Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Vodíkové kamióny Toyota zlepšia ovzdušie v Kalifornii

Vodíkové kamióny Toyota zlepšia ovzdušie v Kalifornii
Zdroj | Toyota
Juraj Procházka
Vodíkové kamióny Toyota zlepšia ovzdušie v Kalifornii
Zdroj | Toyota
Zdroj | Toyota

Krátko potom, čo v júli Toyota predstavila v Centre pre automobilový výskum (CAR) v severnom Michigane svoj vodíkový kamión, sa tento spôsob dopravy bez emisií CO2 dostáva do praxe. V Los Angeles zažije skúšku ohňom.

Pozrite si

Vodíkový kamión Toyota Portal sa diaľok nezľakne

Kamión Project Portal „Beta“ s dojazdom viac ako 480 km používa na pohon elektromotorov dvojicu vodíkových palivových článkov z Toyoty Mirai. Pohon so všetkými výhodami elektromobility produkuje len vodnú paru, ťo je oproti dieselovým motorom významným prínosom pre životné prostredie.

Flotila vyráža do prístavov

V najväčšom americkom prístave v Los Angeles teraz odštartovali firmy Toyota, Kenworth a Shell spoločnú iniciatívu Zero and Near Zero-Emission Freight Facilities (prepravné služby s nulovými alebo takmer nulovými emisiami). Projekt zameraný na vodíkový transport  tovaru v prístave získal podporu organizácie California Air Resources Board (CARB).

Zdroj | FutureCar

CARB podporila projekt dotáciou 41 miliónov dolárov, čo je zhruba polovica z celkových nákladov na počiatočnú fázu. Tá má stáť 82,6 miliónov dolárov. Toyota minulý týždeň oznámila, že pre tento projekt poskytne 10 nákladných automobilov s palivovými článkami v spolupráci so spoločnosťou Kenworth, ktorá stavia nákladné autá. Vozidlá s pohonom od Toyoty vzniknú na platforme Kenworth T680.

Pozrite si

Nikola Motor a Bosch spájajú sily pri vývoji pohonu vodíkových kamiónov

Okrem kamiónov na vodík pribudnú v rámci projektu aj dva nové vodíkové vysokozdvižné vozíky do skladu spoločnosti Toyota v prístave Long Beach a dva nové traktory s nulovými emisiami v neďalekom prístave Hueneme.

Zdroj | Toyota

Shell zas vybuduje dve výkonné čerpacie stanice na vodík v kalifornských mestách Wilmington a Ontario, ktoré sa pridajú k trom vodíkovým staniciam pri objektoch Toyoty v Los Angeles.

Vznikne tak sieť vodíkových čerpacích staníc pre nákladné autá schopná dodať viac ako tonu vodíka denne. Vodík vyrábaný z obnoviteľných zdrojov energie bude mať minimálnu uhlíkovú stopy.

Zdroj | FutureCar

Stanice pri Toyota Logistics Services v Long Beach a Toyota Technical Center v Gardene budú zároveň slúžiť ako výskumno-vývojové strediská.

Pre čistejší vzduch

Projekt umožní znížiť ročné emisie skleníkových plynov o  465 ton. Na jeho realizáciu bude dohliadať Národné laboratórium pre obnoviteľné zdroje (National Renewable Energy Laboratory) spolu s úradom dohľadu na čistotu ovzdušia  South Coast Air Quality Management District.

No, možno by sme mali brať tie vyjadrenia o nulových emisiách s istou výhradou, ale buďme veľkorysí. Pravda je, že vodíkový pohon neprodukuje žiadny CO2. Lenže aj vodná para (H2O) je skleníkový plyn – kým sa nevyzráža do kvapalného skupenstva.

Zdroj | Toyota

Prístavmi Los Angeles a Long Beach, ktoré sú hlavným cieľom úsilia Kalifornie o čistejšie ovzdušie, prechádza približne 40 percent všetkých dovozov a vývozov do USA a z USA. S prepravou súvisiaca koncentrácia dieselových vozidiel výrazne zhoršuje životné prostredie v danej oblasti.

Zdroj | Toyota

Podpora  CARB v rámci programu California Climate Investments má podstatný význam pre rozvoj a komercializáciu bezemisnej výbavy prístavu a nákladné vozidlá novej generácie, ako aj pre budovanie potrebnej infraštruktúry. Uviedol to Gene Seroka, výkonný riaditeľ  prístavu Los Angeles.

Pozrite si

Tesla Semi – ťahač s dojazdom až 800 km a rýchlonabíjaním

Vodíkové nákladné autá  budú prevážať tovar z prístavu do Los Angeles, do susedných prístavov a do severnej Kalifornie.  Budú zaradené do flotily spoločnosti Toyota Logistics Services, ktorá už má skúsenosti s využívaním takýchto vozidiel na prepravu tovaru v prístave  Long Beach, ako aj spoločností United Parcel Services, Total Transportation Services Inc. a Southern Counties Express.

Ak k prvým pokusom s nasadzovaním vodíkových áut v nákladnej doprave pridáme aj elektrické kamióny a dodávky, ktoré už čoskoro začnú dodávať viaceré automobilky, zdá sa, že diesel má konjunktúru za sebou. Toyota sa okrem toho angažuje aj v oblasti vodíkových autobusov, ktoré pomôžu zlepšiť kvalitu ovzdušia v mestách.