Reklama

Umelá inteligencia od Google dokáže predpovedať povodne, pokrýva už 100 krajín

Zdroj | Saikiran Kesari
Stanislav Vinc
Zdroj | Saikiran Kesari
Zdroj | Saikiran Kesari

Google využíva svoje mapové podklady, umelú inteligenciu a schopnosť spracovávať veľké objemy štatistických dát na celosvetový boj proti ničivým dôsledkom povodní. Najnovšie rozširuje svoj nástroj Flood Hub o ďalšie krajiny, tzv. virtuálne nástroje a API.

Nástroj dokáže vďaka umelej inteligencii predpovedať výskyt povodní aj na miestach, na ktorých neexistuje dostatok dát zo štandardných senzorov.

Obsah pokračuje pod reklamou

Aktuálne sa Google podarilo rozšíriť pokrytie nástroja z pôvodných 80 na 100 krajín, čím sa jeho dosah zvýšil zo 460 miliónov na 700 miliónov ľudí naprieč svetom. Pod toto rozšírenie sa podľa spoločnosti podpisuje najmä nedávne nedávne vylepšenie modelu v podobe zberu dát z trojnásobne vyššieho počtu lokalít, novej architektúry modelu a pridania nového modelu predpovede počasia medzi vstupné zdroje dát.

Flood Hub vďaka tomuto vylepšeniu dokáže používateľom poskytnúť sedemdňovú predpoveď povodní s rovnakou presnosťou, akú dosahoval pri päťdňovej predpovedi.

Pokrytie nástroja by mohlo rásť aj rýchlejším tempom, Google však v mnohých lokalitách naráža na nedostatok údajov zo spoľahlivých senzorov. Keďže mnohé oblasti sveta takými senzormi nedisponujú a zrejme sa to v najbližšej budúcnosti nezmení, Google do nástroja Flood Hub pridal novú dátovú vrstvu s 250 000 predpovednými bodmi pomocou „virtuálnych senzorov“. Tie dokážu predpovede výskytu povodní generovať už vo viac ako 150 krajinách sveta.

Tieto predpovede budú mať k dispozícii výskumné tímy a odborníci, ktorí po novom budú môcť k dátam o povodniach od Google pristupovať aj prostredníctvom aplikačného programového rozhrania (API). Súčasťou tohto dátového setu budú okrem dát z virtuálnych meracích bodov aj historické upozornenia na globálnej úrovni, ktoré siahajú až do roku 1981 a odborníkom umožňujú hĺbkové výskumy povodní.

Pozrite si

Elektrická motorka Zero SR/S má v sebe obrovský tunel pre zlepšenie aerodynamiky

V prípade vzniku rizika výskytu povodní Google tieto informácie rozšíri aj za hranice nástroja Flood Hub napríklad priamo do Vyhľadávania či služby Mapy, aby sa o potenciálnom nebezpečenstve včas dozvedeli aj ľudia, ktorí priamo predpovede nesledujú. Vlády či humanitárne organizácie zas môžu tieto dáta využiť na prevenciu a vypracovanie strategických plánov.

V praxi sa tak už stalo počas ničivých povodní, ktoré zasiahli v máji tohto roku brazílsky štát Rio Grande do Sul a priľahlé uruguajské mestá Treinta y Tres, Paysandú, Cerro Largo a Salto. Tím Google Research, ktorý za nástrojom Flood Hub stojí, spolupracoval s miestnymi partnermi a spustil tam sledovanie dát na viac ako 200 nových miestach. Tieto dáta sa následne pretavili do nových reakčných plánov, ktoré by v budúcnosti mali zabrániť väčším stratám na ľudských životoch.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.