Reklama

Vyskúšali sme si, ako nový Lexus RX dokáže ochrániť vodiča i celú posádku

TECHBOX

Lexus RX je na ceste neprehliadnuteľný, a to doslova. Nový vzhľad mu mimoriadne svedčí, no ohúri vás aj tým, čo ukrýva vo vnútri.

Po tom, ako sme vám prezradili detaily o dizajne, pohonných jednotkách, ale aj o interiéri novinky, nastal čas, aby ste sa dozvedeli, ako sa novinka stará o vašu bezpečnosť.

Obsah pokračuje pod reklamou

Máme pre vás dobrú správu hneď na úvod, totiž už aj pri najdostupnejšej cenovej hladine nového modelu Lexus RX a výbave ELEGANCE dostanete mimoriadne bohatú výbavu aktívnej bezpečnosti. Jednoducho pre Lexus je vaša bezpečnosť veľmi dôležitá. Nový model RX totiž využíva najnovšiu generáciu bezpečnostného systému Lexus Safety System+ s výrazne vyšším rozsahom detekcie a prevencie rizík nehôd. A čo je skvelé, bezpečnostné funkcie sú aktualizované online, takže máte istotu, že budete pripravení aj na vylepšenia všetkých systémov v budúcnosti.

Poďme sa pozrieť, čo vlastne v novom Lexuse RX môžete mať. Štandardom je cúvacia kamera, vo vyšších výbavách sa však pripravte na vydarený panoramatický 360° pohľad na okolie vozidla, vďaka čomu bude nielen parkovanie výrazne bezpečnejšie. Pridajte k tomu parkovacie senzory novej generácie s rozpoznávaním chodcov, áut a objektov, a máte o bezpečnosť nielen pri cúvaní postarané.

Tu však len začíname. V praxi rozhodne oceníte prepracovaný prednárazový bezpečnostný systém, ktorý okrem automobilov dokáže rozoznať aj motocykle či iné objekty. Rozpozná riziko čelnej zrážky, a to aj pri odbočovaní na križovatke doľava alebo doprava. Ak by vám hrozila zrážka, aktivuje sa asistent núdzového brzdenia. Štandardom je aj adaptívny tempomat, ktorý môže byť vylepšený asistentom poloautonómnej jazdy v jazdnom pruhu novej generácie. A to je vám už priatelia úplne iný level bezpečnosti.

Predstavte si, že si nastavíte požadovanú rýchlosť jazdy. Tú Lexus RX dodržiava a samozrejme sa prispôsobuje aj rýchlosti pred vami idúcim autám, podľa bezpečnej vzdialenosti, akú ste si nastavili. Popri tom vás systém stráži, aby ste nevyšli z jazdného pruhu. Ale to stále nie je všetko, ak systém načíta aktuálnu rýchlosť z mapových podkladov alebo dopravných značiek na ceste, vie sa odporúčanej rýchlosti prispôsobiť. Stačí stlačiť tlačidlo šípky nahor alebo nadol, podľa toho, či načítaná rýchlosť je vyššia alebo nižšia. O načítanej rýchlosti a možnosti prispôsobenia sa jej ste informovaní na displeji palubného počítača alebo na 10-palcovom head-up displeji. Túto funkcionalitu sme využívali veľmi radi a veľmi často.

Lenže rozšírený dynamický adaptívny tempomat vie reagovať aj na iné výstražné značky, vrátane značky STOP. Popri tom všetkom vás systém chráni aj pred mŕtvym uhlom, a to aktívne. Ak by hrozila kolízia pri preraďovaní sa z jedného jazdeného pruhu do druhého, budete na to upozornení a ak nereagujete, systém vám preradenie bude korigovať, aby sa vyhol akejkoľvek kolízii. Dynamický adaptívny
tempomat navyše zabraňuje tomu, aby ste v zákrute jazdili súbežne s pomalším vozidlom vo vonkajšom jazdnom pruhu. Dobré je, že ovládanie funkcií adaptívneho tempomatu je priamo na volante, takto ho máte neustále po ruke.

Nechýba dokonca asistent predvídania prekážok, kedy by váš Lexus RX mal vedieť zaregovať napríklad aj na chodcov, ktorí kráčajú po krajnici a chystatajú sa prejsť cez cestu. To isté platí aj pre cyklistov či odparkované automobily. Zaujímavý je aj asistent pri riadení spomaľovania, ak sa napríklad na križovatke blížite k inému vozidlu alebo k zákrute a máte už nohu z plynového pedála dole a brzdenie motorom by nepostačovalo na bezpečné spmalenie, systém zasiahne a váš Lexus RX bezpečne sám spomalí.

Popri tom všetkom vôbec nemusíte myslieť na prepínanie diaľkových svetiel, ktoré sú adaptívne. Rovnako vám pomáha asistent pri zmene jazdného pruhu. A to stále nie je všetko. Dopriať si môžete do vášho modelu RX aj digitálne spätné zrkadlo, kde sa vám zobrazí obraz za vozidlom vďaka kamerovému záznamu v reálnom čase. Bez akýchkoľvek prekážok vidíte presne, čo sa za autom deje. To sa hodí opäť najmä pri bezpečnom parkovaní. Kamier, radarov a asistenčných systémov je v Lexuse RX obrovské množstvo, a to všetko pre to, aby vaša jazda bola čo najbezpečnejšia.

Veľkou vychytávkou modelu Lexus RX sú rozhodne aj elektronické kľučky dverí, ktoré dostali označenie e-latch. To vám je geniálna vec, totiž elektronický systém otvárania dverí je prepojený so systémom monitorovania mŕtveho uhla a vďaka nemu môžete vždy bezpečne vystúpiť. Ak by sa totiž k vášmu luxusnému SUV približovali zozadu iné vozidlá alebo dokonca cyklisti, systém zabráni otvoreniu dverí! Jednoducho ochráni vás pred nehodou, ktorá môže vzniknúť nepozornosťou pri otváraní dverí. Podľa výrobcu takýto systém dokáže zabrániť viac ako 95 % nehôd, ku ktorým dochádza práve v dôsledku neúmyselného otvorenia dverí.

Obsah pokračuje pod reklamou

Ako sme už spomenuli, základný bezpečnostný systém Lexus Safety System + je už štandardnou súčasťou výbavy ELEGANCE. Lexus RX pritom môže byť váš s motorizáciou 350h a v bohatej výbave ELEGANCE už od 71 900 eur, pričom aktuálne je k dispozícii za akciovú cenu 64 900 eur.

Najvýkonnejší Lexus RX 500h si môžete dopriať v mimoriadne bohatej výbave F SPORT PERFORMANCE alebo F SPORT PERFORMANCE TOP od 96 900 eur. To je však už Lexus RX bez kompromisov, do ktorého sa zahľadíte na prvý pohľad.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.