Reklama

Toyota vyvíja pneumatiky bez vzduchu!

Zdroj | Toyota
Michal Spiegel
Zdroj | Toyota
Zdroj | Toyota

Toyota na autosalóne v Tokiu predstavila svoju novú technológiu pneumatík bez vzduchu. Tieto pneumatiky demonštrovala na svojom futuristickom koncepte Toyota Fine-Comfort Ride.

Zdroj | Toyota

O koncepte Toyota Fine-Comfort Ride, ktorý bude jazdiť na palivové články, sme nedávno písali v samostatnom článku. Toyota najnovšie ukázala svoj koncept naživo spolu s novou technológiou plných pneumatík, ktoré majú znížiť hmotnosť automobilu a zlepšiť výkon. Ako to bude fungovať?

Štyri elektromotory tohto vodíkom poháňaného auta sú zabudované priamo do kolies. Elektrický prúd na pohon motorov vzniká priebežne vo vodíkových palivových článkoch.

Zdroj | Toyota
Pozrite si

Toyota Fine-Comfort Ride – nový koncept, ktorý jazdí na palivové články

Kolesá pozostávajú z ráfikov vyrobených z hliníka a plastu so širokými pásmi. Plné pneumatiky majú rovnakú hmotnosť ako štandardné, ktoré sú natlakované vzduchom.

Hlavný inžinier Toyoty, Takao Sato, však predpokladá, že technologický pokrok umožní znížiť hmotnosť každej pneumatiky o 5 kilogramov, čo je približne 30-percentné zníženie. Takýto cieľ by sa mal podariť dosiahnuť do roku 2025. Znížená hmotnosť elektromobilov by mohla vyvážiť hmotnosť trakčných batérií.

Firma Sumitomo Rubber Industries Ltd., ktorá vyrába plné pneumatiky pre Toyotu, a testuje ich na malých elektromobiloch, očakáva, že prvý komerčný produkt bude pripravený už v roku 2020.

Zdroj | Toyota
Pozrite si

Vodíkový kamión Toyota vyráža na cesty

V súčasnosti  sa plné pneumatiky používajú pri malých úžitkových vozidlách, ako sú kosačky na trávu, golfové vozíky alebo menšie terénne rekreačné vozidlá.

Čo na tento koncept rodinného auta, ktorý neprodukuje žiadne emisie a ešte sa jedná o prvý model s podobnými pneumatikami poviete?

Zdroj | Toyota

Toyota naďalej neoznámila, kedy by sa podobný model mohol dostať do predaja, no veríme, že o pár rokov ho na trhu uvidíme. Ak sa chcete dozvedieť viac o koncepe auta Toyota Fine-Comfort Ride, môžete si o ňom prečítať v našom samostatnom článku, ktorý nedávno vyšiel a v ktorom sa venujeme aj interiéru či dojazdu automobilu.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.