Reklama

Vstúpte na palubu Mazdy CX-5 a spoznajte celý svet

Lissett Pliešovská, Roman Calík

Viete aký model od automobilky Mazda patrí medzi najpredávanejšie na svete? Je ním Mazda CX-5 a popravde sa ani nedivíme, veď získala viac ako 100 medzinárodných ocenení. Ak ide o bezpečnosť, nič lepšie v tejto triede a za takú cenu iste nekúpite.

O ženách sa zvykne povedať, že sú do voza aj do koča a o Mazde CX-5 by sme smelo mohli povedať, je spoľahlivá a vhodná do každého terénu i počasia. Toto vozidlo vás presvedčí o svojich kvalitách už po prvej jazde.

94 %
Mazda CX-5 ideálny model pre všetkých, ktorí hľadajú krásne, no zároveň pohodlné, bezpečné a spoľahlivé rodinné auto za rozumné peniaze.

Výhody

  • skvelé odhlučnenie
  • tlmenie nerovností na cestách
  • veľký priestor

Nevýhody

  • dotykový displej je počas jazdy deaktivovaný
Obsah pokračuje pod reklamou

Sériu našich zimných testov Mazdy ukončil model CX-5 Takumi e-Skyactiv G194 AWD AT, bolo fajn, že išla ako posledná. Každým modelom sme sa presvedčili o kvalitách automobilov tejto značky. Ako to už býva zvykom, to najlepšie má prísť na koniec a skutočne aj prišlo.

Z aktuálneho faceliftu môžeme vyzdvihnúť vynovenú masku chladiča, predĺžené svetlomety s technológiou ALH (Adaptívne LED svetlomety), omladený pohodlný interiér, vynovený multimediálny systém s 10,25” obrazovkou, zvukovú izoláciu, ktorej napomáha aj čelné sklo z materiálu HPR pre elimináciu hluku a ďalšie bezpečnostné prvky.

Sme technologický portál a tak je pod drobnohľadom aj infotainment a jeho ovládanie. Mazda akoby na tento aspekt zabudla a s modernizáciou sa príliš neponáhľa. Ak chcete niečo na navigácii upraviť/zmeniť počas jazdy, máte smolu.

Vtedy nie je obrazovka dotyková, zmeny musíte realizovať na otočnom ovládači umiestnenom v stredovej konzole. Je to o zvyku, po čase sme mali úkony osvojené a už nám tento spôsob neprekážal. Pochvalu si naopak zaslúži ovládanie klimatizácie, nie je dotykové, ale manuálne, cez fyzické ovládače.

Pozrite si

Pohodlie nadovšetko – Mazda6 20th Anniversary

Audiosystém Bose s 10 reproduktormi hral úplne podľa našich predstáv, takže sme mohli hudbu vychutnávať počas každej jazdy. Za skvelú modernú vychytávku považujeme farebný projekčný Head Up displej so zrkadlením dopravných značiek, ktorý sa udomácnieva hlavne v automobiloch vyššej výbavy.

V tomto rodinnom automobile ide Mazde jednoznačne o bezpečnosť pasažierov na palube CX-5ky a každý vodič ocení, ako i my, napríklad systém rozpoznávania dopravných značiek, systém stráženia jazdných pruhov, sledovanie mŕtveho uhla vrátane sledovania pohybu za vozidlom. V prípade, že sú dlhé trasy váš každodenný rituál, určite uvítate aj sledovanie únavy vodiča.

Najvyšší stupeň výbavy vám ponúkne systém pre prevenciu čelného nárazu v mestskej premávke pri rýchlosti do 80 km/h, predný a zadný parkovací asistent, bezkľúčové zamykanie Smart Card, vonkajšie spätné zrkadlá s integrovanými ukazovateľmi smeru – výborná vec, elektrické otváranie a zatváranie veka batožinového priestoru.

Objem kufra je 510 litrov, čo je postačujúci priestor aj pre 4-člennú rodinu. V tomto aute si vo výbave Takumi budete vychutnávať všetko, čo ste doteraz nepoznali a nemali v svojom automobile.

Ak ste vysoký, alebo máte nejaké zdravotné problémy, oceníte, že nastupovanie, vystupovanie, či samotné sedenie je v tomto vozidle nadštandardné, na jednotku. Pasažieri vzadu majú dosť miesta na nohy aj nad hlavou. Odskúšali sme si sedenie vzadu aj na dlhšej trati a vôbec sme nevystupovali „dolamaní“.

Mazda CX-5 je dostupná v rôznych motorizáciách, nami testovaná verzia bola s maximálnym výkonom 143 kW (194 k) so 6-stupňovou automatickou prevodovkou, s maximálnym krútiacim momentom 263 Nm a zrýchlením z 0 na 100 km/h za 9,5 sekundy.

Obsah pokračuje pod reklamou

Tento 2,5-litrový štvorvalec je na dnešnú dobu dosť veľký, ale jazdí kultivovane, a spotrebu sa podarilo udržať automobilke na uzde. Pri našich jazdách nás milo prekvapila, pohybovala sa v rozmedzí od 7 do 8 litrov v závislosti od terénu. My sme dosiahli priemernú spotrebu 7,4 litra na 100 km, čo vzhľadom na tak veľké vozidlo, štvorkolku a automat je veľmi slušné číslo. Za zmienku stojí prevodovka, tú musíme pochváliť, radila plynulo a presne. Jazda bola komfortná, CX-5 perfektne filtrovala nerovnosti, ktorých je na našich cestách viac než dosť.

Za nás je Mazda CX-5 skvelou voľbou pre tých, ktorí hľadajú krásne, pohodlné, bezpečné a spoľahlivé rodinné auto. Určite vám bude roky slúžiť a robiť spoločníka na všetkých cestách. Cenníková cena Mazdy CX-5 začína od 31 350 € (vo výbave Prime-Line), top výbava (Takumi) začína na sume 40 750 €. Mazda aktuálne ponúka viacero akcií, takže si viete kúpiť tento model ešte výhodnejšie.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.