Reklama

Motorola razr 50 ultra mení definíciu véčka [test]

Richard Pliešovský

Takto pred rokom sme dostali do rúk krásnu Motorolu razr 40 ultra a boli sme ňou nadšení. Už vtedy sme konštatovali, že eliminuje rozdiely medzi flipovými a foldovými skladačkami a jeho sekundárny displej už vôbec nie je len do počtu.

Ubehlo 12 mesiacov a my sme opäť v predstihu vyskúšali, aké inovácie stihol výrobca implementovať do svojej najnovšej skladacej vlajkovej lode. Ide o výkonný, no kompaktný mobil v zaujímavej farbe, s funkciami AI a Gemini.

94 %
Motorola razr 50 ultra je určená tým, ktorí nechcú byť obmedzovaní veľkosťou, ale ani výkonom. Véčko je mimoriadne kompaktné a pozoruhodne ľahké. Presne takto si prestavujeme dôstojného kandidáta na skladačku roka 2024.

Výhody

  • vynikajúci sekundárny displej
  • fotoaprát
  • umelá inteligencia
  • hmotnosť

Nevýhody

  • výdrž batérie
Obsah pokračuje pod reklamou

Skladacie véčka majú veľký potenciál, zvlášť ak sa popracuje na ich neduhoch. Tie sú v podstate tri – nevyhovujúci sekundárny displej, slabá vydrž batérie a horšia odolnosť voči poveternostným podmienkam.

Za posledné dva roky sa výrobcovia spamätali a zväčšili vonkajší displej, tak, že sa už dá aspoň v určitých prípadoch používať bez toho, aby ste museli telefón otvárať. Zlepšiť výdrž na jedno nabitie je v takomto zariadení ošemetná vec a ide to z generácie na generáciu v podstate len po pár minútach.

Motorola razr 50 ultra sa s výzvami popasovala veľmi dobre, čo znamená, že oproti minuloročnej generácii badať rozdiely, avšak stále má rezervy vo výdrži batérie. Skladačka je odolná voči vode podľa triedy IPX8, ide vôbec o prvé zariadenie Razr (ponorenie do hĺbky 1,5 m počas 30 minút).

Novinka má ešte väčší sekundárny pOLED displej, aktuálne ide o najväčší displej na véčkovom zriadení. Výrobca zároveň zúžil rámiky a tak máte k dispozícii prakticky celú plochu s výnimkou dvoch výrezov na objektívy fotoaparátov. Ponúka rozlíšenie 1080p so 100 % farebným gamutom DCI-P3 s podporou HDR10+ a variabilnú frekvenciou od 1 do 165 Hz. Displej má pri reálnom používaní naozaj špičkový obraz.

Hlavný displej má 6,9″ FHD+ pOLED panel so 120 % farebným gamutom, obnovovacou frekvenciou od 1 do 165 Hz a špičkovú svetelnosť 3 000 nitov. Jemnosť zobrazenia je 413 ppi, rozlíšenie 1080p. Za výrezom je umiestnená selfie kamera s 32 Mpx rozlíšením a clonou f/2,4. Aj v tomto prípade máte k dispozícii mimoriadne displej s jemným rozlíšením a vynikajúcou viditeľnosťou aj na priamom slnku. Záhyb v mieste sklápania je prakticky neviditeľný a neruší pri pozeraní, ale ani behnaí prstom.

O výkon sa stará 8-jadrový Qualcomm Snapdragon 8s Gen 3 vyrobený 4 nm technikou, spárovaný je so 16 GB operačnou pamäťou LPDDR5X. Operačným systémom je Android 14 so softvérovou nadstavbou Moto MyUX. Interná pamäť má 512 GB.

Motorola zapracovala aj na fotoaparátoch. Vzadu sa nachádza dvojica 50 Mpx snímačov. Hlavný má clonu f/1,7, dopĺňa ho teleobjektív s 2-násobným optickým zoomom a clonou f/2,0. Na porovnanie, razr 40 ultra mal objektívy s 12 a 13 Mpx rozlíšením. Veľa funkcií vylepšuje umelá inteligencia, tak ako v iných smartfónoch.

