Rad 14 však so sebou priniesol nový diskurz, ktorý budeme pravdepodobne výdať aj v budúcich rokoch. Základné a Pro modely sa totiž už nelíšia len miernymi zmenami v podobe jedného fotoaparátu naviac či rýchlejšieho displeja.

Tentokrát sa zmena udiala aj v samotnom procesore, nakoľko základné modely iPhone 14 a 14 Plus disponujú minuloročným čipom A15 Bionic, zatiaľ čo modely iPhone 14 Pro a 14 Pro Max sú osadené novým a výkonnejším A16 Bionic. Naskytá sa teda otázka: Neoplatí sa oproti radšej kúpiť minuloročný iPhone 13?

Rozhodli sme sa preto, že smartfóny medzi sebou porovnáme. Rozdelili sme si ich do niekoľkých základných kategórií, ktoré pravdepodobne najviac ovplyvnia vaše konečné rozhodnutie.

Obsah pokračuje pod reklamou

Dizajn

Základné modely iPhone 14 a iPhone 13 sú na prvý pohľad na nerozoznanie. Dizajn prednej a zadnej strany je úplne totožný. V prípade iPhone 14, Apple zmenil rozloženie a veľkosť bočných tlačidiel. Novinka je tiež o 0,15 mm hrubšia a 2 g ľahšia. Odolnosť voči vode je v oboch prípadoch IP68 a oba smartfóny využívajú hliníkový rám s predným sklom Ceramic Shield.

Apple v prípade nového modelu nahradil ružovú farbu fialovou a úplne vypustil zelenú farebnú kombináciu. Farby sú tiež mierne svetlejšie, čím chcel výrobca modely aspoň trochu vizuálne rozlíšiť.

Displej

V tejto kategórií je situácia ešte podobnejšia ako v prípade dizajnu. Oba smartfóny majú 6,1″ displej s technológoiu OLED, rozlíšením 2 532 x 1 170 pixelov, maximálnou svietivosťou 1 200 nitov, podporou HDR a Dolby Vision a 60 Hz obnovovacou frekvenciou. Rýchlejší 120 Hz displej je stále rezervovaný len pre modely Pro.

Fotoaparát

Na papieri majú oba iPhony rovnakú zostavu dvoch 12 Mpx snímačov na zadnej strane. Hlavný snímač iPhonu 14 má však mierne nižšiu clonu, vďaka čomu vie jeho senzor zachytiť viac svetla a vytvoriť tak kvalitnejšie fotografie. Novinka tiež disponuje novým Photonic Enginom, ktorý by mal podľa slov značky „spojením, hardvéru, inteligentného softvéru a strojového učenia zlepšiť kvalitu fotografií odfotených v horších svetelných podmienkach až o 49 %“.

Či tomu tak naozaj bude ukážu až testy a porovnania. Smart HDR, Night Mode, Portrétový režim, optická stabilizácia, 2x optický a 5x digitálny zoom a ulstarširokouhlý snímač sú totožné s predošlou generáciou. Zmenou však prešla predná kamera, ktorá má podobne ako zadný fotoaparát v novej generácii nižšiu clonu a umožňuje tiež natáčať v režime Cinematic v 4K HDR a 30 fps.

Špecifikácie

Tu sa dostávame k najkontroverznejšej časti tohto porovnania. Nový iPhone 14 aj minuloročný iPhone 13 totiž oba disponujú takmer rovnakým procesorom A15 Bionic. iPhone 14 má však jeho výkonnejšiu verziu prebratú z modelu 13 Pro, ktorá má namiesto štyroch grafických jadier rovných päť. Kúpou nového modelu tak nedostanete rok softvérovej podpory naviac oproti predošlej generácii, nakoľko čip ostal v oboch prípadoch rovnaký.

Novinka však bude mať oproti predošlej generácii o 2 GB pamäte RAM naviac, čo určite pozitívne ovplyvní rýchlosť zariadenia a používateľskú skúsenosť. Pribudla tiež podpora satelitnej konektivity, ktorá však bude pri predstavení dostupná len v USA a Kanade.

Batéria

Aj napriek tomu, že výrobca neuverejnil presné čísla, nový model by mal mať o niečo väčšiu batériu ako jeho predchodca, čomu napovedá aj spomínaná väčšia hrúbka zariadenia. iPhone 13 by mal vydržať 19 hodín prehrávania videa zatiaľ čo iPhone 14 by mal vydržať až 20 hodín.

Obsah pokračuje pod reklamou

Predošlý model však už aj tak patril medzi smartfóny s výbornou batériou a rozdiel teda väčšina používateľov možno ani nerozpozná. Výkony nabíjania potom ostali rovnaké, 20 W drôtové nabíjanie, 15 W bezdrôtové nabíjanie a 7,5 W reverzné nabíjanie. Zachovaná ostala aj kompatibilia s MagSafe.

Verdikt

Ak vyslovene nepotrebujete mať najnovší iPhone len preto aby ste ho mali, tento rok je upgrade naozaj zbytočný. Minimálne zmeny v oblasti fotoaparátu, výkonu či batérie sú zanedbateľné a žiadnym spôsobom neodôvodňujú nárast ceny o celých 100 €. Ak si teda plánujete kúpiť iPhone a nepotrebujete Pro model odporúčame zainvestovať do staršieho modelu. Ušetríte tým svoju peňaženku aj planétu.