Dokáže nadupaný PC handheld nahradiť iné herné zážitky? Do veľkej miery áno, otvára nové možnosti, no sčasti žiada aj od hráča PC znalosti.
Strávil som tri mesiace s ASUS ROG Ally doma, na služobkách i na cestách. Objavil som v ňom spoločníka so solídnou knižnicou hier, aj väčšími rozmermi oproti doterajším handheldom.
Azda väčší hardvér ako čakáte
Detailnú hardvérovú recenziu priniesol kolega Stano už v júli minulého roka. Preto sa nebudem prehrábavať celými špecifikáciami a vypichnem iba tie najdôležitejšie dojmy.
ASUS ROG Ally je oproti iným handheldom masívne zariadenie. Pre odchovancov Sony mašín (PSP, Vita) či Nintendo zariadení (DS, 3DS, aj najnovší Switch) je to citeľne väčšia mašina. Zvykáte si postupne, ale jeden fakt sa odškriepiť nedá – 608 gramov hmotnosti nie je málo a na dlhé hranie (cez 3 hodiny) v rukách pôjde „o ťažší zážitok“. Výhody sú zrejmé – nadupaný hardvér, ina ergonómia, väčší displej. Ale ak chcete kompaktné zariadenie do menšieho batoha, ROG Ally je slušná výzva – vo veľkom sa hravo uloží. Prenos si vyžaduje obal, o tlačidlá sa síce nebojím, ale na displej by som prirodzene dával bacha.
Na druhej strane ak viete, do čoho idete a ste ochotní si zvyknúť, o týždeň ovládate všetky tlačidlá či finty hravo a máte výkonnú mašinu, ktorej sa môže rovnať iba PC handheldy. Cením si aj odolný displej, ktorý od začiatku nepýta dodatočnú ochranu, ale hneď v základe máte odolné sklo Gorilla Glass Victus. 7“ displej je zapustený hlbšie do tela prístroja, takže nie je náchylný na poškriabanie a okolo už čakajú funkčné prvky.
Na štvoricu tlačidiel pri displeji (dve vľavo, dve vpravo) som si zvykal asi najdlhšie. Pritom jedno z nich je výborne použiteľné pre skok do panelu s dôležitými ikonami a viete si ho sami nastaviť (Command Center). Jedno z pravých tlačidiel vás vedie do Armory Crate, čo je rozcestník do viacerých virtuálnych obchodov, tiež užitočná vec.
Bočné tlačidla na vrchu prístroja sú veľké, obe naľavo i napravo sa dobre stláčajú, dobre na mňa pôsobia aj tlačidlá na zadnej časti ROG Ally.
Najväčšia výzva pri ergonómii je pri ľavej páčke, ktorá sa niekedy ťažšie stláča, pri pravej som nemal nikdy problém. D-pad vľavo je podľa očakávaní dobrý a má vhodné zapustenie do prístroja, štvorica funkčných tlačidiel napravo je možno málinko menšia, ale spoľahlivá.
Celkový dojem z hardvéru a ergonómie je veľmi dobrý – ak si zvyknete na ľavu páčku a na to, čomu slúži ktoré tlačidlo pri displeji, ste pripravení na dlhé herné seansy.
Softvér v zajatí Windows 11
Pre handheldových fanúšikov Sony a Nintenda môže byť určitá výzva operačný systém Windows 11. Tam cítiť, že ASUS ROG Ally nie je dedikovaný handheld, ale fakt PC mašina na cesty a to značí požiadavky na znalosť BIOS, prostredia i neustálych updatov. Platí to najmä pri prvotnom spustení, kedy treba mapovať, či je všetko nainštalované, neexistuje niekde aktualizácia a je dobré mať pripojene na internet nonstop.
Aj v neskoršej fáze platí, že pokiaľ všetko fičí OK, život s ROG Ally je fajn. Ak narazíte občas na prekážku, dostanete odporúčanie v štýle „aktualizuj BIOS“, „skontroluj ovládače“, „máš všetko aktualizované?“ Stáva sa to najmä pri púšťaní nových hier tesne po inštalácii. Niektoré idú ľahko, pri iných sa pýta aktualizácia alebo sa hra najprv nerozbehne. Základ je (najmä keď ROG Ally na týždeň-dva odložíte) kontrolovať, či sa niečo nedá aktualizovať a potom sa vyhnete otázkam, prečo hra nebeží hneď alebo čo sa deje.
Po konzultácii s inými hráčmi však možno pozitívne konštatovať, že ROG Ally sa od vydania v júni 2023 pekne posunul po softvérovej stránke, vyšlo pár užitočných aktualizácii, vychytali sa muchy, pribudlo aj natívne rozlíšenie 1600 x 900 pixlov a iné fajnotky. To značí, že pri kúpe takmer po roku máte pred sebou vyladený prístroj, ktorý si akurát pýta dlhšie úvodné inštalácie.
