Keď spoločnosť Valve v lete roku 2021 predstavila svetu svoju vlastnú hernú konzolu Steam Deck postavenú na operačnom systéme Arch Linux, hard-core hráči jasali nadšením, zatiaľ čo ostatní to brali ako zaujímavý experiment s neveľkou šancou na úspech.
O dva roky neskôr je už jasné, že tá druhá skupina hráčov sa mýlila a Steam Deck napokon zožal taký úspech, že prinútil k odpovedi aj jedného z najväčších výrobcov počítačov na svete. Privítajte ROG Ally, nový prenosný konzolový počítač od spoločnosti ASUS.
Výhody
- Skvelý výkon AMD platformy + podpora eGPU
- Bezkonkurenčný displej a reproduktory
- Windows 11 + ROG doplnky
Nevýhody
- Chýbajúce touchpady
- Menej intuitívny softvér
Možno sa po úvodných riadkoch pýtate, prečo vlastne ROG Ally nazývam konzolovým počítačom. Odpoveď je zdĺhavá, no pomerne jednoduchá zároveň. Za hernú konzolu sa totiž všeobecne považuje zariadenie, ktoré svoj výpočtový výkon využíva primárne na vykresľovanie videohier ovládaných zvyčajne pomocou vstavaného či pribaleného ovládača.
Konzola ROG Ally je presne to, no na druhej strane je zároveň plnohodnotným počítačom. Postavená je totiž na operačnom systéme Windows 11, pričom nehovoríme o žiadnej orezanej alebo obmedzenej verzii. To je zároveň aj jedna z najväčších výhod Ally oproti konkurencii. K tomu sa však ešte dostaneme podrobnejšie neskôr.
ROG Ally vyzerá na prvý pohľad aj prvý dotyk ako bežná prenosná herná konzola, akurát o niečo väčšia ako tomu bolo doteraz zvykom, hoci prekvapivo ľahká – váži iba 608 gramov. Navonok za jej veľkosť môže najmä dotykový displej s uhlopriečkou 7″, pomerom strán 16:9 a Full HD rozlíšením, čo však sú tie menej zaujímavé parametre.
Herná divízia ROG nenechala svojmu menu nič dlžná a aj napriek tomu, že ide o prenosné zariadenie na cesty, do Ally osadila IPS panel s obnovovacou frekvenciou až 120 Hz a technológiou FreeSync Premium zabezpečujúcou synchronizáciu snímok s grafickým jadrom. Na zahodenie tak isto nie je ani 100 % pokrytie farebného spektra sRGB a fakt, že displej chráni odolné sklo Gorilla Glass Victus, aké je využívané aj vo vlajkových smartfónoch.
Výsledok je parádny a hoci by mi neprekážal ani pomer strán 16:10 aký ponúka Steam Deck, displeju ROG Ally sa skutočne nedá nič vytknúť. Plusom by bola jedine možnosť vybrať si konfiguráciu s matným povrchom, ktorá by bola menej náchylná na odrazy a chytanie odtlačkov, avšak v tomto prípade nejde o nič, čo by nevyriešila matná ochranná fólia.
Displej lemuje nie príliš hrubý rám, za ktorým nasleduje matný biely plast obklopujúci čierne a biele ovládacie prvky. Tvar konzoly je veľmi príjemný do dlane a subjektívne musím povedať, že rovnako je vydarený aj po dizajnovej stránke. ASUS sa nebál preniesť na Ally niekoľko svojich podpisov z herných notebookov, dokonca aj vrátane farebného podsvietenia (Aura Sync), ktoré obklopuje čierne analógové páčky.
Tlačidlá A, B, X a Y sú pre PC herné ovládače štandardom, podobne ako 4-stranný D-pad a dvojica analógových páčok. Podobne tradičné tlačidlá zvyčajne využívané pre otvorenie menu či mapy v hrách, tu ROG doplnil o vlastné tlačidlá Command Center a Armoury Crate. Ide o dedikované tlačidlá pre spúšťanie softvérových nadstavieb v rámci systému Windows 11, ktoré v rámci softvéru ROG Ally prepájajú svet PC hier s tým konzolovým.
ASUS vzal svoj softvér Armoury Crate z herných počítačov ROG a v tele Ally z neho urobil domovskú obrazovku pre nastavovanie zariadenia, ako aj spúšťanie hier z prostredia prispôsobeného jeho ovládacím prvkom a dotykovej obrazovke. Command Center zas na druhej strane slúži na rýchlu úpravu nastavení konzoly aj z prostredia hier. Meniť si je tu možné rozlíšenie, obnovovaciu frekvenciu, FPS Limiter či režim výkonu.
Tento softvér ROG prepojilo s procesorom AMD Ryzen Z1 Extreme (verzia Ryzen Z1 v predaji neskôr), ktorého súčasťou je grafické jadro AMD Radeon s architektúrou AMD RDNA 3. Po stránke pamäti má systém a hry k dispozícii 16 GB RAM typu LPDDR5 a interné úložisko typu PCIe 4.0 NVMe s kapacitou 512 GB, ktoré si je možné rozšíriť pomocou microSD karty.
