Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Vyskúšali sme najnovší iRobot Roomba j7+, ktorý obíde aj h.....o

Vyskúšali sme najnovší iRobot Roomba j7+, ktorý obíde aj h.....o
Roman Calík
Vyskúšali sme najnovší iRobot Roomba j7+, ktorý obíde aj h.....o
95 %
iRobot Roomba j7+ ukazuje, ako má vyzerať dokonalý robotický vysávač súčasnosti. Možnosť vyhnúť sa nepríjemnej domácej povinnosti, ktorú ľavou zadnou zvládne vysávač, je na nezaplatenie. Platí to dvojnásobne s týmto modelom, ktorý prichádza s umelou inteligenciou a kamerou, pomocou ktorej sa vyhne aj najnepríjemnejším prekážkam. Vie totiž rozoznať aj h...o, vážne!

Výhody

  • rozpoznanie dočasných aj trvalých prekážok
  • umelá inteligencia a kamera
  • aplikácia a jej možnosti

Nevýhody

  • prémiová cena

Robotické vysávače značky iRobot už svoje kvality preukázali. Ostáva im len neustále vylepšovať už tak dokonalý stroj. My sme mali možnosť testovať najnovší model iRobot Roomba j7+ aj s novou špeciálnou funkciou.

Už keď nám dorazila do redakcie krabica s novým iRobotom, vedeli sme, že toto nebude obyčajné testovanie. Spolu s testovacím modelom sme totiž dostali k vysávaču aj umelohmotný exkrement (áno, to hnedé čo vidíte na fotografii aj s umelou muchou). Pýtate sa prečo? Prečo tech redakcia dostane na test doslova h….o?

Zvieracie nehody

Doteraz sa všetky robotické vysávače, nech boli akokoľvek inteligentné, stretávali s problémom, že nedokázali rozlíšiť, čo je pevná častica v podobe odpadu, ktorý má vysávač povysávať a čo vysávať nemá. Častokrát sa tak stávalo, že vysávač mohol prejsť po exkremente vášho domáceho miláčika a tým zašpiniť celú domácnosť. Keby len to, po takejto „nehode“ nechcete robotický vysávač čistiť, verte nám. To by však malo byť práve s iRobot Roomba j7+ minulosťou, keďže disponuje špeciálnou kamerou, ktorá takéto prekážky dokáže rozpoznať.

iRobot zároveň s novým modelom sľubuje aj na Slovensku, že v prípade, ak do jedného roka od kúpy roboticého vysávača prejde cez pevné exkrementy domáceho zvieraťa, bude vám vymenený za nový kus. Ide o tzv. politiku Pet Owners Official Promise, ktorá dostala príznačnú skratku P.O.O.P (hovienko po anglicky). To naše umelé obchádzala j7-čka obkľukou, keby sme mali v redakcii nejakého štvornohého kamoša, neobávali by sme sa, po našich skúsenostiach, na funkciu naplno spoľahnúť.

Taktiež platí, že nová Roomba nemá problémy ani s inými bežnými prekážkami. Vďaka integrovanej kamere sa vám nestane, že by sa tento robotický vysávač zamotal do káblov alebo by vám zhodil reproduktory.

Čistiaci systém je založený už na predchádzajúcej výbornej i7+, no j7+ disponuje aj umelou inteligenciou, prednou kamerou a navigáciou PrecisionVision. Práve vďaka nej dokáže robotický vysávač identifikovať a obísť prekážky, ako sú káble či spomínané exkrementy. Zmenou tiež prešla základňová stanica, ktorá je nižšia, ale zároveň širšia vďaka čomu sa zmestí aj pod nižšie kusy nábytku. V tej sa iRobot aj nabíja a na maximálnu kapacitu z úplného vybitia sa vysávač nabije za 90 minút.

