Reklama

Viacvrstvové „tekuté“ okná pomôžu šetriť energiu a dosiahnuť tepelnú pohodu

Zdroj | World Industrial Reporter
Juraj Procházka
Zdroj | World Industrial Reporter
Zdroj | World Industrial Reporter

Už existujú inteligentné okná , ktoré sa dajú elektronicky prepínať medzi režimom prepúšťania slnečného svetla a jeho blokovaním. Nový viacvrstvový systém však dokáže oveľa viac. Výskumníci z University of Toronto vyvinuli viacvrstvový fluidný systém, ktorý zníži energetické náklady na vykurovanie, chladenie a osvetlenie budov optimalizáciou vlnovej dĺžky, intenzity a rozptylu svetla prenášaného oknami.

Pozrite si

Kvantové bodky – zmenia okná na solárne panely?

Úpravou nepriehľadnosti skla môžu používatelia ovládať, koľko slnečného svetla prechádza cez okno a do miestnosti. Väčšinou sklo čiastočne blokuje viditeľné spektrum slnečného žiarenia, takže slúži ako tieniaca technika a zároveň blokuje aj infračervené spektrum, aby sa zabránilo prehriatiu miestnosti. Táto kombinácia však nie je ideálna v každej situácii.

Obsah pokračuje pod reklamou

V lete môže byť žiaduce prepúšťať viditeľné svetlo, ale blokovať teplo infračerveného žiarenia, v zime zas prepúšťať oboje. V niektorých situáciách je zas vhodné svetlo tlmiť a teplu nebrániť prenikať do miestnosti. Dokáže to nové „tekuté“ okno, vyvinuté tímom vedcov z Torontskej univerzity.

Vedci sa inšpirovali kožou kalamárov, sépií a krillu, ktorá mení farbu. Tieto živočíchy sú schopné pohybovať pigmentmi v bunkách pod kožou a meniť jej stav medzi priehľadnosťou a nepriehľadnosťou.

Zdroj | University of Toronto – Raphael Kay, Adrian So

Minulý rok výskumníci ohlásili tónovateľné okno, inšpirované touto schopnosťou. Prototyp „tekutého“ okna však posúva tento koncept ďalej. Obsahuje viacero na sebe naskladaných vrstiev priehľadného plastu, z ktorých každá má sieť milimetrových mikrokanálov.

Prúdením kvapalín obsahujúcich rôzne pigmenty v kanálikoch v každej fólii je možné tvoriť rôzne kombinácie optických vlastností pre okno ako celok. Pumpovaním pigmentu blokujúceho viditeľné svetlo v jednej vrstve a pumpovaním pigmentu blokujúceho infračervené žiarenie v druhej možno okno nastaviť tak, aby prepúšťalo viditeľné svetlo a zároveň blokovalo infračervené svetlo. Ďalšími kombináciami sa dá upraviť ostrosť viditeľného slnečného svetla v miestnosti.

Pozrite si

Zlato a perovskit premenia okná na priehľadné solárne články

Počítačové modely založené na výkone prototypov „tekutých“ okien ukazujú, že ak by sa takéto okná používali len na moduláciu prenosu infračerveného svetla, budova by ušetrila 25 % energie na vykurovanie a chladenie ročne. Ak by sa okná používali aj na reguláciu viditeľného svetla, úspora energie by bola až 50 %. Komercializácia technológie nie je zatiaľ na dosah, ale keďže sa dá jednoducho realizovať pomocou netoxických a lacných materiálov, je to výzva, ktorá má šancu na vyriešenie.

„Budovy spotrebujú veľa energie na vykurovanie, chladenie a osvetlenie vnútorných priestorov. Kontrolovaním množstva, typu a smeru slnečnej energie, ktorá vstupuje do budov, môžeme výrazne znížiť množstvo energie, ktorú potrebuje kúrenie, chladenie a osvetlenie“, uviedol hlavný autor štúdie a čerstvý absolvent University of Toronto Raphael Kay. Tu treba poznamenať, že niektoré z uvedených funkcií dokážu zabezpečiť aj žalúzie (najúčinnejšie vonkajšie) na klasických oknách, no blokovať infračervené spektrum a zároveň prepúšťať viditeľné svetlo nezvládnu. Výskum bol publikovaný v magazíne PNAS.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.