Sociálne siete, diskusné fóra a YouTube kanály v posledných rokoch zaplavili videá o návratoch k „hlúpym“ telefónom, digitálnym fotoaparátom, starým iPodom a MP3 prehrávačom a skutočne offline herným konzolám. Akoby svet pociťoval, že potrebuje digitálny detox.
Liekom na tento pocit však napokon nemusí byť úplný odchod do offline sveta, prekvapivo to môže byť aj jeden z najnovších výdobitkov súčasnosti, skladacie smartfóny.
Pri skladacích smartfónoch typu „fold“, teda tých, ktoré sa svojim otváracím mechanizmom podobajú na knihu, bol každému účel od počiatku jasný. Samsung Galaxy Z Fold a jemu podobné smartfóny, dokážu používateľom v podstate na ploche bežného smartfónu poskytnúť prakticky dvojnásobnú uhlopriečku obrazovky. Väčšia plocha znamená jednoduchšiu prácu, ako aj väčší zážitok z digitálnej zábavy.
Skladacie smartfóny typu „flip“, tiež známe ako novodobé „véčka“, boli však brané skôr ako štýlové doplnky a hračky. Áno, vnútorný displej sa v batohu či kabelke nepoškriabe, áno v zloženom stave zaberajú menej miesta, no hľadať využitie pre ich vonkajší displej či polo-otvorený stav, mali problém aj ich výrobcovia. Aj flipy si už ale nachádzajú svoje miesto, práve včas, kedy sa z nich stávajú dospelé zariadenia.
V otvorenom stave by ste minuloročný Flip5 od tohtoročnej novinky Flip6 asi rozpoznali len ťažko. Oba sú vybavené 6,7″ displejom so záhybom uprostred, ktorý stále na dotyk nahmatáte a oproti slnku aj uvidíte. Pri bežnom používaní smartfónu ho však vnímať nebudete a nebude vás vo fungovaní nijak obmedzovať. To je tak všetko, čo z hľadiska jeho flexibility vlastne stojí za zmienku. Samozrejme, jeho dlhodobú odolnosť nevieme posúdiť a môžeme len veriť, že po šiestich generáciách už má Samsung stránku spoľahlivosti svojich skladacích displejov zmáknutú.
Samsung je vo vývoji a výrobe zobrazovacích panelov skrátka špičkou a tak sa po stránke špecifikácií a kvalít nič nedá vytknúť ani samotnej kvalite použitého AMOLED panelu. Ten ponúka obnovovaciu frekvenciu 120 Hz, maximálny jas 2 600 nitov a rozlíšenie 1 080 x 2 640 pixelov. Ani po týždni jeho používania som sa však nemohol ubrániť pocitu, že je príliš vysoký.
Pomer strán 22:9 je extrémny, čo jednak vidieť v mnohých aplikáciách a hrách, ako aj cítiť pri jeho používaní jednou rukou (prakticky nemožné). Videá na sociálnych sieťach sú tak často zvláštne orezané, v hrách vám môžu niektoré ovládacie prvky zachádzať za okraj a bežné aplikácie zas zobrazovať pás hore a dole. Osobne by som tak radšej siahol po pomere strán čo najbližšom k štandardným 19,5:9 avšak verím, že aj v tomto prípade sa jedná iba o otázku zvyku pri dlhodobejšom používaní.
Hoci je obdivuhodné, že v dnešnej dobe dokážeme displeje takýmto spôsobom ohýbať, vnútorný displej Galaxy Z Flip6 predsa len nie je prvok, ktorý by ho odlišoval od ostatných bežných smartfónov. Tým je menší vonkajší 3,4″ Super AMOLED displej, ktorý by ste paradoxne, v ideálnom prípade, mali vidieť častejšie než ten vnútorný.
Vonkajší displej moderných véčiek spočiatku slúžil nanajvýš na čítanie notifikácií, prepínanie piesní či kontrolu času. S ich zväčšujúcou sa uhlopriečkou sa ale ponúka využiť ich aj na pokročilejšie úkony a tak v ich prostredí nájdete už aj kalendár, správy, ovládanie inteligentnej domácnosti, Mapy, YouTube či Netflix s postupne sa rozširujúcim zoznamom podpory zo strany aplikácií tretích strán.
Vonkajší displej je natoľko veľký a pohodlný na používanie, aby ste na ňom mali chuť vybaviť čo potrebujete, no zároveň nie natoľko veľký a pohodlný na používanie, aby vás dokázal seriózne vtiahnuť do akéhokoľvek digitálneho obsahu. Čo potrebujete, na ňom rýchlo skontrolujete, vyťukáte, nadiktujete a zhasnete. Nehrozí tak, že by ste už len zo zvyku otvorili Instagram či TikTok, aby ste si po desiatkach minút uvedomili, že si už ani nepamätáte, prečo ste vlastne vzali do ruky svoj smartfón.
