Reklama

Viete, ako dlho vydržia pneumatiky a kedy ich meniť?

Richard Pliešovský

Pneumatiky sú spotrebný tovar. Pomerne rýchlo sa opotrebúvajú a ak nemáte celoročné, musíte ich každú sezónu prezúvať. Aby toho nebolo málo, pneumatiky strácajú svoje vlastnosti vplyvom poveternostných podmienok.

Životnosť pneumatík závisí od toho, ako veľa a akým štýlom na nich jazdíte, ale i od toho, ako ich skladujete. Stav pneumatík sa zhoršuje napríklad aj dlhodobým státím na jednom mieste, čiže aj keď na nich nejazdíte.

Pozrite si

3 najlepšie letné gumy s najpredávanejším rozmerom v Európe

Obsah pokračuje pod reklamou

Štatistiky hovoria, že motoristi menia pneumatiky každých 5 až 10 rokov, veľká väčšina to robí krátko po dosiahnutí 8 roku životnosti. Zlaté pravidlo hovorí, že nech sú pneumatiky v akomkoľvek dobrom stave, po dosiahnutí 10. rokov ich treba vymeniť.

Viete, aké staré pneumatiky máte?

Pre stanovenie limitu veku pneumatík neexistujú žiadne právne regulácie. Teplo, chlad a najmä nestále opotrebovanie predstavujú pre pneumatiky veľkú záťaž. Vekom strácajú priľnavosť, horšie brzdia v mokrých podmienkach, o snehu ani nehovoriac.

Vek pneumatiky dokážete nájsť priamo na nej, je vyrazený priamo na nej (DOT):

Zdroj | ADAC

Vek pneumatiky udáva DOT (Department of Transportation), používa sa od roku 2000. Prvé dve čísla hovoria, v ktorom týždni bola pneumatika vyrobená a posledné dve čísla hovoria o roku výroby. Na obrázku hore je zobrazená pneumatika vyrobená v 10. týždni v roku 2019. Ide teda o pomerne starú, 5-ročnú pneumatiku, ktorá už nemá také vlastnosti, ako povedzme 2-ročná.

Ďalšou užitočnou pomôckou na kontrolovanie vhodnosti pneumatík je počet najazdených kilometrov. Priemerný počet kilometrov, ktorý sa odporúča najazdiť na jednej pneumatike, je zhruba 50 000 km. Ak prezúvate pneumatiky, možno nebude od veci si všetky poznačiť, koľko kilometrov ste na nich počas sezóny najazdili.

Pozrite si

Toto sú 4 najhoršie celoročné pneumatiky – radšej si ich nekupujte!

Dôležité je vedieť, že pneumatiky starnú pôsobením fyzikálnych i chemických procesov – napríklad vplyvom počasia, UV žiarením, vlhkosťou či extrémnymi vysokými / nízkymi teplotami. Mimoriadne škodlivá je atmosféra obsahujúca ozón. Vekom sa mení sa elasticita aj priľnavosť – a to platí aj pre pneumatiky nepoužívané resp. používané len sporadicky.

Nemecká Federálna asociácia obchodu s pneumatikami a vulkanizačných remesiel (BRV) definuje nové pneumatiky, ak sú správne a profesionálne skladované, „za úplne nové až do veku 3 rokov, maximálne 5 rokov“. Ak kúpite pneumatiky staršie ako 5 rokov, môžete ich používať, avšak s vedomím ich obmedzenej životnosti a zhoršenými vlastnosťami.

Nič nepokazíte, ak si pri kúpe nových pneumatík stanovíte ako maximálny limit vek 2 roky.

Čo robiť, ak vám praskne jedna pneumatika? Všeobecne sa odporúča kúpiť dve nové, aby ste mali na jednej náprave identické značky s rovnakým stupňom opotrebovania.

Obsah pokračuje pod reklamou

TECHBOX.sk môže za predaj produktu v článku získať províziu formou affiliate programov.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.