- #TECHBOX
- 4 min.
- 18.8.2023
V Číne vzniká 100 MWh gravitačná batéria od Energy Vault, najväčšia na svete
Švajčiarska spoločnosť Energy Vault v Číne vybudovala veľké gravitačné energetické úložisko, ktoré bude stabilizovať elektrický výkon veternej farmy. Aktuálne sa má uvádzať do prevádzky pred pripojením do siete.
Gravitačná batéria funguje na podobnom princípe ako prečerpávajúca vodná elektráreň a mení potenciálnu energiu na kinetickú a naopak. Pri ukladaní energie systém zdvíha betónové bloky, čím rastie potenciálna energia a pri jej uvoľňovaní ich zase spúšťa a poháňa generátory vyrábajúce elektrinu.
Energy Vault s partnermi Atlas Renewable a China Tianying vybudovali systém na ukladanie energie s názvom EVx. Pripojený bude k rozvodnej sieti v čínskom Rudongu, neďaleko Šanghaja, ako kompenzačný zdroj neďalekej veternej farmy.
Zároveň ide o prvý komerčný systém gravitačného skladovania energie na svete, okrem prečerpávacích vodných elektrární (PVE).
PVE Čierny Váh
Tie podľa Energy Vault predstavujú väčšinovú kapacitu všetkých zásobníkov energie na svete. Na Slovensku máme prečerpávajúcu vodnú elektráreň Čierny Váh s výkonom 735 MW. Zďaleka nepatrí medzi najväčšie na svete, ale zatiaľ sa na ňu ani najväčšie batériové úložisko nechytá.
Skeptici síce spochybňujú ekologickú efektivitu gravitačných úložísk s pevnou hmotou, keď tvrdia, že systém ukladá relatívne málo energie v porovnaní s použitou energiou a emisiami pri výrobe betónu a ocele použitých na jeho konštrukciu. Poukazujú pritom na prototyp gravitačnej batérie EV1, ktorý Energy Vault spustila do prevádzky vo Švajčiarsku už v roku 2020. EV1 má výkon 5 MW pri kapacite 35 MWh a betónové bloky v ňom dvíha špeciálna žeriavová konštrukcia.
Prototyp EV1 má výkon 5 MW
Kritici však zabúdajú na environmentálne dopady batériových úložísk na báze Li-ion batérií. Ich výroba tiež nie je „zadarmo“ v ekologickom slova zmysle.
Energy Vault ale tvrdí, že s verziou EVx systém podstatne vylepšil. Žeriavy nahradili výťahy zatvorené do budovy a plánuje v blokoch použiť namiesto betónu regenerovaný popol a iný odpadový materiál. Mala sa tiež zvýšiť účinnosť spätnej konverzie zo 75 percent pri EV1 na 80 percent pri EVx. Znamená to, že pri generovaní vráti úložisko 80% vloženej energie.
Čína predstavuje pre Švajčiarov z Energy Vault výbornú obchodnú príležitosť. Pripravuje sa projekt ďalšieho gravitačného úložiska s kapacitou 100 MWh v okrese Huailai v provincii Hebei. Projekt, ktorý sa má nachádzať v meste Cunrui, poskytne dátovým centrám v regióne stabilnú a ekologickú zelenú elektrinu, hovorí Energy Vault.
Výstavba úložiska EVx
Stále ide pritom iba o úvodnú fázu komercializácie tohto typu energetických úložísk. Eric Fang, výkonný riaditeľ Atlas Renewable, uviedol, že prvé nasadenie technológie Energy Vault EVx bude slúžiť ako model pre globálne partnerstvá v oblasti technológií dekarbonizácie a už sa pracuje na nasadení systémov s kapacitou niekoľkých GWh.