Podobne ako interné úložisko, vám však ROG Ally umožní rozširovať aj jeho výkon. Ako to? Odpoveďou je riešenie eGPU, ktoré si už ASUS otestoval na svojich herných tabletoch a Ultrabookoch. Jednotka ROG XG Mobile vám prostredníctvom USB-C konektora rozšíreného o proprietárnu časť umožní pripojiť si k ROG Ally externú grafickú kartu NVIDIA GeForce RTX 4090 alebo AMD Radeon RX 6850M XT spolu s ponukou ďalších portov.
Z prenosnej hernej konzoly sa tak rázom môže stať desktopový počítač alebo naopak obývačková herná konzola. Riešenie ROG XG Mobile sme bohužiaľ po dobu testovania samotnej konzoly nemali k dispozícii no úprimne, ani nám vďaka výkonu vstavaného hardvéru nechýbalo.
ASUS pri skladaní hardvéru prekonal Steam Deck, ktorý je už sám o sebe v rámci pomeru veľkosť-cena-výkon v podstate malým zázrakom. Hardvér od spoločnosti AMD však hranicu možného posúva ešte ďalej a ukazuje, že hranie nových AAA hier na cestách nie je žiadne sci-fi a dokonca k tomu nepotrebujete ani linuxový operačný systém a jeho skvelú optimalizáciu.
Krst ohňom pre mňa a samotný ROG Ally v tomto smere bol titul Hogwarts Legacy, na ktorom som naposledy testoval aj výkon herného počítača z opačného konca spektra – ROG Strix SCAR 18 a s ktorým som donedávna trápil aj svoj Steam Deck. Zatiaľ čo ten hru dokázal s vážnejšími prepadmi snímkovania utiahnuť na najnižších nastaveniach na 20-30 snímkach za sekundu, s ROG Ally som mohol grafické nastavenia posunúť o úroveň vyššie a užívať si snímkovanie na úrovni 60 FPS.
Rovnaké výsledky ma čakali pri testovaní ďalších hier, kde sa mi v rámci stredných nastavení nedarilo ROG Ally vyviesť z miery. Vo viacerých tituloch konzola roztočila otáčky svojho chladenia na maximum a citeľne sa aj zahriala, nie však za hranicu, kedy by to už bolo nepríjemné. Čo bolo na tom navyše najlepšie, spustiť som na nej mohol absolútne čokoľvek z knižnice Steam, Epic Games Store, GOG či Xbox Game Pass, o čom v prípade konkurenčného Steam Decku nemôže byť ani reč.
ROG Ally ma v tomto smere skutočne prekvapilo, no je treba povedať, že využitie operačného systému Windows 11 s drobnou nadstavbou má aj svoje úskalia. Nie každá hra reagovala hneď po spustení správne na ovládanie a spočiatku pre mňa aj ostatných ľudí v okolí pôsobilo rozdelenie používateľského rozhrania na Windows a Armoury Crate mätúco.
Steam Deck je oproti tomu priamočiarejší a intuitívnejší, samozrejme ak na ňom nechcete spustiť oficiálne nepodporovanú hru. Aj v tomto smere však môže mať ROG Ally hravo navrch, postačí zopár softvérových aktualizácií. Čo však ASUS už v tejto generácii nemá ako dohnať, sú chýbajúce dotykové plochy, ktoré na Decku slúžia na ovládanie kurzora a teda pohodlnejšie hranie stratégií, adventúr a iných typických PC žánrov.
S viacerými spomínanými plusmi aj mínusmi ROG Ally som počítal skôr, ako sa mi reálne dostal do rúk. Čím ma však úprimne prekvapil, bol jeho zvukový prejav a teda vec, na ktorej vám možno bude záležať najmenej. Doteraz som však nepochopil, ako sa ASUSu podarilo do tak malého zariadenia vtesnať tak hlasné a tak kvalitné reproduktory a to aj napriek tomu, že som vopred vedel o jeho podpore Dolby Atmos a certifikácii Hi-Res.
Keď som hlasitosť jeho vstavanej dvojice reproduktorov nastavil na zhruba 70 %, mal som pocit akoby som si k ROG Ally pripojil svoj prenosný bezdrôtový reproduktor. Toto ozvučenie navyše dokonale kolaboruje so vstavanou haptickou odozvou, vďaka čomu sa budete vedieť dokonale vžiť do diania v hrách. Je to až škoda, pretože som úprimne presvedčený, že väčšina hráčov bude s ROG Ally využívať skôr slúchadlá.
Spomínaný hardvér napokon napája 4-článková batéria s kapacitou 40 Wh, čo je rovnaká kapacita batérie akú ponúka aj Steam Deck. Rovnaká je aj ich výdrž pri najvyššej miere vyťaženia, zhruba 2 hodiny, zatiaľ čo postupným znižovaním grafických nárokov a hraním jednoduchších hier možno túto výdrž natiahnuť až na zhruba 6-8 hodín. Na cestách je tak USB-C nabíjačka samozrejmosťou, no našťastie je mimoriadne kompaktná.
Posledným dôležitým údajom pre hodnotenie ROG Ally je jeho cena. V aktuálne dostupnej (a teda výkonnejšej) verzii s procesorom AMD Ryzen Z1 Extreme je ROG Ally v predaji za 799,00 €. Či vám za to tento prenosný konzolový počítač stojí, si už musíte zvážiť sami. Osobne však túto cenu hodnotím ako adekvátnu kvalite, výkonu a možnostiam, ktoré ROG Ally ponúka. Aj preto si z môjho pohľadu zaslúži ocenenie TIP REDAKCIE.