Reklama

Tieto 4 technológie zo Star Wars už dnes nie sú úplne sci-fi

Zdroj | Lucasfilm Ltd.
Stanislav Vinc
Zdroj | Lucasfilm Ltd.
Zdroj | Lucasfilm Ltd.

Vedeli ste, že 4. mája sa už od roku 1977 pravidelne oslavuje medzinárodný deň ságy Star Wars? Prečo tento dátum? Dôvod je prostý, „May the 4th“ (štvrtý máj) v angličtine pripomína slávnu hlášku „May the Force be with you“. Pri tejto príležitosti sme sa rozhodli pozrieť na technológie, ktorých vznik Star Wars predpovedal a ktoré už dnes využívame, alebo ich aspoň máme na dosah.

Bionické končatiny

Nebezpečný svetelný meč je síce (našťastie) hudbou ďalekej budúcnosti, no bionické končatiny, ktoré kvôli ním existujú v univerze Hviezdnych vojen, nie sú súčasnej medicíne vôbec cudzie. Takéto robotické končatiny dokonca môžu byť ľahšie a zároveň silnejšie, než tie bežné ľudské, pričom ich ovládanie je natoľko intuitívne, že s nimi po prvom nasadení nebudete mať problém vyraziť na nákup.

Humanoidní roboti a umelá inteligencia

Pri robotike ešte chvíľku zostaneme. Spomínate si na desivo realistického robota od britskej spoločnosti Engineered Arts? Myslíme, že aspoň po vizuálnej stránke sme už v tomto smere Star Wars predbehli, dotiahnuť už treba iba tú umelú inteligenciu. Aj v tomto smere však technológie postupujú vpred míľovými krokmi a súčasťou toho chce byť aj automobilka Tesla.

Lietajúce autá a motorky

Vy ešte nemáte svoje vlastné lietajúce auto? No dobre, ani my nie, no isté pokusy o ich vytvorenie tu už zopár rokov sú a tentokrát nemáme úplne na mysli slávny AeroMobil, na ktorý sme sa boli osobne pozrieť ešte v roku 2017.

Vo vzduchu by sme už o pár rokov mohli stretnúť jedno i viacmiestne lietadlá s vertikálnym štartom (VTOL), ktoré si s veľkou pravdepodobnosťou nájdu uplatnenie vo sfére taxislužieb, ale napr. aj v záchranných zložkách.

A čo tie motorky? Tento japonský hoverbike akoby vypadol z dobrého sci-fi filmu.

Hologramy

Nie je hologram, ako hologram, no niekde začať treba. Prvé pokusy o zobrazenie obsahu v priestore už máme aj na Slovensku a hoci ešte nie sú stopercentne viditeľné z akéhokoľvek uhla ako je to v Star Wars, vizuálne sú možno ešte krajšie. S hologramom sa už môžete stretnúť napr. aj v pobočke Slovenskej sporiteľne v nákupnom centre Nivy v Bratislave, no určite neprehliadnite ani zaujímavý americký projekt PORTL.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.