Ďalšia vec, na ktorú si treba zvyknúť, je domáca obrazovka. Po čase sa vám zaplní skratkami na jednotlivé hry, inak je spočiatku prázdna. Okrem toho je tu pár systémových ikon – a kto si chce urobiť z ROG Ally aj multimediálne centrum, môžete tu nahádzať aj streamovacie služby. Predsa len, to je výhoda OS Win 11.
Najväčšia výzva operačného systému je standby režim. Ak ste zo Switch zvyknutí, že prestanete hrať, konzola ide do sleep módu, hru máte ľubovoľne rozohranú a ste v pohode… tu občas príde výzva. Niektoré hry si takto odložíte a sú OK na ďalšie hranie. Ale iné sa zavrú či nedokážu pokračovať v hraní, ale idú z minulej pozície. Systém sa totiž celý vypne, hra s ním tiež. Podobne sa správajú niektoré Xbox tituly, najmä tie, ktoré potrebujú byť online a prídu o konektivitu. Toto je sila zvyku – od ROG Ally sa nedá len tak odbehnúť, ale jeho standby režim funguje ako PC.
Podpora herných obchodov
Najviac ma na testovaní ASUS ROG Ally lákali desiatky hier, ktoré som si za tie roky pokupoval či zadarmo naklikal na Steam či Epic Games Store a konečne sa k nim dostanem aj v pohybe. Integrácia obchodov je hladká – cez Armory Crate sa dá dostať všade, nahodíte konto a môžete sťahovať tituly.
Najlepšie je integrovaný práve Steam. Odtiaľ sa dajú hry hladko inštalovať a ikonky hneď putujú na hlavnú obrazovku ROG Ally. Stačí jedno prihlásenie a ste tam. Podobne fungujú aj Epic Games Store, kde si rozširujem hernú knižnicu už pár rokov.
Inak sa správa Game Pass. V pohode zobrazí podporované tituly a dokáže ich aj rýchlo inštalovať, potom k nim však stále pristupujete cez vlastné menu. A paradoxne, pri Game Pass som narazil na dve výzvy: jedna hra (Jusant) sa nechcela spustiť vôbec (ale to nebolo všetko zaktualizované) a druhá (Persona 3 Reload) nabehla najprv v inom jazyku a bila sa s nastavením konzoly. Pomohla jej nová inštalácia.
Rozmanitý výkon a hľadanie výdrže
ASUS ROG Ally testovaný vo vyššej verzii s procesorom AMD Z1 Ryzen Extreme má skvelý výkon, o tom niet pochýb. Istá výzva však príde pri manažovaní výdrže a výkonu, ak chcete dlhšie hrať a pritom nemať kompromis v hrách.
V Command Centre si prepínate, či chcete pustiť výkon na 10, 15 či 25 W režim (a prípadne 30 W, no vtedy už musíte mať pripojenú nabíjačku či powerbanku). Čím nižší výkon, tým dlhšie konzola vydrží. Napríklad pri 10 W výkone sa dá hovoriť aj o troch a viac hodinách, čo je už slušná cesta vlakom. Pri 15 W režime padá výdrž cca na 100-120 minút a 25 W režim je žrút na hodinu čosi.
Sú hry, ktoré utiahne ROG Ally v 10 W režime úplne hravo a ani sa poriadne nezahreje. Z nostalgie som si dal starý dobrý Half-Life (zhodou okolností vyšiel k 25. výročiu na Steam) a hra beží parádne. Vysoké rozlíšenie, kvalitné ovládanie a do toho veľká devíza ROG Ally – priestorový zvuk, ktorý oceníte najmä pri 3D strieľačkách. Nielen pre vyskakovanie nepriateľov či ich mľaskanie z rôznych strán, ale aj orientáciu v priestore a Half-Life bol už od intra týmto známy.
10-wattový režim utiahol inak aj ďalšiu ikonickú strieľačku – Quake II Remastered z Game Pass beží veľmi dobre. Rovnako ako pri Half-Life, aj tu sa ukazuje, že ROG Ally má dobré ovládanie a páčky na priestorové hry, zvuk je opäť kvalitný a výkon ide hravo aj pri nižších otáčkach.
Nové hry dávajú ROG Ally vhodne zabrať
Stariny na chvíľu bokom, v Game Pass Ultimate čaká aj kopa noviniek. Vyskúšal som jeden z najväčších hitov roka 2023 – famózna logická arkáda Cocoon beží v 10 W režime solídne a to ide o novú áčkovú hru. Pravda, pomáha jej izometrický pohľad zvrchu, takže nerenderuje všetko v 3D, ale pohľad na svet je skvelý a ovládanie veľmi dobré. Postupné prechádzanie z jednej lokality do ďalšej je plynule, kamera je výborná, pohyb postáv a prvkov tiež hladký.
