Reklama

Univerzálne ovládanie Macov a iPadov je tu. Ako na to?

Zdroj | Apple
Richard Pliešovský
Zdroj | Apple
Zdroj | Apple

Universal Control je funkcia Apple, ktorá vám umožní ovládať viacero iPadov a Macov pomocou jednej myši, klávesnice a trackpadu. Kurzor a klávesnicu takto môžete plynulo presúvať medzi zariadeniami. Zaujímavé je, že iCloud odvodzuje polohu na základe vašej aktivity kurzora.

Apple predstavil novú funkciu ešte v júni na WWDC 2021, doteraz však bolo o nej ticho. Nečakane sa objavila až teraz, v beta verziách iPadOS 15.4 a macOS Monterey 12.3.

Ako si aktivujete Universal Control?

Perfektné je, že si nepotrebujete nič inštalovať, ani aktivovať. Základom je, aby ste mali nainštalované spomínané verzie nových operačných systémov. Druhou podmienkou je, aby boli zariadenia prihlásené do rovnakého účtu v iCloude. Universal Control je predvolene povolená.

V predvoľbách systému si viete nastaviť rôzne možnosti pripojenia. Môžete sa automaticky pripojiť k akémukoľvek Macu a iPadu (v rovnakom účte iCloudu), ku ktorému ste sa už pripojili. Môžete pohybovať kurzorom a klávesnicou medzi

V prípade, že vám funkcia nevyhovuje, môžete ju zakázať. V Macu nájdete Universal Control v Systémové predvoľby > Zobrazenia. V iPade prejdite do Nastavenia > Všeobecné > Air Play& Handoof a tam vypnite prepínač Kurzor a klávesnica.

Zdroj | Andrian Valeanu/Pixabay

Universal Control vám umožní ovládať váš iPad pomocou klávesnice, myši, či trackpadu, ktorými ovládate Mac. Je to teda veľmi praktické, na stole vám nezavadzajú ďalšie periférie, ktoré skôr rozptyľujú používateľa, ako by mu pomohli v produktivite.

Takto sa jednoducho presuniete kurzor z okna monitora na iPad a zapnete napríklad Apple Music a vrátite sa k práci. Mimoriadne praktické je, že si môžete z jedného zariadenia na druhý pretiahnuť súbory. Je to naozaj veľká a užitočná vec. Konečne niečo s praktickým dosahom, nie len infantilné zábavky pre deti.

Pozrite si

Ako používať Sidecar v macOS Catalina

Možno rozmýšľate, že niečo podobné už Apple má pod názvom Sidecar. Na prvý pohľad sa to tak môže javiť, ale je tu jeden veľký rozdiel. Táto technológia využíva iba displej iPadu, ktorý slúži ako prídavný monitor k Macu. S Universal Control si viete plnohodnotne ovládať iPad.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.