Otvárací mechanizmus tak pre mňa počas testovacieho obdobia začal dávať doposiaľ nepoznaný význam. Smartfón zvoní, otvoríte ho, vybavíte potrebné, zatvoríte a pokračujete vo svojom dni. Potrebujete odpísať na mail, otvoríte smartfón, odpíšete a pretože je to „cool“ pohyb, štýlovo ho zaklapnete a pokračujete vo svojom dni… A takto, len preto, že je to skvelý pocit, smartfón ochotne zatvárate a odkladáte namiesto toho, aby ste na ňom trávili zbytočný čas navyše.
Samozrejme ak potrebujete, veľký a na používanie komfortnejší displej tu máte stále k dispozícii a tak sa na rozdiel od návratu k tlačidlovým telefónom nemusíte zbaviť benefitov, ktoré nám priniesli smartfóny. Samsung Galaxy Z Flip6 navyše na to, aby vám poskytol tento benefit, v podstate nerobí žiadne kompromisy v ostatných vlastnostiach a výbave.
Srdcom tohto modelu je tak vlajkový čipset Snapdragon 8 Gen 3, ktorý je nielen zárukou plynulého chodu všetkých aplikácií na najbližšie roky, ale vhodnou voľbou aj pre náročných používateľov a mobilných hráčov. Oproti predchádzajúcej generácii je tento čipset aj menej náchylný na prehrievanie, čo je vzhľadom na špecifický spôsob uloženia hardvéru v na polovicu rozdelenom smartfóne nečakane dôležitým vylepšením.
Obstojná bola napokon aj výdrž batérie, ktorá ponúka štandardnú kapacitu 4 000 mAh. Do porovnateľne veľkého bežného smartfónu by sa samozrejme zmestila aj väčšia batéria, no ten zas nezložíte na polovicu. Celodenná výdrž tak nie je problémom, ak smartfónom celý deň netočíte videá, nenavigujete alebo na ňom nehráte dlhé hodiny hry.
Kto ale už nenosí v batohu či kabelke aj powerbanku, škodí sám sebe i svojmu okoliu. S drôtovým nabíjaním výkonom 25 W máte za pár minút v batérii opäť dostatok šťavy na ďalšie hodiny používania a v kancelárii si ho zas môžete priebežne nabíjať s 15 W bezdrôtovou nabíjačkou. Ak ale hľadáte vytrvalostného bežca, skladací smartfón možno nebude úplne pre vás.
Rovnako Galaxy Z Flip6 nie je stopercentne rovný niektorým svojim cenovým rovesníkom ani z hľadiska odolnosti, kde ponúka „iba“ certifikáciu IP48. Smartfón tak odolá ponoreniu do vody, no pevným časticiam iba ak sú väčšie ako 1 milimeter. Ak sa teda denne pohybujete v špinavom a prašnom prostredí, lepšou voľbou pre vás bude smartfón s odolnosťou na úrovni IP68, teda aj s úplnou ochranou proti prachu.
Druhé husle zdanlivo flipy môžu hrať aj pri fotoaparátoch, kde nedisponujú tromi až štyrmi snímačmi s vysokým počtom megapixelov. Pravdou však je, že v súčasnosti už zlé fotky a videá nerobí prakticky žiaden smartfón. Ak teda nie ste tvorcami seriózneho obsahu, s Galaxy Z Flip6 rozhodne nešliapnete vedľa. Skvelým benefitom véčiek navyše je, že rovnaké fotoaparáty, v tomto prípade 50 Mpx (hlavný s OIS) + 12 Mpx (ultraširokouhlý) tu máte k dispozícii na bežné i selfie fotografie.
Moderné véčka alias flipy tak už dnes nie sú iba módnym doplnkom, technologickým výstrelkom, ani kompromisom. Pre niekoho môže ísť o sviežu zmenu po rokoch nudných sklenených placiek, iných môže chytiť vlna nostalgie za tlačidlovými véčkami, ďalší si v nich nájdu celkom nový spôsob ako denne interagovať so smartfónmi. V tej poslednej skupine som sa po pár dňoch vďaka Samsung Galaxy Z Flip6 ocitol nečakane aj ja a tak už premýšľam, kedy nám to so skladačkou klapne oficiálne, na dobu neurčitú.