Reklama

Tesla Semi - ťahač s dojazdom až 800 km a rýchlonabíjaním

Zdroj | Tesla
Števo Porubský
Zdroj | Tesla
Zdroj | Tesla

Elon Musk a jeho Tesla dnes nadránom mal predstavovať očakávaný ťahač Tesla Semi, no okrem neho sme sa dočkali aj prekvapenia v podobe Tesla Roadster. Tesla Semi sme sa ale dočkali a aj tento model automobilky prekvapil. Hlavne dojazdom. Ten má byť až 800 km!

Pozrite si

Daimler predbehol Teslu, predstavil plne elektrické nákladné auto

Zdroj | Tesla

Ťahač Tesla Semi s nezvyčajným dizajnom, ktorý má podľa Muska evokovať guľku zo zbrane je vybavený až štvoricou samostatných elektromotorov na zadných nápravách. V prípade poruchy hoc aj dvoch motorov, Semi stále dokážu poháňať dva ďalšie.

S dojazdom vyše 800 km (500 míľ) je (alebo skôr bude) Tesla Semi jednotkou medzi elektrickými kamiónmi. Navyše ich zatiaľ veľa predstavených nebolo.

Kapacitu batérie Tesla nezverejnila, no zverejnila spotrebu, ktorá má byť menej 2 kWh na jednu míľu. Po prepočte sa tak dostávame na kapacitu batérie až 1 000 kWh a viac!

Zdroj | Tesla

Zaujímavo znie zrýchlenie – z 0 na 100 km/h zrýchli za 5,2 sekundy bez nákladu, alebo za 20,7 sekundy v prípade plného naloženia. Maximálna hmotnosť nákladu je pritom niečo vyše 36 ton.

Semi bude tiež vybavený rôznymi asistenčnými systémami pre vodiča, funkciou Enhanced Autopilot, ale aj ochranou pred únosom vozidla, detekciou mŕtvych uhlov či systému pre flotily.

Pozrite si

Tesla Roadster – prekvapenie roka s dojazdom 1 000 km a maximálkou 400 km/h

Enhanced Autopilot má byť vylepšením oproti súčasnému Autopilotu. Ponúkne i automatické núdzové brzdenie, automatické varovanie pred vybočením z jazdného pruhu apod.

Zdroj | Tesla

Novinka sa má nabiť na 640 km jazdy za 30 minút. Nebude na to slúžiť klasická Supercharger nabíjačka, ale nový typ nabíjačky označovaný ako Megacherger. Tie by mali byť umiestnené nielen v staniciach Superchargrov, ale aj pri nakladacích a vykladacích staniciach, kde kamión aj tak musí istý čas stáť.

Elon Musk sa navyše vyjadril, že kamión Tesla Semi zvládne 1 000 000 km.

Zdroj | Tesla

A videli ste kabínu? Všetko v nej je sústredené na vodiča, dokonca aj predná sedačka je iba jedna. Za ňou je jedno núdzové sedadlo. Po stranách volantu je navyše dvojica obrovských displejov.

Zdroj | Tesla
Zdroj | Tesla

Mimochodom, čelné sklo je pancierové!

Tesla Semi sa má dostať do výroby v roku 2019. Cenu automobilka nezverejnila.

Zdroj | Tesla

 

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.