Reklama
  • #iOS
  • 4 min.
  • 5.6.2023

Keď sa nenápadný stane najlepším: iOS 17 si určite nainštalujte!

Zdroj | Apple
Richard Pliešovský
Zdroj | Apple
Zdroj | Apple

Dnes začala konferencia pre vývojárov, WWDC 2023. Apple ju už tradične poňal vo veľko štýle a naozaj ide o veľkú vec. Apple predstavil MacBook Air s 15,3″ displejom, Mac Pro, Mac Studio a najmä dlhodobo očakávaný AR/VR headset Apple Vision Pro.

Pre používateľov je však oveľa praktickejšie niečo iné, operačný systém pre ich iPhony. Dnes sme sa dozvedeli, čo prinesie už 17. generácia.

Apple sa spočiatku chcel pri iOS 17 zamerať na „výkon, efektivitu a stabilitu“, čo v preklade znamenalo, že nechce priniesť nič nové. Za posledné mesiace muselo dôjsť k zmene plánu a spoločnosť sa rozhodla prinesť do nového systému niekoľko zaujímavých noviniek, ktoré si zrejme odkladala do budúcnosti.

Obsah pokračuje pod reklamou

Nové funkcie v iOS 17

Aplikácie Telefón, FaceTime a Správy dostali update. Používatelia si budú mocť personalizovať profilové obrázky kontaktov, podobne ako bolo doteraz možné pri nastavení zamknutej obrazovky. Správy v novom iOS získavajú funkcie vyhľadávania, šípku na preskočenie na prvú neprečítanú správu v konverzácii, jednoduchšie vkladanie odpovedí pomocou gesta potiahnutia prstom, zdieľanie polohy a nové prostredie Nálepky (Stickers). Aplikácie iMessage a fotoaparát boli presunuté na nové tlačidlo plus.

Zaujímavá novinka je pri Záznamníku (Live Voicemail), ten vám napíše text z hlasového záznamu ešte skôr, ako si hovor vypočujete. Fungovať to bude ale len s podporovanými jazykmi.

AirDrop prináša nové modifikácie využitia. Ak posielate veľké objemy dát, môžete sa od druhého zariadenia vzdialiť, proces sa realizuje cez iCloud. Po novom si budete môcť vymieňať kontaktné informácie s novou osobou cez „NameDrop“ keď si iPhony k sebe priblížite.

Zdroj | Apple

Skvelou správou je príchod interaktívnych widgetov. Toto si prialo naozaj veľa používateľov.

Konečne sa mení vyvolanie hlasového asistenta. Namiesto Hej Siri vám bude stačiť povedať Siri. Hlasový asistent prevezme príkazy „back-to-back“ bez toho, aby ste museli zakaždým vysloviť kľúčové slovo.

Veľkou novinkou je využitie zamykacej obrazovky. iOS 17 zmení iPhone v režime StandBy po pripojení k napájaniu na veľké hodiny, resp. centrálu smart domácnosti. Takto budete môcť využiť aj staršie zariadenie na ovládanie osvetlenia, kamier a ďalších smart zariadení. Inteligentne tiež dokáže integrovať návrhy Siri a živé aktivity. V noci sa na displeji zníži jas, aby príliš neoslňoval.

Zdroj | Apple

Check In je ďalšia nová funkcia, poskytuje aktualizácie o vašej polohe, aby rodina, resp. známi vedeli, kedy sa bezpečne dostanete domov. V prípade, že meškáte, môže to systém rozpoznať a prihlásiť sa k vám. Ak neodpoviete, môže zdieľať upozornenie s priateľmi, zdieľať polohu, batériu či stav mobilných služieb.

Pozrite si

Viete, čo všetko dokáže váš Apple iPhone? Naučíme vás to

Apple sľubuje aj vylepšené písanie a diktovanie. Nové modelovanie AI má zlepšiť automatickú korekciu klávesnice, tá poskytne predpovede toho, čo píšete. Ak sa vyskytne neznáme slovo, iOS 17 ho časom rozpozná. Opäť však ide (zrejme) o funkcionalitu určenú pre svetové jazyky.

Pribudla nová aplikácia Journal. Určená je pre tvorbu akéhosi denníka a zaznamenávaniu života a spomienok ľudí. Systém umožní ľahké pridávanie textu, ale i obrázkov, či spomienok. Budete si môcť nastaviť pripomienky, aby ste nezabudli napísať denný záznam. Denník príde na ‌iPhone‌ neskôr, do konca tohto roku.

iOS 17 si nainštalujete na iPhony od série XS, čo znamená, že podpora bola zrušená pre iPhone 8, iPhone 8 Plus a iPhone X.

Prvá beta verzia iOS 17 bude k dispozícii členom vývojárskeho programu Apple na testovanie už dnes v noci (nášho času), verejná beta verzia bude uvoľnená v priebehu júla. Plná verzia softvéru príde v septembri spolu s novými modelmi iPhone 15.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.