Reklama

Lexus RX je ukážkou, ako má vyzerať dostupný luxus. Prečo nás zaujal?

TECHBOX

Piata generácia priekopníka vo svete luxusných SUV dorazila už aj na slovenské cesty. A treba povedať, že vo veľkom štýle, za novým Lexusom RX sa totiž obzrie každý.

Pripravte sa na najmodernejšie technológie, nový dizajn a špičkové hybridné pohonné jednotky, kde nechýba ani mimoriadne úsporná plug-in hybridná verzia. Spoznajte ho s nami.

Lexus nadviazal na úspešnú tradíciu modelu, ktorý doslova vytvoril segment luxusných SUV. Písal sa rok 1998 a odvtedy sme postupne spoznali až 5. generácií modelu, pričom tá najnovšia prichádza už len s elektrifikovanými pohonnými jednotkami. A to je dobre, pretože Lexus to s elektrifikáciou vie, verili by ste, že prvý hybridný Lexus RX prišiel na trh už v roku 2005? Odvtedy Lexus doslova vyšperkoval technológie hybridného pohonu k dokonalosti. Podrobne sa na pohonné jednotky však pozrieme o týždeň, v 2. časti nášho seriálu s Lexusom RX, ktorý sme práve odštartovali.

Obsah pokračuje pod reklamou

Lexus RX si nezameníte so žiadnym iným luxusným SUV na našom trhu. Stači jeden pohľad a hneď je vám jasné, s kým máte tú česť. DNA Lexus sa totiž nezaprie, no teraz je RX dynamickejší, elegantnejší a sebavedomejší. Rozhodne sa nedá prehliadnuť predná jednoliata maska chladiča so sieťovinovým vzorom, ktorá je stále obrovská, no po novom ešte efektnejšie zakomponovaná do tela karosérie. Všimnite si najmä jej hornú časť, ktorá doslova splýva s korosériou.

Pridajte k tomu štíhle LED svetlomety s typickým denným L svietením a dostanete jednoducho mimoriadne dynamickú prednú časť SUV hodnú súčasného tisícročia. Dokonca vo výbave RX Luxury alebo F SPORT Performance (ako aj na fotografiách) si môžete, rovnako ako my v redakcii, užívať trojicu projektorov s adaptívnymi diaľkovými svetlami. Svietia skvele, nikoho pritom neoslňujete. Pozrite sa na ten predný „kukuč“ zboku, no nie je to láska na prvý pohľad?

Nám sa páči aj testovaná farba s označením Medená Sonic využívajúca technológiu sonického lakovania pre hlbšie kontrasty, s ktorou budete na ceste doslova neprehliadnuteľní. Mimochodom, už v základe máte metalickú farbu grátis, a to práve zaujímavú Zelenú Khaki. Lexus RX sa však dokonale prispôsobí vášmu vkusu, musíme uznať, že Modrá Hlbinná, ktorú sme si tiež vyskúšali pri plug-in hybridnej verzii Lexus RX 450h+ rovnako zaujala, aj keď už nie je tak výrazne nápadná. Akú by ste si vybrali vy? Pozrite sa na ponuku všetkých 9 farieb na stránkach Lexus.

Pri pohľade zboku oceníte čisté línie a nezameniteľný nepriehliadnuteľný C-stĺpik typický práve pre model RX. Ten akoby oddeľuje spodnú časť karosérie od vrchnej, čo pôsobí mimoriadne dynamicky. Ak sa rozhodnete pre najvýkonnejšiu verziu F SPORT (na fotografiách vo farbe Medená Sonic), pripravte sa na množstvo moderných čiernych lakovaných prvkov vrátane spätných zrkadiel. Samozrejmosťou je športový predný a zadný nárazník. Čerešničkou na torte sú 21-palcové disky. Mimochodom, ak vás zaujíma celková dlžka modelu Lexus RX, tak vedzte že má až 4 890 mm, pričom dobrou správou je väčší rázvor kolies až na úrovni 2 850 mm.

A teraz sa pozrite na ten „zadok“. Je totiž dynamickejší ako kedykoľvek predtým, pričom neprehliadnete nápis LEXUS či LED svetlá tiahnúce sa po celej šírke luxusného SUV. Takto dokonale vytvarované krivky, na ktoré je radosť pozerať z akéhokoľvek uhla, sme v redakcii už dlho nevideli a pravdepodobne ani neuvidíme. Aj to je dôvod, prečo náš Lexus RX 500h v Medenej Sonic neustále pútal pozornosť okolia.

A nebojte sa, nezabudneme ani na „slovenskú“ disciplínu, kde vám prezradíme objem bažožinového priestoru. V prípade modelu Lexus RX 500h, teda najvýkonnejšej verzie modelu s inovatívnym pohonom všetkých štyroch kolies DIRECT4, máte k dispozícii 461 litrov po kryt resp. flexibilnú roletku batožinového priestoru. Po strop je to 612 litrov. Rovnaký objem batožinového priestoru má však aj základná verzia modelu RX 350h.

A ako je to s plug-in hybridnou motorizáciou Lexus RX 450h+? Ak ste očakávali zmenšenie, prekvapíme vás. Totiž aj RX-ko s možnosťou nabíjania má rovnaký objem batožinového priestoru, a to 461/612 litrov. Milé prekvapenie? Sme presvedčení, že áno. Bežne totiž plug-in a uloženie batérie berie najmä z kufra, tu však na to tvorcovia mysleli už pri navrhovaní modelu, a tak nebudete o nič ukrátení, aj keď si vyberiete Lexus RX s pomerne veľkou batériou a dojazdom na batériu na úrovni 65-69 km. A tu je dôkaz!

Obsah pokračuje pod reklamou

Ste zvedaví, ako nový Lexus RX jazdí? Koľko reálne prejde na batériu v prípade plug-in hybridnej verzie? Aký je interiér a multimediálny systém, či ako sa Lexus stará o vašu bezpečnosť? Príďte na TECHBOX.sk o týždeň, prezradíme vám viac.

Na čo však nemusíte čakať je informácia o cene novinky. Tá je atraktívna. Totiž, toto veľké luxusné SUV môžete mať vo verzii RX 350h Elegance už od 71 900 eur. A výbava je mimoriadne bohatá, napríklad už v „základe“ dostanete celú paletu bezpečnostných a asistenčných systémov vrátane adaptívneho tempomatu, čalúnenie sedadiel zo syntetickej kože Tahara, ale napríklad aj 14” centrálny displej Lexus Media Display či prémiový audio systém Lexus. Pozrite si cenník jednotlivých verzií modelu Lexus RX.

PS: Ak sa vám zdala cena 71 900 eur skvelá, tak vedzte, že v súčasnosti môžete mať model Lexus RX 350h Elegance v akciovej ponuke ešte lacnejšie, presne za 64 900 eur! Beriete?

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.