Reklama

Výroba elektromobilu ID.3 je až o 40 % lacnejšia, ako pri e-Golfe!

Zdroj | VW
Richard Pliešovský
Zdroj | VW
Zdroj | VW

Elektrická platforma MEB prináša výrazné zníženie výrobných nákladov. Generálny riaditeľ Volkswagenu, Herbert Diess, hovorí, že ich prvé vozidlo na tejto platforme je až o 40 % lacnejšie ako v prípade e-Golfu.

Koncern rozbehol výrobu očakvaného elektromobilu ID.3 začiatkom novembra v továrni v Zwickau, ktorú kompletne prebudoval na produkciu elektromobilov.

Herbert Diess na zasadaní dozornej rady povedal, že výroba nového elektromobilu je nižšia než je to pri e-Golfe, pričom väčšinu nákladov predstavujú batérie. Len 5 až 10 % nákladov ide pritom na vrub vývoju a technologických zmien vo výrobe kvôli novému druhu pohonu.

Zdroj | VW

Práve toto zníženie nákladov prináša optimistický pohľad na bezbolestný prechod z výroby spaľovacích motorov na elektromobily bez zníženia zisku spoločnosti.

Pozrite si

Plne elektrický VW ID.3 je na svete! Cena má ale od ľudovej ďaleko

Volkswagen už uzavrel výhodné zmluvy na odber batérií vo výške 48 miliárd dolárov, ktoré by mali postačovať na výrobu viac než jedného milióna elektromobilov ročne. Volkswagen momentálne platí za 1 kW približne 100 dolárov. Batériu v ID.3 možno použiť na zvýšenie štrukturálnej tuhosti tela, modulárne usporiadanie batérie zase umožňuje výhodnejšie balenie a cenové úspory z veľkého objemu.

Zdroj | VW

Volkswagen uvedie do roku 2029 až 75 modelov elektromobilov a 60 hybridov, zároveň plánuje do spomínaného roku predať 26 miliónov elektromobilov a 6 miliónov hybridov. Na platforme MEB (Modular Electric Drive Matrix) má jazdiť 20 miliónov vozidiel, zvyšných 6 miliónov bude na platforme PPE (High Performance Platform).

Zdroj | Volkswagen

Aby to bolo možné zrealizovať, Volkswagen potrebuje investovať 60 miliárd eur, čo predstavuje viac než 40 percent investícií spoločnosti do nehnuteľností, strojov a zariadení vrátane všetkých nákladov na výskum a vývoj počas plánovacieho obdobia. Zo sumy 60 miliárd eur je až 33 miliárd vyčlenených na elektromobily.

Pozrite si

Chcete mať zo svojho súčasného auta elektromobil? Stačí vám 5 000 €

Elektromobily sa budú vyrábať v mestách Mladá Boleslav, Chattanooga, Foshan a Anting. V Nemecku to bude v Zwickau, Emden, Hannover, Zuffenhausen a Drážďany.

Zdroj | VW

Potešujúca správa pre motoristov je, že podľa Volkswagenu dosiahnu ich elektromobily cenovú paritu vozidiel s benzínovým pohonom už okolo roku 2023.

Zdroj | VW

Už teraz je však možné na Slovensku kúpiť ekologické mestské vozidlo s 5-dverovou karosériou e-up! vďaka zvýšenému eco-bonusu (4 200 eur) za 17 970 eur. Elektrický e-Golf má bonus 5 000 eur a jeho cena je teraz 27 990. Passat s plug-in hybridnou verziou GTE s výkonom až 218 koní sa dá získať za akciovú cenu už od 40 940 eur.

Zdroj | VW
Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.