Inteligentné funkcie a kamera

Na rozdiel od ostatných vysávačov, ktoré využívajú senzor na identifikáciu objektov, iRobot Roomba j7+ využíva prednú kameru spolu s prisvietením. To umožňuje lepšiu identifikáciu objektov a zároveň možnosť po vysávaní určiť, či ide o dočasné objekty (exkrementy, ponožky) alebo trvalé prekážky (káble, časti nábytku). To všetko je možné v pohodlí prehľadnej a intuitívnej aplikácie.

Pozrite si

Našli sme najstarší iRobot Roomba na Slovensku. Má 10 rokov a je plne funkčný!

Môžete sa tak rozhodnúť či má vysávač do budúcna predmet obísť alebo okolo neho upratať. Spomínané predmety uvidíte na mape rovno po skončení vysávania. Vysávač vie predmety aj odfotiť, aby ste sa mohli o tom, ako ich upratať alebo obísť rozhodnúť aj na diaľku.

Vďaka funkcii Tidy-Up job sa dokonca môžete po povysávaní a určení objektov rozhodnúť, či má vysávač vyčistiť aj miesta, ktoré predtým obišiel. Trvalé objekty ako zväzok káblov pod stolom viete pridať ako zakázanú zónu.

Počas prvého spustenia je nutné zmapovať terén vášho bytu alebo domu. Máte na výber čistenie spolu so skenovaním alebo iba čisto skenovanie, ktoré trvá kratšie. V našom testovacom prostredí, ktoré zodpovedá ploche približne 50 metrov štvorcových vysávač po treťom skenovaní vytvoril mapu, ktorú dokonca automaticky rozdelil.

Konečné rozdelenie miestností je na vás, no nášmu sa na prvýkrát podarilo rozdeliť chodbu, kuchyňu, toaletu, spálňu a obývaciu miestnosť. Nám tak ostalo miestnosti iba pomenovať.

Pozrite si

iRobot Roomba j7+ dokáže rozpoznať aj tie najnebezpečnejšie veci na podlahe

V prípade, že už iRobot s funkciou mapovania máte už doma a kúpili ste si tento nový model, vďaka funkcii one-time-map-copy sa už naskenovaná mapa prenesie automaticky do nového modelu. Táto mapa sa vie preniesť aj do robotického mopu Braava m6, ktorý máme v redakcii taktiež. Vy tak už nemusíte priestor skenovať zvlášť s každým novým zariadením. Vďaka umelej inteligencii sa váš iRobot neustále zlepšuje a každé ďalšie vysávanie je efektívnejšie.

Okrem klasických plánovaných vysávaní sa robotický vysávač dokáže prispôsobiť aj vašim neustále meniacim sa plánom. Či už ste sa rozhodli neplánovane prísť domov skôr alebo ostať v byte na home office, vysávač dokáže rozpoznať na základe lokalizačných funkcií cez smartfón vašu polohu a vysávať len vtedy, keď nie ste doma, takže vás nebude rušiť, aj keď jeho hlasitosť dosahuje iba miernych 58 dB.

Pozrite si

Úplne nová aplikácia iRobot Home vám poriadne uľahčí život

Vysávač sa ovláda cez dotykové tlačidlá priamo, prípadne cez smartfón a aplikáciu iRobot Home, ktorá je jednoduchá na ovládanie. Nechýba ani množstvo ďalších inteligentných funkcií ako napríklad ovládanie hlasom cez Alexa a Google Assistant či medzi-dobíjanie len na dokončenie vysávania.

Čistiaci systém si zachoval svoje prednosti z modelu i7+. Nechýbajú dve gumené kefy na rôzne povrchy, bočná kefka na zametanie v kútoch a okolo stien či senzory Dirt Detect, ktoré dokážu upozorniť Roombu na viac znečistené miesta.

