Pred zhruba 20-25 rokmi bol svet mobilných telefón extrémne pestrý. Prakticky každý telefón bol iný aj keď všetky mali rovnaké základné prvky ako dnes – displej, alfanumerická klávesnica… Dnes je však každý ako jeden.
Veľké placky sa ale začali meniť, pretože zväčšovať smartfóny nejde donekonečna. Prišli sklápacie modely a vrátili sme sa aj k tzv. véčkam. Už aj tie ale dnes vyzerajú rovnako. Môže sa to vôbec zmeniť.
Ťažko. Aj keď to už totiž začalo vyzerať, že prichádza pestrosť, začíname sa vracať k tomu, že všetky vyzerajú rovnako z jednoduchého dôvodu – displej. A keďže displej = obsah, smartfóny nech už budú akékoľvek, vždy budú chcieť maximalizovať veľkosť displeja. Ergo, vždy to budú takmer rovnaké modely.
Dnes už nestačí, že veľký displej na vás vykukne po rozložení či už véčka (flip) alebo sklápačky (fold), obrovský displej akoby sme vyžadovali aj pri zatvorenom zariadení. A význam? Aby sme nemuseli neustále otvárať zariadenie. Akú má ale logiku mať smartfón s veľkým displejom, ktorý ale nakoniec radšej neotvárajme, veď máme veľký aj vonkajší displej.
Pritom na drvivú väčšinu vecí by na vonkajšej časti stačil malý informačný displej. Na smart hodinkách nám to predsa úplne stačí. Nehovoriac o tom, že vonkajší displej je ďalší prvok, ktorý je náchylný na poškodenie pri páde či aj obyčajné poškriabanie pri bežnom používaní.
A tak je nutné si naň ďať nejakú tú fóliu. A aby aj telo smartfón vydržalo čo najviac, zabalíme do puzdra aj to. Potom sklápačka či véčko s hrúbkou 1,5 cm má zrazu 2 cm hrúbku. A sme späť 20 rokov dozadu. Viete totiž, akú hrúbku mal legendárna Nokia 3310? 2,2 cm! Len hmotnosť okolo 130 gramov bola výrazne nižšia ako u súčasných telefónov.
Tiež sme nehovorili ešte o spotrebe. Veľký OLED displej má výrazne väčšiu spotrebu ako malý informačný OLED displej. Ak pri každej notifikácii zasvieti veľký vs malý, hádajte kto spotrebuje energiu pomerne malých zhruba 4 000 mAh batérií skôr? Tu, mimochodom, exceluje Honor, Xiaomi a Huawei s 4 800 mAh, 4 780 mAh, resp. 4 400 mAh batériami.
A čo cena? Ktorý displej je lacnejší? Ktorý je lacnejšie osadiť do tela? Väčší, alebo menší? Výrobcovia však radšej zvýšia o stovku-dve finálnu cenu, lebo veď dostávate väčší displej ako naposledy.
Kedy to začalo?
Všetko to pritom začalo s Motorolou razr 2019, prvým moderným véčkom s ohybným OLED displejom vo vnútri a maličkým 2,7″ displejom na vonkajšej strane. S odkazom na pôvodnú „žiletku“ mal telefón po zložneí hrúbku len 14 mm.
Je o 5 rokov viac a namiesto tenších véčiek tu máme hrubšie. Absolútne žiadne véčko spomedzi 7 aktuálne dostupných (alebo ohlásených) na trhu nemá tenšie telo ako vyššie spomínaný 5 rokov starý model! Namiesto toho máme véčka s hrúbkou 15 a viac milimetrov, Oppo Find N3 Flip má dokonca až 16,5 mm. A to, samozrejme, výrobcovia udávajú hrúbku tela v najtenšom bode, nie s vytŕčajúcimi šošovkami fotoaparátov. Tam si pripočítajte minimálne 2 mm.
Všetky véčka súčasnosti majú pritom takmer identické aj ďalšie parametre – displej po otvorení s uhlopriečkou okolo 6,7-6,9 palcov (17-17,5 cm), hmotnosť okolo 190 gramov (až na ZTE Nubia Flip s hmotnosťou až 214 g). Všetky sú Dual SIM, všetky majú 50 Mpx hlavné fotoapatáty s maximálne 4K Ultra HD videom, všetky majú 8-jadrové ARM procesory s 4 nm architektúrou, všetky ponúkajú Wi-Fi 6, resp. Wi-Fi 7, všetky majú snímač odtlačku prsta na bočnej strane a ani jeden nemá slot na microSD karty či 3,5 mm audio port.
Každý zo sedmičky aktuálnych véčok má, samozrejme, aj vonkajší displej. No kým Huawei nova Flip či ZTE Nubia Flip majú len malé informačné displeje dotvárajúce dizajn smartfónov, také Honor Magic V Flip, Motorola Razr 50 Ultra a Xiaomi Mix Flip majú displeje tak obrovské, že v nich museli výrobcovia robiť diery pre fotoaparáty. Všetky tri majú až 4-palcovú uhlopriečku. O čosi menšie displeje, no stále poriadne veľké má Samsung Galaxy Z Flip6 (3,4″) a Oppo Find N3 Flip (3,26″).
Práve čínske Huawei a ZTE ale ukazujú ako je možné vytvárať dizajnovo zaujímavé véčka, ktoré sa od seba konečne odlišujú už na prvý pohľad. Veď človek, ktorý chce véčko chce niečo zaujímavé, iné, unikátne a nie malú tehličku s obrovským displejom aj na povrchu. V dobe smart hodiniek a náramkov nepotrebujeme predsa mať gigantický displej ešte aj na vonkajšej strane smartfónu. Kto totiž z používateľov chce väčší displej na vonkajšej strane, nepochopil význam súčasného véčka.
Mnohých by pritom potešila radšej väčšia batéria, rýchlejšie nabíjanie, možno aj slot na pamäťové karty. A keď nie nič z toho, tak možno práve o tú stovku nižšia cena. Pamätáte si niekto, kedy by výrobca prišiel s nižšou cenou ako u predošlého modelu? To by boli titulky aj svetových médií: Tá a tá spoločnosť má nové véčko, ktoré má o stovku nižšiu cenu!