Reklama

Vedci našli riešenie 2 v 1: zariadenie čistí vzduch a vyrába z neho vodík

Zdroj | KU Leuven
Juraj Procházka
Zdroj | KU Leuven
Zdroj | KU Leuven

Pre zachovanie priaznivého životného prostredia musíme okrem svojho nepriateľského správania sa k prírode zabezpečiť minimálne dve veci: znížiť škodlivé emisie a produkovať viac energie zo „zelených“ energetických zdrojov.

Pozrite si

Honda a General Motors spojili sily pre vodíkový pohon

Do tejto kategórie by ale ani s privretými očami nemali patriť energetické zdroje spaľujúce biopalivá – či už drevnú štiepku, alebo látky vyrábané z olejnatých rastlín a pridávané napríklad do nafty.

Okrem toho, že opäť produkujú exhaláty oxidu uhličitého a ďalšie znečistenie, ich dotáciami poháňaný boom má miestami katastrofálne dopady na biosféru. Iný prípad je vodík.

Ale vráťme sa k čisteniu ovzdušia a k obnoviteľným zdrojom energie. Množstvo výskumných projektov rieši tieto otázky nezávisle, ale belgickí vedci z Univerzity v Antverpách a Univerzity v Leuvene (KU Leuven) vyvinuli zariadenie, ktoré čistí vzduch a súčasne generuje energiu.

Zdroj | GIGAOM

Nejde o „perpetuum mobile“. Zariadenie využíva proces nazývaný „heterogénna fotokatalýza“, ktorý pomocou svetla a špeciálneho katalyzátora spúšťa chemickú reakciu. Dve komory oddelené membránou slúžia na čistenie vzduchu a generovanie energie súčasne.

Pozrite si

Slováci a Rusi budú spolu vyrábať vodíkom poháňané drony

Heterogénna fotokatalýza už bola použitá na výrobu vodíka z vody a znižovanie znečistenia v plynnej forme, ale jej kombinované použitie je novinkou.

Zdanlivo zložitý proces potrebuje na svoju činnosť len prítomnosť svetla. Cieľom výskumných pracovníkov je využívať slnečné žiarenie. Procesy, ktoré sú základom technológie, sú totiž podobné tým, ktoré prebiehajú v solárnych paneloch.

Zdroj | ChemSusChem

Narozdiel od fotovoltaických článkov však elektrina nie je generovaná priamo. Popri čistení vzduchu je generovaný výkon uložený do plynného vodíka. Ten je možné uskladniť a neskôr využiť ako ekologicky čisté palivo na pohon vodíkových áut, alebo na výrobu elektriny v palivových článkoch.

Pozrite si

„Generátor“ paliva z vody je menšou senzáciou, než sme dúfali

Technológia však zatiaľ nie je „horúcim favoritom“ na odstránenie následkov nášho devastačného chovania sa k prírode. Experimentálne zariadenie má totiž veľkosť len niekoľko centimetrov štvorcových. Vedci však plánujú technológiu rozšíriť tak, aby bol proces využiteľný v priemyselnom meradle.

Pracujú tiež na zlepšovaní materiálov, ktoré by umožnili efektívnejšie využiť slnečnú energiu na spustenie reakcií. Solárne elektrárne, ktoré čistia vzduch a priamo akumulujú energiu v nádržiach na vodík? Príťažlivá myšlienka. Uvidíme, ako sa ju podarí presadiť v praxi.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.