Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.
  • #Eco
  • 3 min.
  • 1.12.2017

Výstavba najväčšej svetovej Li-ion batérie úspešne dokončená

Výstavba najväčšej svetovej Li-ion batérie úspešne dokončená
Zdroj | AFP
Juraj Procházka
Výstavba najväčšej svetovej Li-ion batérie úspešne dokončená
Zdroj | AFP
Zdroj | AFP

Systém PowerPack s výkonom 129 MWh je najväčším projektom úložnej Li-ion batérie na svete. Nachádza sa v Južnej Austrálii vedľa veternej farmy Hornsdale.

Keď v marci tohto roku ponúkol šéf Tesly Elon Musk vláde Južnej Austrálie prísľub, že v systéme veternej farmy Hornsdale vybuduje záložnú megabatériu v priebehu 100 dní, alebo ju dodá zadarmo, išiel s kožou na trh.

Pozrite si

Tesla postaví v Austrálii najväčší zásobník energie za 100 dní

Ešte nikto takú veľkú záložnú batériu o kapacite 129 MWh a s výkonom 100 MW na svete nepostavil a termín bol naozaj šibeničný. Odpočítavanie začalo v septembri a deadline uplynul práve dnes, 1. decembra 2017.

A práve dnes premiér Južnej Austrálie Jay Weatherill potvrdil, že systém je postavený a pripravený na „napájanie siete“. V skutočnosti Tesla batériu dokončila už pred niekoľkými dňami, ale následne prebiehala testovacia prevádzka.

Batéria s výkonom 100 MW / 129 MWh, ktorá sa nachádza vo vidieckom meste Jamestown severne od Adelaide, je prepojená s veternou farmou prevádzkovanou francúzskou energetickou firmou Neoen. Spoločnosť Australian Energy Market Operator (AEMO) uviedla, že dodá 70 MW elektriny z veternej elektrárne na štátny trh, aby uspokojila špičkový dopyt 30. novembra.

Zdroj | Tesla

Očakáva sa, že batériová farma pomôže pri riešení nedostatku elektrickej energie a výpadkov v dodávkach práve v lete. To začína na južnej pologuli práve teraz a v horúcich oblastiach sa vyznačuje najvyššími nárokmi na odber energie zo siete.

Pozrite si

Tesla na Havaji postavila 13 MW elektráreň so záložnými batériami

Tesla postavila systém Powerpack, ktorý je schopný dodávať elektrickú energiu pre viac ako 30 000 domácností, aby zmieril energetické problémy Južnej Austrálie. Tie sú čiastočne spôsobené aj veľkým podielom dodávok z nestabilných obnoviteľných zdrojov. Nepríjemnú skúsenosť zažil štát v roku 2016, keď sieť skolabovala po „bezprecedentnej“ búrke.

Zdroj | Tesla Motors

Hoci Austrália je jedným z najväčších svetových producentov uhlia a plynu, výpadky v Južnej Austrálii vyvolali otázky o energetickej bezpečnosti krajiny.
Niekoľko starnúcich uhoľných elektrární bolo zatvorených, pričom silný dopyt po vývoze plynu a rozširujúce sa zákazy ťažby plynu pri pobreží vyvolali obavy z hroziaceho nedostatku domácich zdrojov energie v nasledujúcich rokoch.

Pozrite si

Tesla batérie dokážu napájať tisícky domácností v Los Angeles

Premiér Malcolm Turnbull na začiatku tohto roka uviedol, že projekt hydroelektrárne Snowy Mountains Scheme v štáte Nový Južný Wales bude rozšírený. Mal by zabezpečiť elektrickú energiu pre 500 000 domácností.

Viac ako 60 percent výroby elektrickej energie v Austrálii pochádza z uhlia a 14 percent z obnoviteľných zdrojov. Veľké záložné batérie by mohli pomôcť významným spôsobom stabilizovať sieť práve tam, kde sú zdrojom dodávok elektriny veterné a solárne elektrárne.