Reklama

Našli sme najstarší iRobot Roomba na Slovensku. Má 10 rokov a je plne funkčný!

TECHBOX

Našli sme najstarší robotický vysávač iRobot Roomba na Slovensku, výherkyni odovzdali nadupanú Roomba i7+ a zoservisovali 2. a 3. najstaršiu slovenskú Rooombu. Ako to prebiehalo?

Pri príležitosti 10. roku pôsobenia iRobot na Slovensku sme spolu s iRobot hľadali najstarší plne funkčný robotický vysávač značky u nás. Aby bolo hľadanie zaujímavejšie, vyhlásili sme rovno súťaž, v ktorej sme pátrali dokonca až po troch najstarších robotických vysávačoch iRobot Roomba zo Slovenska.

Súťaž prebiehala počas celého júla a zapojiť sa mohol ktokoľvek, kto si myslel, že práve on má doma najstarší robotický vysávač značky iRobot. Podmienkou bolo, aby bol zakúpený na Slovensku a bol stále funkčný.

Pozrite si

Máš najstaršiu Roombu? Prihlás sa a vyhraj iRobot Roomba i7+!

Do súťaže ste sa mohli zapojiť veľmi jednoducho, pomocou formulára na našej stránke. Starý iRobot Roomba stačilo odfotogtafovať, rovnako ako sériové číslo, a fotografie nahrať do formulára. V redakcii sme boli prekvapení, koľko starých a funkčných iRobot Romba na Slovensku je. Počítali sme ich na desiatky.

Prvou cenou bol prvotriedny robotický vysávač iRobot Roomba i7+, ktorý vymeníme za najstarší iRobot Roomba. Toto kombo okrem samotného vysávača obsahuje aj nádobu na automatické vyprázdňovanie a mapovací systém interiéru. Druhému a tretiemu najstaršiemu robotickému vysávaču sme sľúbili kompletné omladenie, teda profesionálne vyservisovanie robota vrátane vyčistenia, skontrolovania a výmenu všetkých mechanických dielov.

Súťaž trvala do 31. júla 2019 a my sme našli najstarší funkčný robotický vysávač iRobot Roomba zakúpený na Slovensku.

Majiteľkou absolútneho slovenského seniora iRobot Roomba 625 Professional je Z. Hrehorová zo Skalice. Robotický vysávač, ktorý prihlásila do súťaže bol vyrobený v januári 2009 a stále je plne funkčný. Teda najstarší robotický vysávač iRobot Roomba na Slovensku má neuveriteľných viac ako 10. rokov!

Výherkyni sme hlavnú cenu iRobot Roomba i7+ odovzdali v žilinskom showroome PLAY Eletronics, ktorý je výhradným dovozcom a distribútorom značky iRobot. „Netušila som, že práve náš iRobot je ten najstarší, ale dúfala som v to,“ povedala pri preberaní ceny výherkyňa.

 

Cenu odovzdala priamo Ľubica Kadorová z iRobot Slovensko. „Je to pre nás poklad. Sme hrdí na to, že aj desaťročný stroj vyzerá ako vyzerá po každodennej prevádzke. Výherkyni blahoželám,“ povedala pri odovzdávaní ceny, špičkového modelu iRobot Roomba i7+.

Najstarší iRobot Roomba na Slovensku zostal v Play Elektronic ako motivácia a symbol dobre odvedenej práce.

Druhý najstarší slovenský robotický vysávač iRobot Roomba je z apríla roku 2009 a majiteľom je M. Varga z Hôrok. Tretiu najstaršiu Roombu do súťaže prihlásil M. Pekárek z Topoľčian, ktorého robotický vysávač má v rodnom liste napísaný dátum máj 2009. Títo seniori v súťaži vyhrali kompletný a veľmi pedantný servis v oficiálnom autorizovanom slovenskom iRobot servisnom centre v Žiline.

Pozrite si

Našli sme najstarší robotický vysávač iRobot Roomba na Slovensku!

Na servisovanie sme sa boli pozrieť na vlastné oči. Než sme sa však pustili do starostlivosti, servisný odborník na robotické vysávače Martin pre nás zhodnotil stav vôbec najstaršieho iRobot Rooomba na Slovensku. „Je to model 625, ktorý sa vyznačoval dobíjacou dock stanicou a Bluetoooth diaľkovým ovládačom. Typickým pre tento model bol čistiaci modul, ktorý vedel pozbierať 90% nečistôt do zbernej nádoby, ktorá bola rozdelená na dve časti pre hrubé a jemné nečistoty,“ vysvetlil nám. „Na prvý pohľad je vidieť, že sa o robot výherkyňa starala,“ doplnil.

Druhý najstarší slovenský robotický vysávač iRobot Roomba zhodnotil Martin takto: „Technický stav tejto 580-tky je v porovnaní s prvým miestom o trochu horší. Kefy sú výrazne opotrebované a modul sa hýbe pomerne ťažko. Na kolieskach je tiež vidno väčšie známky opotrebenia. Podľa záznamov však nebol nikdy v našom servise,“ povedal Martin.

„Vymenené bude komplet náhonové ústrojenstvo, čistiaca hlava sa vymení za novšiu verziu, ktorá sa používa od radu 700. Novší model má vylepšené kefy a sací výkon. Nová bude tiež batéria, ktorá má oproti pôvodnej dlhšiu životnosť. Výherca dostane novú zbernú nádobu, ktorá má väčší objem a lepší sací výkon, je to novší model, ako je pôvodný. Budeme montovať predný nárazník, ktorý javí známky opotrebenia a vymeníme tiež vrchný kryt,“ opísal, čo sa s druhým najstarším iRobot Roomba bude diať.

Na treťom mieste sa umiestnil iRobot Roomba 560 z mája 2009. „Tento model je v podstate do isté ako 580-tka, rozdiel bol iba vo výbave. Zákazník sa o robot staral príkladne, iba vodiace koliesko by bolo treba častejšie prečistiť. Bočný modul ide ľahko, kefy sú na tom výrazne lepšie ako pri predošlom vysávači,“ zhodnotil Martin. Zároveň však poukázal na to, že majiteľovi na vysávači skutočne záležalo, pretože si primontoval zrejme svojpomocne vyrobený bočný modul s väčším počtom kief, než má originál.

„Budeme meniť náhonové kolesá, vodiace koliesko, čistiacu hlavu, ktorú vymeníme za vyšší rad. Vymeníme tiež zberný kôš za novší, vrchný kryt, bočný čistiaci modul a, samozrejme, batériu. Tento servis bude v hodnote približne 350 eur,“ povedal Martin.

Štedrý servis stále funkčných robotických seniorov z nich spravil, v podstate, o generáciu novšie stroje. Čo nás prekvapilo bol čas, za aký vedel Martin robotické vysávače vyservisovať. „Občas sa môže stať, že nejde vytiahnuť čistiaca hlava, vtedy to trvá dlhšie. Inak to vidím tak na 10 minút práce,“ trochu nás zaskočil.

Pozrite si aj video z odovzdávania ceny iRobot Roomba i7+ a zo servisovania robotických vysávačov v súťaži.

Výhercom ešte raz srdečné blahoželáme a sme radi, že sa ich robotickým seniorom podarilo vdýchnuť svieži vietor do plachiet, bez pochýb aj na ďalších desať rokov poctivého vysávania. Rovnako ďakujeme zástupcom iRobot Slovensko za dôveru, že práve u čitateľov TECHBOX nájdu najstarší funkčný robotický vysávač iRobot Roomba na Slovensku.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.