Reklama

Vyriešia solárne panely na balkóne vysoké ceny energie?

Zdroj | Indielux
Richard Pliešovský
Zdroj | Indielux
Zdroj | Indielux

Od januára nás okrem iných pôžitkov čaká aj nepríjemná zmena, zvýšenie cien elektrickej energie. Už teraz mnohí z vás rozmýšľajú ako ušetriť spotrebu. Zima tomu nepomáha, ale stále sa ponúka veľa možností, ktoré môžu pomôcť.

Aktuálne najväčším hitom sú solárne panely. Na Slovensko tento trend zatiaľ nedorazil, no pevne veríme, že sa tak stane veľmi rýchlo. Prináša totiž veľké množstvo benefitov, okrem iného rýchlu inštaláciu a prakticky okamžité spustenie do prevádzky. Ako to funguje, kto to využije a aké sú nevýhody?

Ako to funguje?

Obsah pokračuje pod reklamou

Ako naznačuje názov, energiu zo slnka môžete získať svojpomocne, pomocou panelu umiestneného na balkóne, alebo terase. Tieto malé fotovoltické systémy sa zvyčajne nazývajú mini solárne systémy, ale stretnúť sa môžete aj s označením plug & play solárny systém, alebo balkónový modul. Aj keď sa to označuje ako systém, v skutočnosti ide skôr o domáci spotrebič, ktorý vyrába elektrickú energiu.

Slnečná elektrina potom prúdi do zariadení v byte, napríklad do chladničky, práčky či televízie. Tie, samozrejme, môžu byť zapojené do iných zásuviek v domácnosti. Vďaka prísunu solárnej energie odoberá elektromer z verejnej siete menej elektriny. Ak elektrická energie z balkóna nestačí na prevádzku domácich spotrebičov (čo väčšinou určite nestačí), z verejnej siete jednoducho prúdi zo siete energie dodávateľa. Za tú sa však už platí.

Solárny modul vyrába elektrinu zo slnečného žiarenia, ktorá sa premieňa na elektrinu pre domácnosť. Napája sa priamo na elektrický obvod v byte jednoduchým zasunutím zástrčky do zásuvky na 220 V.

Inštalácia solárneho panela je jednoduchá a zvládne je údajne každý. Výrobcovia v balení ponúkajú aj návod, podľa ktorého treba postupovať. Solárne moduly sa pospájajú a zapoja do meniča. Z neho už potom ide klasická zásuvka na 220 V. Na rozdiel od iných elektrických zariadení však energiu nespotrebováva, ale dodáva. Menič má zvyčajne LED diódu, ktorá signalizuje správu činnosť „solárka“. V prémiovejších modeloch sú meniče vybavené meračom výkonu. Ten si môžete pozrieť a uložiť pomocou prídavného externého zariadenia.

Kto využije balkónové solárne panely?

Zjednodušene povedané, túto elektrinu „zadarmo“ môže získať každý. Ak má balkón (terasu) orientovanú na južnú stranu (juhovýchod, juhozápad). Mini solárny systém je tiež možné umiestniť do záhrady. Je výrazne lacnejší ako fotovoltický systém, preto si ho môžu dovoliť aj ľudia s nízkym príjmom.

Zdroj | NRW / Kerstin Wakob

Mini solárne systémy zvyčajne produkujú dostatok elektriny na pokrytie významnej časti základnej spotreby a poludňajšej špičky domácnosti počas slnečných dní. Nespotrebovanú energiu nemôžete predávať, ich ukladanie sa zas finančne neoplatí.

Bežný solárny modul s výkonom 380 W dodá ročne pri ideálnom umiestnení zhruba 280 kWh elektriny. O takúto sumu sa vám zníži spotreba elektriny, ak ju dokážete okamžite spotrebovať. Portál Verbraucherzentrale uvádza, že toto množstvo elektriny približne zodpovedá ročnej spotrebe chladničky a práčky v domácnosti s dvomi osobami.

Kalkulačka na výpočet úspory energie

Prevádzku mini solárneho systému však potrebujete nahlásiť prevádzkovateľovi siete a mať nainštalovaný špeciálny elektromer, ktorý sa na Slovensku zatiaľ nepoužíva. Je zrejme otázkou času, kedy sa tento trend dostane aj ku nám. Bude veľmi zaujímavé sledovať, ako k tomu pristúpia naše veľké distribučné spoločnosti elektrickej energie a kto prvý ponúkne výmenu elektromerov za moderné.

Čo k tomu potrebujete? Aká je návratnosť?

Zásuvné solárne zariadenia sa zvyčajne skladajú z meniča a jedného alebo dvoch solárnych modulov. Podľa stupňa výbavy sa pridávajú ďalšie komponenty. Na rozdiel od fotovoltických systémov je zásuvné solárne zariadenie určené bežným používateľom. Tí zvládnu inštaláciu, pripojenie a sprevádzkovanie, netreba čakať, kým si nájde čas špecializovaná firma. Ďalšou výhodou je, že tieto solárne systémy sa dajú jednoducho demontovať a nainštalovať inde. Využiť sa teda dajú aj v prenajatých bytoch. Ich výkon je 600 W.

Obsah pokračuje pod reklamou
Pozrite si

Kedy sa oplatí tepelné čerpadlo? Aké sú jeho nevýhody?

Aktuálne ale ide o nedostatkový tovar, na dodanie sa čaká dlhé mesiace. Na ilustráciu, 570 W balkónový set od Indielux stojí 1 500 eur, základná sada s výkonom 375 W vás vyjde na 710 eur. Conrad ponúka 300 W systém za 865 eur, Amazon 600 W set za 999 eur.

V Nemecku, kde zažívajú tieto zariadenia obrovský boom, je návratnosť jedného systému zhruba 5 rokov. Nemci však majú drahšiu elektrinu, u nás treba počítať asi s 10 ročnou návratnosťou. Samozrejme, ak by EÚ, štát, alebo samospráva poskytovala dotáciu, bolo by to ešte výhodnejšie. V Nemecku už niektoré mestá podporujú občanov v investíciách do balkónových solárnych systémov, napríklad Uttenreuth, Adelsdorf, Spardorf, Buckenhof, Heroldsberg. Väčšie mestá vytvorili programy pre balkónové elektrárne (Kolín nad Rýnom, Moers, Hamm).

Pred samotnou inštaláciou by ste mali mať súhlas od majiteľa nehnuteľnosti, alebo spoločenstva vlastníkov. Treba tiež počítať s tým, že ak sa bude onedlho na každom voľnom mieste na paneláku montovať solárny panel, nebude to estetické. Skôr či neskôr povedia svoje aj mestskí architekti a na ich inštaláciu sa bude vzťahovať VZN (všeobecne záväzné nariadenie).

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.