Pripravený aj na Vianoce

Aby toho nebolo málo, nový iRobot bude dostávať aj pravidelné online aktualizácie, ktoré mu budú pridávať nové funkcie. Doma tak budete mať neustále aktualizujúci sa robotický vysávač, ktorý bude inteligentnejší ako v čase, keď ste ho kupovali. Funguje to podobne ako smartfóny, ktorým sa každý rok obnovuje operačný systém.

Pozrite si

iRobot Roomba i3+ je najdostupnejší robot, ktorý sa vie vysýpať sám!

Od novembra napríklad medzi rozpoznávané predmety pribudli ponožky a topánky. Práve tie dokáže vysávač rozpoznať a automaticky obchádzať. Počas blížiacich sa Vianoc dokonca rozpozná aj vianočné stromčeky a automaticky okolo objektu rozmiestni zakázanú zónu. Po Vianociach dokonca navrhne túto zónu zrušiť. Opäť automaticky!

Bezpečnosť na prvom mieste

Keďže vysávač disponuje kamerou s umelou inteligenciou, ktorá dokáže zachytiť bežné predmety, určite vás napadla otázka bezpečnosti a ochrany súkromia.

Priamo v aplikácii totiž môžete vidieť časti miestností a prekážok, ktoré vysávač počas čistenia zaznamenal. Nemusíte však mať obavy, keďže vysávač získal bezpečnostnú certifikáciu na 3 roky TUV Cybersecurity Certification, ktorá sa týka práva zaznamenaných fotiek. Všetky obrázky, ktoré robot zasiela do appky, sú anonymizované a šifrované tak, aby sa zabezpečila maximálna bezpečnosť používateľa.

Pozrite si

iRobot Roomba j7+ dokáže rozpoznať aj tie najnebezpečnejšie veci na podlahe

Pokiaľ vás nový vysávač iRobot Roomba zaujal, dá sa kúpiť samostatne (j7) alebo aj vyprázdňovacou stanicou Clean Base (j7+). Vysávač sa po každom povysávaní automatický vyprázdni do stanice, kde už sú pripravené AllergenLock vrecká ktoré tvoria 4 vrstvy materiálu a zachytia až 99% alergénov, peľu a čiastočiek väčších ako 10 mikrometrov. Vrecko zachytí špinu a nečistoty za 60 dní, potom stačí naplnené vrecko vyhodiť do koša a založiť nové.

Aj tu sa vývoj posunul ďalej, stanica je širšia a nižšia, pôsobí krajšie a dokonca jej nechýba kožená pracka, aby ešte viac iRobot zapadol do moderných priestorov. Cena modelu iRobot Roomba j7 je 749 € a za model j7+ aj s nabíjacou stanicou zaplatíte 999 €. Ceny tak patria k tým vyšším na trhu, no odrážajú prémiovosť modelu a jeho technickú vyspelosť.

Verdikt

iRobot Roomba j7+ si nás získal svojimi čistiacimi vlastnosťami a hlavne inteligentnými funkciami. Takto má vyzerať múdry spotrebič hodný 21. storočia. Či už ide o identifikáciu objektov, inteligentné mapovanie, čistenie podľa vašej prítomnosti či neustále zlepšovanie sa, umelá inteligencia vysávaču j7+ len prospela. Výsledkom tak je šikovný domáci spotrebič, ktorý sa navyše bude pravidelne aktualizovať o nové funkcie.

Za tých niekoľko týždňov, čo sme mali možnosť vysávač testovať, sa nám ani raz nestalo, že by sa niekde zasekol alebo že by niečo zhodil. Práve naopak, až príliš rýchlo sme si zvykli na dokonalé čistenie a budeme sa len ťažko lúčiť s takýmto domácim spotrebičom, ktorý nás zbavil povinnosti brať do ruky klasický vysávač. Nie je preto prekvapením, že od nás iRobot Roomba j7+ získava ocenenie tip redakcie.

A viete čo? Ak vás tiež tento najnovší model iRobot Roomba j7+ zaujal, sledujte nás budúci týždeň, oplatí sa!