Reklama

Vedcom sa poradilo vtesnať AI do Raspberry Pi

Viktor Šmidák

Vedcom z Microsoftu sa podarilo vtesnať obrovské množstvo dát, ktoré je potrebné na fungovanie umelej inteligencie do počítača veľkosti kreditky, Raspberry Pi.

Zdroj | RaspberryPi.org

Umelú inteligenciu vnímame ako niečo, čo môže byť kdekoľvek. Pravde je ale iná. Google Home či Amazon Alexa sú len sprostredkovateľmi informácií. Skutočný proces sa deje niekde inde.

Po tom, ako sa používateľ opýta doma hlasového asistenta požadovanú otázku tento gadget pošle údaje ďalej na server. Tu sa následne nachádza silná výpočtová jednotka, ktorá pracuje s cloudom.

Pozrite si

ABB a IBM Watson nasadia umelú inteligenciu. Nahradí mnoho pracovných miest

Po tom, ako zadanú otázku vyhľadá, pošle naspäť odpoveď do Google Home či iného zariadenia. Toto všetko sa odohrá v priebehu pár sekúnd. Aké rýchle by však boli odozvy, keby mal asistent prístup ku všetkým dátam hneď?

Zdroj | Jeopardy Productions, NBC

Vedci z Microsoftu sa nezameriavajú ani tak na rýchlosť, ktorú by riešenie mohlo priniesť, ale skôr na praktickosť. Dnešné inteligentné zariadenia totiž strácajú svoju inteligenciu v situáciach, kedy nemajú prístup na internet. Práve preto by bolo výhodným mať všetky dáta neustále pri sebe.

Pozrite si

Čipy inšpirované mozgom vytvoria „skutočnú“ neurónovú sieť

Vloženie neurónových sietí sa podarilo do Raspberry Pi 3 vďaka silnej kompresii pomocou hmotnostnej kvantizácie. O celom procese sa môžete viac sa dočítate na blogu spoločnosti. Tento malý počítač teraz jednému z vedcov Microsoftu, Manikovi Varma poháňa v záhrade zavlažovací systém kedykoľvek má na pozemku hmyz.

Zdroj | Microsoft

Cieľ do budúcna je tak jasný. Stlačiť neurónové siete do takej mieri, aby s nimi mohli pracovať aj slabšie procesory, aké nájdeme napríklad i v spotrebičoch inteligentnej domácnosti. V takom prípade by malo ísť o až o 10 000-násobnú kompresiu, na ktorej teraz bude tím vedcov pracovať.

V prípade, že ho máte doma aj vy a chceli by ste niečo podobné vyskúšať, na známej stránke GitHub je všetok potrebný kód.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.