Reklama

Toyota má sedadlo, ktoré sa prispôsobí každej postave

Zdroj | Toyota
Imrich Maťo
Zdroj | Toyota
Zdroj | Toyota

Toyota vyvinula prototyp sedadla, ktoré môže voľne meniť tvar a dokonale sa prispôsobí siluete cestujúceho. Počítač, ktorý riadi sedadlo, pomocou aplikácie v smartfóne rozpozná osobu a včas jej prispôsobí opierku tak, aby bola čo najkomfortnejšia.

Zmena tvaru je možná vďaka tomu, že kompaktná opierka bola nahradená súborom tristo nezávislých, pohyblivých blokov z elastoméru. V súčasnom prototype je potrebné zadať do počítača údaje o výške cestujúceho a vizuálne zhodnotiť jeho postavu.

Pozrite si

Toyota FT-AC – dobrodružný koncept s možnosťou natáčania videí

Zdroj | Toyota

Na základe týchto informácií program prispôsobí nastavenie jednotlivých blokov sedadla. V budúcnosti bude systém samostatne skenovať výšku a tvar tela cestujúceho a automaticky formovať sedadlo podľa jeho individuálnych potrieb.

Pozrite si

Toyota T-HR3 je nový robot s ľudskými pohybmi

Na tento účel môže slúžiť kamera, ktorá zaregistruje postavu cestujúceho už vo chvíli, keď sa bude približovať k vozidlu. Najlepším riešením však bude samočinné prispôsobovanie polohy jednotlivých blokov až vo chvíli, keď sa cestujúci posadí na sedadlo.

Zdroj | Toyota

Spoločnosť Toyota v súčasnosti pracuje na aplikácii pre telefón, ktorá poskytne údaje o telesných rozmeroch užívateľa a čísle počítaču, ktorý riadi sedadlo v aute. Takto sa každé zo sedadiel rýchlo prispôsobí postave konkrétnej osoby vďaka identifikácii telefónom a rozpoznaniu, na ktoré miesto – či na sedadlo vodiča alebo spolujazdca – si chce sadnúť.

Pozrite si

Toyota vyvíja pneumatiky bez vzduchu!

Zdroj | Toyota

Podľa názoru spoločnosti Toyota bude Vody nielen pohodlný, ale poslúži aj na relax, pretože vďaka malým rozmerom budú môcť jednotlivé bloky sedadla stláčať body na chrbte a poskytnúť príjemnú masáž.

Pozrite si

Vodíkový kamión Toyota vyráža na cesty

Práce na tomto vynáleze pokračujú a dávajú obrovské možnosti v rôznych smeroch. Dúfajme, že revolučné sedadlá sa stanú súčasťou sériovo vyrábaných automobilov čo najskôr.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.