Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Vyskúšali sme Google Pay, jednoduchý systém na platenie mobilom

Vyskúšali sme Google Pay, jednoduchý systém na platenie mobilom
Števo Porubský
Vyskúšali sme Google Pay, jednoduchý systém na platenie mobilom

Google Pay je od včerajšieho predpoludnia dostupný aj na našom malom Slovensku. Službu, ktorú môžu využívať používatelia v ďalších 17 krajinách sveta, tak môže naplno používať aj u nás každý, kto má smartfón s Androidom. Na platby cez internet ale aj tí s operačným systémom iOS. Novinku sme vyskúšali v praxi.

Google Pay je služba, ktorá má hlavne zjednodušiť bezkontaktné platby. Je zadarmo a je dostupná na všetkých Android smartfónoch s verziu vyššou ako 4.4 a NFC čipom. Bez toho by nefungovala. Túto podmienku ale aktuálne spĺňa väčšina smartfónov na trhu.

Obrovským pozitívom je, že namiesto vyťahovania kariet z peňaženky stačí z vrecka vytiahnuť smartfón a použiť ten. Hoci podobné riešenia používajú banky aj u nás cez vlastné aplikácie, Google Pay dokáže pracovať naraz s viacerými bankami súčasne.

Na druhej strane, aktuálne je žiaľ dostupných iba 5 bánk na Slovensku, ktoré službu Google Pay podporujú. Ak ste ale zákazníkom niektorej z nich, službu si môžete pokojne vyskúšať.

Báť sa pritom vôbec nemusíte. Bezpečnosť je v Google Pay na prvom mieste a okrem vás a Google číslo vašej karty nik iný nevie. Google Pay totiž pre každú platbu vytvára unikátne číslo karty. Môžete namietať, že Google tiež nechcete dávať svoju kartu, ale platili ste už niekedy cez internet? Google vašu kartu už pozná.

Na to, aby ste Google Pay vo svojom smartfóne rozchodili, je nutné si vytvoriť bezpečnostný prvok na uzamykanie obrazovky smartfónu. Môže to byť odtlačok prsta, snímka tváre, vzorec na displeji, alebo klasický PIN.

Potom sa už iba v aplikácii prihlásite so svojim Google kontom. Následne je nutné zadať platobné karty, ktoré chcete používať. Musia však byť z jednej z podporovaných bánk. Keďže v Google mám nejakú kartu uloženú z minulých on-line platieb, Google Pay mi ponúkal na pridanie aj tú.

Keďže je z inej banky, nebolo možné ju pridať. Záber displeja so samotného pridávania účtu nebolo možné vytvoriť kvôli bezpečnosti, no vďaka slovenskej lokalizácii aplikácie nebudete mať žiadny problém vyplniť základné údaje.

Google Pay potom overí údaje cez banku a buď potvrdí, alebo zamietne pridávanie karty. Ak by ste chceli zadať inú kartu z inej banky, skúsiť to môžete, ale nepomôže vám to. Google Pay kartu odmietne pridať.

Kartu si následne overíte cez telefón alebo e-mail. Karte je rovnako hneď priradené virtuálne číslo účtu. Zároveň kartu môžete nastaviť ako predvolenú, čo znamená, že platby budú realizované cez ňu, pokiaľ si nezvolíte na konkrétnu platbu inú kartu. Predvolenú kartu je možné kedykoľvek zmeniť.

Zaujímavosťou je, že Google Pay, rovnako ako iné podobné riešenia, vie ako vyzerá vaša karta a jej vzhľad vidíte na displeji. Vďaka tomu nemusíte rozmýšľať, o ktorú kartu z ktorej banky ide. Uvidíte to hneď na obrázku.

Samozrejme, po pridaní prvej karty si môžete pridať ďalšie a ďalšie karty. Ich množstvo je vraj neobmedzené. Stále je však platné, že musia byť z podporovaných bánk. Navyše nie všetky podporované banky podporujú všetky typy kariet. Ktoré fungujú s Google Pay si môžete overiť na help webe Google Pay.

Veľkým plusom, pokiaľ máte svoj smartfón dobe zabezpečený, je, že s Google Pay nemusíte zadávať na platobných termináloch PIN ani pri platbách nad 20 €. Na tie stačí smartfón odomknúť PINom, znakom alebo odtlačkom prsta. Platba namiesto pár desiatok sekúnd tak trvá asi 2 sekundy – v 1. sekunde odomknete smartfón, v 2. sekunde ho priložíte k terminálu.

Veľkou výhodou je, že do Google Pay si môžete pridať aj vernostné karty. Má to ale jeden, no o to podstatnejší háčik. Vernostná karta musí mať čiarový kód. Inak ju do Google Pay nepridáte. Je to logické, smartfóny nemajú čítačku čipu či magnetickej pásky na karty.

Ďalšou výhodou je, že v Google Pay máte prehľad všetkých platieb, vrátane mapiek, kde boli uskutočnené. Ak si teda náhodou nespomeniete, čo a kde ste platili, viete sa aspoň dopátrať k miestu, kde bola uskutočnená platba.

V nastaveniach appky si môžete povyberať, o čom všetkom vás má aplikácia informovať. Pokojne si všetko vypnite, ak nechcete mať každú chvíľu na displeji notifikáciu.

Google Pay má ale aj svoje nevýhody. Okrem toho, že ho u nás podporuje iba 5 z takmer 30 bánk na Slovensku, môžete naraziť na problém s bezkontaktnými platbami so smartfónom. Ak ste totiž používali napríklad MobilePay od Tatra banky, musíte sa prelúskať nastaveniami v smartfóne a zmeniť režim Google Pay.

Napríklad v Android smartfóne Sony toto nastavenie nájdete v: Nastavenia – Aplikácie a upozornenia – Rozšírené – Predvolené aplikácie – Platby mobilom – Použiť predvolenú. V poslednom kroku si nastavíte: „Ak nie je otvorená iná platobná aplikácia“.

Stiahnuť aplikáciu