Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Volkswagen bude v európskej krajine už od 2024 ponúkať len elektromobily

Volkswagen bude v európskej krajine už od 2024 ponúkať len elektromobily
Michal Sobek
Volkswagen bude v európskej krajine už od 2024 ponúkať len elektromobily

Automobilka Volkswagen sa presadzovania elektromobility nebojí a možno aj preto sa rozhodla pre razantný krok. V jednej európskej krajine si už „spaľovák“ po roku 2024 od Volkswagenu nekúpite.

Nikoho neprekvapí, že tou vybranou krajinou bude Nórsko. Práve tam sa minulý rok predalo z celkového predaja až 64,5 % elektromobilov. Nórsko má silnú vedúcu pozíciu a automobilka Volkswagen chce dosiahnuť, že toto percento bude každým rokom rásť.

Za posledných 10 rokov Nórsko výrazne investovalo do obnoviteľnej energie a infraštruktúry nabíjacích staníc pre elektromobily. Nórska vláda tiež ponúka výhody pre kupujúcich elektrických áut ako napríklad oslobodenie od DPH alebo možnosť jazdiť v pruhoch pre autobusy a taxíky. V Nórsku je teda oveľa výhodnejšie si kúpiť „auto na baterky“ ako s klasickým spaľovacím motorom.

Obsah pokračuje pod reklamou

O tomto kroku informoval nórsky outlet Postsen, ktorý napísal, že automobilka Volkswagen preruší všetky predaje benzínových, naftových a hybridných áut v Nórsku k 1. januáru 2024. Je to vskutku odvážny krok, keďže svetovo sa automobilky dohodli na roku 2035, po ktorom sa nebudú vyrábať už iné ako elektronické autá.

Je však možné, že na tento trend čoskoro nabehnú aj iné automobilky a nebolo by opäť prekvapením, keby za svoj primárny trh zvolili práve Nórsko. Tam sa v prvom polroku 2022 darilo modelu Tesla Model Y.

Zdroj | Tesla

Nasledovali modely Volkswagen ID.4 a Škoda Enyaq. Naopak, sa výrazne prestalo dariť vozidlu Tesla Model 3, keďže na trh vstúpilo viacero konkurentov na čele s BMW i4 alebo Tesla Model Y.

Volkswagen je aktuálna dvojka na tamojšom trhu a okrem už spomínaného modelu tam ponúka aj Volkswagen ID.3 a ID.5. Práve ID.3 bol pred 2 rokmi nórskou jednotkou, ale s novými modelmi sa naňho mierne zabudlo. Medzitým nadchádzajúci model ID. Buzz je na budúci rok vypredaný, pričom jeho primárnou destináciou je Nórsko.

Zdroj