To áčkový titul Jusant je síce tiež sčasti nezávislý (od štúdia Don’t Nod), ale využíva 3D grafiku. Je o svete, kam prichádza hrdina a neustále sa štverá nahor na masívnu horu. Je to vertikálna hra, z ktorej sa vám neraz zatočí hlava (fakt som si radšej dával pauzu) a potrebuje už vyšší výkon. 10 W režim tu veru nestačí, hra seká a ide medzi 12-20 fps, ale keď ju prehodíte na 15 W, už sa prehupne do plynulého pohybu. Aj keď za cenu väčšieho vyžierania batérie. Každopádne, Jusant je na ROG Ally plne hrateľný.
Aj adventúra Pentiment si vyžiada už trošku vyšší výkon. Je to klasická adventúra, kde sa pohybujete po obrazovkách, spovedáte postavy, hľadáte súvislosti a 10 W režim je na hrane – skôr odporúčam prepnúť na 15 W, kde už adventúra beží hladko.
Výborná JRPG Persona 3 Reload si tiež pýta skôr 15 W režim. Je to 25GB veľká hra, ktorá má dlhé minúty animácií a prechody do herného sveta, takže lepší výkon pomôže aj práci s dátami. Inak je Persona 3 Reload na ROG Ally výborný zážitok a aktuálne jediná možnosť hrania v pohybe, keďže hra nevyšla na Switch! (špekuluje sa, že príde na pokračovateľa, ale… to bude trvať aj rok). Potvrdzuje to však, že vďaka Game Pass je ROG Ally celkom dobrá mašina na JRPG…
…a dokonca aj západné RPG. Vyskúšal som Sea of Stars i Pillars of Eternity a obe bežia hladko aj pri nižších výkonoch. Netreba sa tomu čudovať – keď ich zvláda Switch, nemá problém ani výkonnejší ROG Ally a ovládanie je nemenej kvalitné.
Keď už zvýšite latku a pustíte sa do masívnych 50 GB+ hier typu Diablo IV, to už sa pýta 25 W režim. ROG Ally utiahne aj túto akčnú RPG, ale pozor, musíte byť stále pripojení na internet. Čo je sčasti problém, ak budete chcieť hrať v lietadle či vo vlaku bez konektivity.
A pri experimentovaní som si natiahol aj osobného víťaza vlaňajška – hra roka 2023 Alan Wake II žerie fakt obrovské miesto z úložiska, ale na 25 W sa dokáže rozbehnúť. Pravda, je to krvilačná hra, takže tu už budete musieť zľaviť z rozlíšenia a radšej ísť len na 720p, prípadne 900p.
Nahradí to PC či Switch?
Po troch mesiacoch testovania rozličných hier na ASUS ROG Ally musím uznať, že na herný hardvér ako taký som si celkom zvykol. Keď sa naučíte používať tlačidlá, standby režim a nainštalujete hry a chodíte už na hotové, je to celkom lahodný zážitok. Pravda, neraz nabíjam neustále a náročnejšie hry hrám skôr doma s pripojením na adaptér, ale už približne viem, ktoré tituly tento PC handheld utiahne aj na dlhšiu cestu vlakom či na hoteli.
Ak máte iba slabé PC či notebook a dumáte, či nahradí ASUS ROG Ally nadupané PC, je to na vás. Sčasti áno, ale treba sa pripraviť, že nehráte s myšou a klávesnicou, ale stále na gamepade. Ak na to pristúpite, môže to byť náhrada pre PC tituly, hoci niektoré stratégie sa asi nebudú hrať ľahko. I keď stále si môžete zapojiť ASUS ROG Ally vedľa monitora a ďalších periférií – ale to už oželiete handheldový efekt.
Ak dumáte nad ASUS ROG Ally namiesto Nintenda Switch, treba sa pozrieť najmä na knižnice hier. Kto miluje Nintendo, vie, že Super Mario či Donkey Kong skrátka inde nevyjdú. ASUS ROG Ally má síce vyšší výkon, ale nie všetky hry, najmä z japonskej produkcie. Pokiaľ ide o indie tvorbu, Switch a ROG Ally ponuka sú porovnateľné. Ale vyšší výkon sčasti favorizuje západných hráčov, lebo niektoré novinky už Switch neutiahne, ale ROG Ally áno. Platí to pre spomínaný Jusant, ale napríklad si zahráte aj viaceré diely z Like a Dragon/Yakuza série.
Kým vyjde nástupca Nintenda Switch, bude mať ASUS ROG Ally vďaka vyššiemu výkonu určitú výhodu a ak ste hráč západnej produkcie, doceníte ju. Vďaka Game Pass môžete hrať niektoré hry v pohybe a cloud uložené pozície vám umožnia čosi odohrať doma na Xbox Series, potom pokračovať na ROG Ally a neskôr sa vrátiť k hre aj na staršom Xbox One. Do tohto ekosystému ASUS ROG Ally pekne zapadne a nahradí aj ten vysnívaný Xbox handheld, po ktorom pištia niektorí fanúšikovia zelenej značky.
Navyše cena ASUS ROG Ally začala pozvoľna klesať (už okolo 600 eur), čím môže začať oslovovať ďalšie publikum.