Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Google Pay je od dnes aj na Slovensku, ako funguje?

Google Pay je od dnes aj na Slovensku, ako funguje?
Števo Porubský
Google Pay je od dnes aj na Slovensku, ako funguje?

Google dnes oficiálne spustil službu Google Pay. O bezkontaktnom platení počúvame už dlhé roky, pred časom sme už mohli využívať aj platby pomocou smartfónov, no Google Pay je prvou globálnou službou, ktorá bude, presnejšie je, dostupná aj na Slovensku. Slovensko je vôbec prvou krajinou, kde Google uvádza túto službu v inovovanej podobe pod značkou Google Pay

„Sme nadšení, že ľudia na Slovensku môžu oddnes jednoducho a bezpečne platiť prostredníctvom Google Pay v mobilnom telefóne. Používanie služby Google Pay je bezpečnejšie a omnoho rýchlejšie než hľadanie peňaženky a vyťahovanie karty,” povedal Rasťo Kulich, riaditeľ slovenskej pobočky Google.

Ako Google Pay používať?

Google Pay je spôsob bezkontaktného platenia výhradne cez smartfón, ideálne s OS Android. Podmienkou fungovania je totiž NFC čip, ktorý musí mať váš smartfón. Druhou podmienkou je appka Google Pay, do ktorej musíte nahrať platobné a kreditné karty, ktoré chcete pri platení používať.

Z viacerých kariet môže byť vždy iba jediná karta hlavná, predvolená. Cez tú budete platiť vždy, ak nevyberiete inú kartu. Pri platbe pritom nie je potrebné aplikáciu Google Pay ani otvárať, jedine, ak chcete zmeniť kartu, s ktorou chcete platiť. Google Pay funguje aj v off-line režime. Aplikácia má totiž vytvorených niekoľko možných platieb dopredu. Po opätovnom pripojení sa platby načítajú do vašich účtov.

Podmienkou využívania je však aj bezpečnostný prvok v smartfóne, napríklad aktivovaná čítačka odtlačku prsta, PIN kód či odblokovanie pomocou obrazca na mriežke. Dôvod je jednoduchý – bezpečnosť.

Ak by ste nemali smartfón ochránený niektorým z bezpečnostných prvkov, bolo by možné smartfón použiť na platenie bez vášho vedomia. Pri platbách do 20 € nie je potrebné smartfón ani odomykať. Pri platbách nad 20 € je nutné odomknutie telefónu, no PIN kód na čítačke kariet už zadávať nie je potrebné.

Vysoká bezpečnosť

Pozitívom i negatívom súčasne je, že smartfónom je možné platiť aj bez odblokovania do sumy 20 €. Hneď po zaplatení vám ale príde notifikácia o platbe, ktorú ale napríklad vaša tínedžerská ratolesť neodstráni, pretože je v uzamknutom smartfóne.

Horšie je to, keď vám smartfón ukradnú a budú chcieť zneužívať na bezkontaktné platby. V tomto prípade ale príde Google Pay vhod, pretože stačí zablokovať samotný smartfón na diaľku, nie hneď blokovať všetky karty v ňom.

Navyše, Google Pay neobsahuje reálne informácie o kartách, ku ktorým by sa vedel páchateľ dostať. Naopak, všetky čísla kariet sú virtuálne a jednorazové. Pre každú platbu je generované nové číslo karty a kód, cez ktorý prebehne platba.

Čísla karty tak nevie ani obchodník. Pri platbe pri pokladni vám to môže byť jedno, no pri platbe cez internet je takáto zvýšená bezpečnosť vítaná.

Kde všade sa dá platiť?

Pomocou Google Pay je možné platiť vo vraj vyše 43 000 miestach na Slovensku, ktoré sú označené symbolom bezkontaktnej platby. Logicky, smartfón do štrbiny čítačky kariet nevložíte. Na bezkontaktné platby je nutné mať Android smartfón s NFC.

Navyše je, alebo skôr ešte len bude, možné platiť aj za nákupy cez internet. E-shopy, ktoré budú službu ponúkať budú označené Google Pay. V tomto prípade je možné využiť aj iné operačné systémy ako napríklad iOS. Na platby on-line totiž NFC potrebné nie je.

Aké karty je možné používať?

Do Google Pay je možné nahrať akékoľvek debetné a kreditné karty VISA a Mastercard. V súčasnosti je možné využívať karty iba vybraných bánk: 365 today’s bank, J&T Banka, mBank, Poštová Banka a Slovenská sporiteľňa. S ostatnými slovenskými bankami vraj prebiehajú rokovania.

Navyše v Google Pay môžete mať nahraté aj všetky členské nákupné karty, takže peňaženku môžete doslova odtučniť o poriadne množstvo milimetrov.

Jediným negatívom Google Pay sa tak javí malé množstvo podporovaných bánk. Aktuálne je na Slovensku takmer 30 bánk. Z nich len 5 je v Google Pay dostupných.

Zdroj