Ako používať Sidecar v macOS Catalina

Nový operačný systém prináša pre Macy okrem množstva iných noviniek aj možnosť používania iPadu ako druhej obrazovky. Používatelia už teda nemusia siahať po aplikáciách tretích strán, všetko majú v natívnej podobe od Apple.

Aby sme mohli využívať iPad ako druhý displej musíme mať v počítači, ako aj v tablete, nainštalované nové verzie OS, čo v súčasnosti znamená pracovať s ich beta verziami. Ak ich nemáte, môžete si ich nainštalovať podľa našich návodov pre macOS 10.15 Catalina a iPadOS 13.

Sidecar efektívne premení akýkoľvek iPad (bežiaci na iPadOS 13) na druhý monitor k počítaču bežiacom na macOS Catalina. Umožňuje presúvanie aplikácií, viacerých okien na obrazovke, interakciu s myšou, klávesnicou a Apple Pencil.

Počítač sa spája s iPadom buď bezdrôtovo (Wi-Fi, Bluetooth), alebo pomocou dátového kábla. Druhé riešenie prináša výhodu, že sa iPad zároveň nabíja.

Pozrite siAko bez ujmy na svojom i zdraví Macu nainštalovať beta verziu MacOS?

Ako na to

Otvoríme Systémové nastavenia > Sidecar.

Tam vyberieme z rolovacieho menu Pripojiť k: iPad, ktorý chceme spárovať s Macom. Pripomínam, že sa dá vybrať len jeden iPad, iPhone podporovaný nie je.

Ďalej sa môžeme nastaviť zobrazenie postranného panela, Touch baru či povoliť dvojité klepnutie na Apple Pencil.

Touch Bar Sidecar umožňuje prístup k rôznym ovládacím prvkom na obrazovke, napríklad LaunchPad a Mission Control, upravovať úroveň jasu a zvuku. Pre tých, ktorí nemajú Touch Bar je to zaujímavé rozšírenie ovládania.

Lišta Touch Bar na obrazovke iPadu v spodnej časti.

Ak klepneme na ikonu klávesnice, môžeme ju v prípade potreby využiť na písanie.

Aj na iPade si môžeme zmeniť rozlíšenie displeja.

Pozrite siAko urobiť zo starého iPadu druhý displej

Ak si otvoríme v systémových nastavenia Displeje > Rozmiestnenie, môžeme si zmeniť usporiadanie displejov, podobne ako v prípade pripojeného externého monitoru. Ďalej si tu môžeme nastaviť zrkadlenie displejov.

Aktivovaná funkcia Sidecar sa zobrazuje na hornej lište v macOS. Keď na ňu klikneme, máme prístup k rýchlym nastaveniam.

Apple oficiálne podporuje pre túto funkciu len mladšie počítače. Konkrétne modely 27-palcový iMac (2015 a novší), MacBook (2016 a novší), MacPro (2016 a novší), Mac mini (2018), MacBook Air (2018) a Mac Pro (2019). V prípade, že máte starší stroj a chcete využiť túto funkciu, môžete nájsť na Reddite návody ako na to.

V porovnaní s aplikáciami tretích strán (Duet Display, Luna Display) ide Sidecar oveľa plynulejšie, je, samozrejme, zadarmo, oveľa ľahšie sa aktivuje a ponúka viac možností. Napriek tomu, že Sidecar využívam v beta verzii, už tentoraz môžem povedať, že ide o veľmi šikovnú funkciu, ktorej jedinou chybou je, že tu nebola už oveľa skôr.

Viac článkov o tipoch, aplikáciách a funkciách v systéme macOS nájdete v našej pravidelnej sérii.

Komentáre k článku