Reklama

ABB a IBM Watson nasadia umelú inteligenciu. Nahradí mnoho pracovných miest

Zdroj | IBM
Juraj Procházka
Zdroj | IBM
Zdroj | IBM

Niektoré analýzy predpovedajú, že roboty nahradia v nasledujúcich rokoch 5 miliónov pracovných miest, ale časom to bude omnoho viac. Digitalizácia a robotizácia v spojení s umelou inteligenciou, ktorú nazývame aj 4. priemyselnou revolúciou, postupne zmení spôsob zarábania financií v práci na nepoznanie.

Roboty, aj autopiloty

Zďaleka za tým nebudú len priemyselné roboty v automobilkách a iných výrobných fabrikách, ako sa naivne domnievame dnes. Taxikári, po celom svete protestujúci proti spoločnosti Uber a iným poskytovateľom zdieľania áut, si neuvedomujú, že odpočítávanie, ktoré odstrelí ich biznis, je v plnom prúde.

Pozrite si

Elon Musk: roboty a počítače urobia všetku prácu, univerzálny príjem bude nutný

Prejde päť rokov a autonómne autá sa dostanú do ulíc. Keďže ich zdieľanie bude jednoduché a bežné, potreba taxikárov bude čoraz menšia. Bill Gates si myslí, že potrebujeme „robotickú daň“ na kompenzáciu strát vznikajúcich nutnosťou rekvalifikovať ľudí strácajúcich prácu kvôli robotom a inteligentným počítačom.

Zdroj | ABB

A nie je jediný. Prečo by mali tieto náklady znášať daňoví poplatníci a nie firmy, ktoré svojim podnikaním tento stav spôsobujú? Ale to je iná téma. Pozrime sa na jeden z dielov skladačky, ktorý k tomuto stavu zrejme prispeje.

Namiesto majstrov umelá inteligencia

Nové partnerstvo medzi švajčiarskou firmou ABB a IBM Watson môže urýchliť túto budúcnosť tým, že zlepší efektivitu výrobných liniek.

https://www.youtube.com/watch?v=-4CazFUHgDs

ABB má široké portfólio, vrátane elektrických pohonov vozidiel, priemyselných automatizačných systémov a výrobných robotov. Veľký profit má však aj zo softvéru umožňujúceho komunikáciu medzi strojmi a riadiacimi centrami.

Pozrite si

Hybridný robot Handle od Google má doteraz najplynulejšie pohyby

Predstavte si automobilovú montážnu linku plnú robotov. Autá vyrábajú bez akéhokoľvek ľudského zásahu, no niekto musí monitorovať a kontrolovať strojné zariadenia, aby nerobili chyby a zabezpečiť ich bezpečnú a efektívnu prevádzku. Špecializovaní majstri a kontrolóri kvality sú preto nevyhnutní aj v moderných strojárskych fabrikách.

Technológia spoločnosti ABB však dokáže zhromažďovať obrazy v reálnom čase a riešenie IBM Watson ich potom vie analyzovať na potenciálne problémy. Tieto činnosti sa doteraz nezaobišli bez ľudí.

Zdroj | Fabricating and Metalworking

Nové prelomové riešenia vyvinuté spoločne ABB a IBM pomôžu riešiť niektoré z najväčších priemyselných problémov, ako je zlepšenie kontroly kvality, zníženie prestojov a zvyšovanie rýchlosti a výnosov priemyselných procesov úplne novým spôsobom.

Riešenia na báze umelej inteligencie a internetu vecí (IoT ) prekonávajú možnosti súčasných pripojených systémov, ktoré jednoducho zhromažďujú dáta. Nahradia ich kognitívnymi (poznávajúcimi) priemyselnými strojmi. Tie dokážu pochopiť údaje a prijímať opatrenia, aby pomohli eliminovať neefektívne procesy a zbytočné úlohy.

Pozrite si

Europarlament rieši práva robotov, ale aj tlačidlo na ich vypnutie

Systémy ABB a IBM využijú umelú inteligenciu spoločnosti Watson, aby pomohli nájsť chyby prostredníctvom produkčných snímok v reálnom čase. Tie získa systém ABB a následne sú analyzované pomocou IBM Watson IoT for Manufacturing.

Keďže súčasti prechádzajú výrobným procesom, riešenie upozorní výrobcu na kritické chyby v kvalite montáže, ktoré nie sú viditeľné pre ľudské oko. To umožňuje rýchly zásah expertov na kontrolu kvality. Jednoduchšia identifikácia chýb ovplyvňuje všetky produkty na výrobnej linke.

Po fabrikách aj chytré siete

ABB a IBM budú aplikovať podobné inteligentné systémy aj v iných oblastiach. Jednou zo zaujímavých aplikácií bude ich nasadenie do inteligentných rozvodných sietí, tzv. smart grids. Výroba elektriny z obnoviteľných zdrojov – najmä z vetra a slnka – silne podlieha meteorologickým vplyvom.

Pozrite si

Konšpirátori sa boja smartmetrov – budú nás vraj sledovať

Kognitívne riadiace systémy majú pomôcť rozvodným spoločnostiam optimalizovať prevádzku a údržbu dnešných inteligentných sietí, čeliacim zvýšenej zložitosti vytvorením novej rovnováhy konvenčných a obnoviteľných zdrojov energie.

Predpovede teploty, slnečného svitu a rýchlosti vetra sa skombinujú s predpoveďami dopytu po spotrebe elektriny, čo pomôže určiť optimálne riadenie zaťaženia, ako aj ceny v reálnom čase. Vitajte v ére priemyslu 4.0.

 

 

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.