Aplikácia Fotoaparát má veľmi slušné možnosti nastavení, nás sa páčilo najmä Profesionálne a Portrét, kde si si mohli zvoliť ohniskovú vzdialenosť pri fotení objektu (24, 35, 50 a 85 mm). Pri štandardnej voľbe Fotka je šikovný engine Preferencie obrázka, kde vám systém s pomocou AI dokáže automaticky vylepšovať výsledný obrázok. Z ďalších funkcií stojí za zmienku Adaptívna stabilizácia (určuje rýchlosť pohybu počas natáčania a dynamicky upravuje úroveň stabilizácie pre dosiahnutie najlepších výsledkov), Akčný záber (automaticky zvyšuje a upravuje rýchlosť uzávierky a osvetlenie na základe rôznych svetelných podmienok), dlhá expozícia a super zoom.

Čo sa týka batérie, má kapacitu 4 000 mAh, podporuje 45 W káblové a 15 W bezdrôtové. Razr 40 ultra ste si mohli nabiť len 30 W výkonom. Opäť ide o dôležité vylepšenie, ktoré oceníte prakticky pri každom nabíjaní. Všimli sme si, že pri bezdrôtovom nabíjaní sa Razr zahrieval len minimálne.

Obsah pokračuje pod reklamou

Konštrukcia skladacieho smartfónu prináša nové funkcie, ktoré v bežnom mobile z konštrukčných dôvodov nenájdete. Dobrým príkladom je veľký sekundárny displej. Ponúka množstvo funkcií, ktoré sme už videli v iných zariadeniach razr, no stále sú užitočné, napr. možnosť pozerať videá, skontrolovať notifikácie a správy, sledovať navigáciu, či naozaj praktické zobrazenie používateľa pri zhotovovaní selfíčiek.

Novinkou je prístup k funkciám Gemini priamo z vonkajšieho displeja, ako i k sluzbe Fotky Google. Okrem toho je tu aj špeciálny panel Spotify, ktorý používateľom umožňuje preskakovať skladby a panel Bose, ktorý uľahčuke ovládanie slúchadiel Bose.

Aplikácia Moto ponúka viaceré možnosti prispôsobenia, vybrať si môžete písma, motívy, tapety a gestá, ktoré vám vyhovujú. Ovládacie prvky médií vás rýchlo navigujú k najpoužívanejším aplikáciám. Nastaviť si môžete uzamknutú obrazovku, kde si vyberiete vzhľad hodín, skratky a obsah.

Family Space slúži na lepšiu kontrolu času strávením s telefónom v ruke – môžete personalizovať nastavenia pre deti, ale i seniorov. Umožní vám získať prehľad o všetkých členoch rodiny. V prípade detských používateľov je vítanou možnosťou spravovať na diaľku jeho prístup k apkám a čas strávený pri obrazovke. Dnes to už nie je len o tom, aký kúpiť dieťaťu mobil. Nástrah na internete je neskutočne veľa, preto oceňujeme tieto rozšírené nastavenia.

Za zmienku stojí, že Motorola ostala verná svojej milej tradícii. V balení nájdete totiž šikovný kryt, ktorý ochráni zariadenie a pritom mu neuberie na šarme. V našom prípade sme k zelenému modelu (Spring Green) mali pribalený zelený kryt spolu aj so štýlovým remienkom, ktorý ocenia najmä ženy. K tomu USB-C kábel so 45 W nabíjačkou. Priatelia, takto sa to má robiť!

Motorola razr 50 ultra má 171,4 x 74 x 7,1 mm a 189 g. Zadná časť je zo silikónového polyméru, rám je z hliníka. Displej chráni Gorilla Glass Victus. Bezdrôtovú konektivitu zaisťuje duálna SIM (Nano-SIM, eSIM) podporujúca 5G sieť, Wi-Fi 7, NFC a Bluetooth 5.3.

Je to potvrdené! Motorola razr 50 ultra ukázala, ako sa dá zo šikovného mobilu s mnohými problémami urobiť vyspelé zariadenie, za ktorým sa (obrazne povedané) otočí nejeden používateľ. Aj taký, ktorý takýto druh smartfónov doteraz prehliadal. Cena novinky je 1 199 €, čiže rovnako, ako stál minuloročný model Motorola razr 40 ultra. Razr 50 ultra je na výber v troch farbách (Midnight Blue, Spring Green a Peach Fuzz), predávať sa začne od 25. júna.

Obsah pokračuje pod reklamou

TECHBOX.sk môže za predaj produktu v článku získať províziu formou affiliate programov.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.