Umelá inteligencia zmení naše životy či sa nám to páči, alebo nie. Je celkom isté, že množstvo jedincov sa nechá strhnúť samozvanými vodcami a bude sa búriť. Presne tak isto, ako to bolo v prípade priemyselnej revolúcie v 18. storočí.
Ak sa pozrieme na históriu, tak zistíme, že protesty pokrok nezastavili, naopak. Otroci, ktorí napríklad vyzrňovali bavlnu, už neboli potrební. Možno sa budeme podobne pozerať na situáciu, ktorá nás čaká. Nič to však nemení na fakte, že milióny ľudí prídu o súčasnú prácu a budú si musieť nájsť novú, zrejme sa aj preškoliť. IBM to pomenovalo pomerne jasne.
Arvind Krishna, šéf IBM, ohlásil plány na pozastavenie náboru pre zhruba 7 800 pozícií. Tie totiž v blízkej dobe nahradia systémy umelej inteligencie.
Prijímanie nových zamestnancov bude pozastavené, resp. spomalené, čo ovplyvní približne 26 000 úloh, ktoré nie sú orientované na zákazníkov. To bude zahŕňať nenahradenie súčasných pozícií uvoľnených opotrebovaním. „Pokojne by som videl, že 30 % z toho bude nahradených AI a automatizáciou v priebehu piatich rokov,“ citovala Krishna agentúra Bloomberg.
Ide zatiaľ o najkonkrétnejšie pomenovanie náhrady ľudskej pracovnej sily umelou inteligenciou. Krishna predpovedá, že niektoré administratívne úlohy budú zrejme plne automatizované. Spomenul však aj to, že sa neočakáva, že by niektoré funkcie v ľudských zdrojoch, ako napríklad hodnotenie zloženia pracovnej sily a produktivity, boli v nasledujúcom desaťročí nahradené.
Krishna tiež povedal, že hľadanie talentov je v porovnaní s predchádzajúcim rokom jednoduchšie, spoločnosť v prvom štvrťroku pridala asi 7 000 nových zamestnancov. IBM v súčasnosti zamestnáva približne 260 000 pracovníkov.
Isté je, že na umelú inteligenciu sa bude dať veľmi jednoducho vyhovoriť pri prepúšťaní. Veľké technologické spoločnosti znižujú stavy zamestnancov už od minulého roku, teraz majú skvelého obetného baránka.
Na druhej strane je jasné, že to, čo bude môcť urobiť umelá inteligencia aj urobí. Dnes má ešte veľa nedostatkov, ale dokáže sa veľmi rýchlo učiť a potom robiť 7 dní/24 hodín bez oddychu. Treba si to uvedomiť a prijať ako fakt.
Ostáva jediná nezodpovedaná otázka. V roku 1750 pracovala väčšina ľudí v poľnohospodárstve. Žili v malých dedinských komunitách, kde pestovali obilie a chovali domáce zvieratá. Keď skončila priemyselná revolúcia, bolo to úplne inak, okolo roku 1900 už väčšina ľudí pracovala v mestách. Kde budeme žiť a pracovať po „Veľkej AI revolúcii“?