Reklama

Ako používať Sidecar v macOS Catalina

Richard Pliešovský

Nový operačný systém prináša pre Macy okrem množstva iných noviniek aj možnosť používania iPadu ako druhej obrazovky. Používatelia už teda nemusia siahať po aplikáciách tretích strán, všetko majú v natívnej podobe od Apple.

Aby sme mohli využívať iPad ako druhý displej musíme mať v počítači, ako aj v tablete, nainštalované nové verzie OS, čo v súčasnosti znamená pracovať s ich beta verziami. Ak ich nemáte, môžete si ich nainštalovať podľa našich návodov pre macOS 10.15 Catalina a iPadOS 13.

Sidecar efektívne premení akýkoľvek iPad (bežiaci na iPadOS 13) na druhý monitor k počítaču bežiacom na macOS Catalina. Umožňuje presúvanie aplikácií, viacerých okien na obrazovke, interakciu s myšou, klávesnicou a Apple Pencil.

Počítač sa spája s iPadom buď bezdrôtovo (Wi-Fi, Bluetooth), alebo pomocou dátového kábla. Druhé riešenie prináša výhodu, že sa iPad zároveň nabíja.

Pozrite si

Ako bez ujmy na svojom i zdraví Macu nainštalovať beta verziu MacOS?

Ako na to

Otvoríme Systémové nastavenia > Sidecar.

Tam vyberieme z rolovacieho menu Pripojiť k: iPad, ktorý chceme spárovať s Macom. Pripomínam, že sa dá vybrať len jeden iPad, iPhone podporovaný nie je.

Ďalej sa môžeme nastaviť zobrazenie postranného panela, Touch baru či povoliť dvojité klepnutie na Apple Pencil.

Touch Bar Sidecar umožňuje prístup k rôznym ovládacím prvkom na obrazovke, napríklad LaunchPad a Mission Control, upravovať úroveň jasu a zvuku. Pre tých, ktorí nemajú Touch Bar je to zaujímavé rozšírenie ovládania.

Ak klepneme na ikonu klávesnice, môžeme ju v prípade potreby využiť na písanie.

Aj na iPade si môžeme zmeniť rozlíšenie displeja.

Pozrite si

Ako urobiť zo starého iPadu druhý displej

Ak si otvoríme v systémových nastavenia Displeje > Rozmiestnenie, môžeme si zmeniť usporiadanie displejov, podobne ako v prípade pripojeného externého monitoru. Ďalej si tu môžeme nastaviť zrkadlenie displejov.

Aktivovaná funkcia Sidecar sa zobrazuje na hornej lište v macOS. Keď na ňu klikneme, máme prístup k rýchlym nastaveniam.

Apple oficiálne podporuje pre túto funkciu len mladšie počítače. Konkrétne modely 27-palcový iMac (2015 a novší), MacBook (2016 a novší), MacPro (2016 a novší), Mac mini (2018), MacBook Air (2018) a Mac Pro (2019). V prípade, že máte starší stroj a chcete využiť túto funkciu, môžete nájsť na Reddite návody ako na to.

V porovnaní s aplikáciami tretích strán (Duet Display, Luna Display) ide Sidecar oveľa plynulejšie, je, samozrejme, zadarmo, oveľa ľahšie sa aktivuje a ponúka viac možností. Napriek tomu, že Sidecar využívam v beta verzii, už tentoraz môžem povedať, že ide o veľmi šikovnú funkciu, ktorej jedinou chybou je, že tu nebola už oveľa skôr.

Viac článkov o tipoch, aplikáciách a funkciách v systéme macOS nájdete v našej pravidelnej sérii.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.