Reklama

Tesla postaví v Austrálii najväčší zásobník energie za 100 dní

Zdroj | The Verge
Juraj Procházka
Zdroj | The Verge
Zdroj | The Verge

Niektoré krajiny majú omnoho priaznivejšie podmienky na produkciu elektriny v solárnych, alebo veterných farmách, ako iné, preto ju začínajú vo veľkom využívať. Investície do alternatívy podporuje aj utlmovanie fosílnych, najmä uhoľných elektrární. Po havárii vo Fukušime sa táto substitúcia táka aj jadrových elektrární.

Pozrite si

Tesla na Havaji postavila 13 MW elektráreň so záložnými batériami

K takýmto štátom patrí aj Austrália, ktorá v poslednom čase odstavila viacero uhoľných elektrární. Veľký podiel solárnych fariem sa ale prejavil v austrálskom štáte Južná Austrália opakovanými výpadkami siete.

https://www.youtube.com/watch?v=qk-tiKX5B5w

V priebehu posledných šiestich mesiacov tam došlo k množstvu výpadkov, pričom posledný sa odohral počas vlny horúčav začiatkom februára. Aj tu, ako v iných tropických a subtropických krajinách, stúpa v lete odber elektriny kvôli prevádzke klimatizácií. Pri blackoute sú následky veľmi nepríjemné.

Zdroj | Twitter

Situácia dospela tak ďaleko, že austrálska vláda poukazuje na súvislosť medzi výpadkami a využívaním obnoviteľných zdrojov. Čo je koniec-koncov pravda, ak sa obnoviteľné zdroje využívajú nepremysleným spôsobom.

Elon Musk sľúbil vyriešiť pretrvávajúce problémy s energiou v Južnej Austrálii tak, že tam Tesla postaví farmu batériového úložiska s kapacitou 100 MWh a zaviazal sa, že celý projekt zrealizuje do 100 dní od podpisu zmluvy. Ak by sa termín nepodarilo splniť, zaväzuje sa postaviť farmu zadarmo.

Silné slová uviedol Elon Musk vo svojej komunikácii so šéfom spoločnosti Atlassian, austrálskym miliardárom Mikeom Cannon-Brookesom.

Zdroj | Twitter

Za predpokladu, že sa Muskovi skutočne podarí získať dohodu s austrálskou vládou, zdá sa, že Tesla má reálne šance splniť sľub svojho zakladateľa. Vlani totiž postavila podobnú 80MW  farmu v Kalifornii len za 90 dní.

Pozrite si

Tesla batérie dokážu napájať tisícky domácností v Los Angeles

Lyndon Rive, viceprezident Tesly pre energetické produkty povedal, že problémy Južnej Austrálie s energiou by vyriešili energetické úložiská s kapacitou 100 až 300 MWh. Tak ako Musk, aj Rive je presvedčený, že Tesla by mohla nainštalovať požadované batérie do 100 dní.

Pozrite si

Tesla a Panasonic chcú energetickú revolúciu

Pokiaľ sa kontrakt uzatvorí a Tesla by „stávku s časom“ prehrala, nebola by to lacná záležitosť. Musk totiž na otázku Cannon-Brookesa o približnej cene systému odpovedal, že ceny Tesly na záložné batérie sú transparentné a pri systémoch s kapacitou nad 100 MWh sa pohybujú na úrovni 250 USD za kilowatthodinu. V prípade dodávky zadarmo by teda Tesla prišla o 25 miliónov USD.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.