Niektoré krajiny majú omnoho priaznivejšie podmienky na produkciu elektriny v solárnych, alebo veterných farmách, ako iné, preto ju začínajú vo veľkom využívať. Investície do alternatívy podporuje aj utlmovanie fosílnych, najmä uhoľných elektrární. Po havárii vo Fukušime sa táto substitúcia táka aj jadrových elektrární.
K takýmto štátom patrí aj Austrália, ktorá v poslednom čase odstavila viacero uhoľných elektrární. Veľký podiel solárnych fariem sa ale prejavil v austrálskom štáte Južná Austrália opakovanými výpadkami siete.
https://www.youtube.com/watch?v=qk-tiKX5B5w
V priebehu posledných šiestich mesiacov tam došlo k množstvu výpadkov, pričom posledný sa odohral počas vlny horúčav začiatkom februára. Aj tu, ako v iných tropických a subtropických krajinách, stúpa v lete odber elektriny kvôli prevádzke klimatizácií. Pri blackoute sú následky veľmi nepríjemné.
Situácia dospela tak ďaleko, že austrálska vláda poukazuje na súvislosť medzi výpadkami a využívaním obnoviteľných zdrojov. Čo je koniec-koncov pravda, ak sa obnoviteľné zdroje využívajú nepremysleným spôsobom.
Elon Musk sľúbil vyriešiť pretrvávajúce problémy s energiou v Južnej Austrálii tak, že tam Tesla postaví farmu batériového úložiska s kapacitou 100 MWh a zaviazal sa, že celý projekt zrealizuje do 100 dní od podpisu zmluvy. Ak by sa termín nepodarilo splniť, zaväzuje sa postaviť farmu zadarmo.
Silné slová uviedol Elon Musk vo svojej komunikácii so šéfom spoločnosti Atlassian, austrálskym miliardárom Mikeom Cannon-Brookesom.
Za predpokladu, že sa Muskovi skutočne podarí získať dohodu s austrálskou vládou, zdá sa, že Tesla má reálne šance splniť sľub svojho zakladateľa. Vlani totiž postavila podobnú 80MW farmu v Kalifornii len za 90 dní.
Lyndon Rive, viceprezident Tesly pre energetické produkty povedal, že problémy Južnej Austrálie s energiou by vyriešili energetické úložiská s kapacitou 100 až 300 MWh. Tak ako Musk, aj Rive je presvedčený, že Tesla by mohla nainštalovať požadované batérie do 100 dní.
Pokiaľ sa kontrakt uzatvorí a Tesla by „stávku s časom“ prehrala, nebola by to lacná záležitosť. Musk totiž na otázku Cannon-Brookesa o približnej cene systému odpovedal, že ceny Tesly na záložné batérie sú transparentné a pri systémoch s kapacitou nad 100 MWh sa pohybujú na úrovni 250 USD za kilowatthodinu. V prípade dodávky zadarmo by teda Tesla prišla o 25 miliónov USD.