Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Volkswagen vstupuje do ringu eVTOL s „Lietajúcim tigrom“

Volkswagen vstupuje do ringu eVTOL s „Lietajúcim tigrom“
Zdroj | Volkswagen
Juraj Procházka
Volkswagen vstupuje do ringu eVTOL s „Lietajúcim tigrom“
Zdroj | Volkswagen
Zdroj | Volkswagen

Na trhu elektrických lietajúcich strojov s vertikálnym štartom a pristávaním ( eVTOL ) začína byť poriadne rušno. Takýmto „aerotaxíkom“ pre mestskú a prímestskú dopravu v 3D priestore sa okrem leteckých výrobcov venuje aj čoraz viac automobiliek.  Najnovšie vložil svoje želiezko do ohňa Volkswagen Group China, keď odhalil prototyp eVTOL s označením V.MO, čo je skratka pre Vertical Mobility.

Lietadlo je prezývané aj „Flying Tiger“ (Lietajúci tiger), lebo bolo predstavené v roku Tigra a jeho čierno-zlatý povrch vzdáva hold čierno-oranžovému sfarbeniu najväčšej mačkovitej šelmy. (Nový čínsky rok Čierneho Vodného Tigra začína 1. februára 2022 a skončí 21. januára 2023.)

Pozrite si

Český eVTOL s doletom až 720 km? Vďaka hybridnému pohonu áno

Obsah pokračuje pod reklamou

Prototyp V.MO bol vytvorený v spolupráci VW Group China, britskej dizajnérskej firmy tangerine a čínskeho leteckého výrobcu Sunward. Funkčný prototyp eVTOL meria 11,2 m na dĺžku a 10,6 m na šírku, používa osem horizontálnych rotorov pre vertikálny zdvih a dve vertikálne zadné tlačné vrtule pre pohyb vpred.

Zdroj | Volkswagen

Volkswagen China uvádza, že finálny komerčný model bude plne autonómny a schopný prepraviť štyroch pasažierov a batožinu na vzdialenosť až 200 km. Detaily o kapacite a rýchlosti nabitia batérie, ani o maximálnej rýchlosti letu zatiaľ nie sú známe.

Podľa tangerine bol štýl, formát a usporiadanie lietadla silne ovplyvnený užívateľským prieskumom medzi „viac ako stovkou významných jednotlivcov v celej Číne.“ V.MO je zameraný na demografickú skupinu, ktorej členovia by mohli používať eVTOL na lietanie medzi rôznymi čínskymi mestami.

Keďže pôjde o prémiový produkt, určite nebude určený pre bežných užívateľov ako náhrada za automobil. Čína má však dosť milionárov, pre ktorých by bolo vlastníctvo lietajúceho stroja zaujímavé.

Zdroj | Volkswagen

VW plánuje súčasný model počas tohto roku testovať a vylepšený prototyp by mal podstúpiť sériu skúšobných letov koncom budúceho leta.

Pozrite si

Slovenský InoBat Auto bude vyvíjať batérie do eVTOL strojov Lilium

Podľa Dr. Stephana Wöllensteina, generálneho riaditeľa Volkswagen Group China je eVTOL „Lietajúci tiger“ prvým „z mnohých pozoruhodných míľnikov na vzrušujúcej ceste automobilky  k mestskej leteckej doprave“.

Zdroj