Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

PORTL dokáže vytvoriť holografickú ilúziu, uplatiť sa môže aj vo sfére NFT

PORTL dokáže vytvoriť holografickú ilúziu, uplatiť sa môže aj vo sfére NFT
Zdroj | PORTL
Stanislav Vinc
PORTL dokáže vytvoriť holografickú ilúziu, uplatiť sa môže aj vo sfére NFT
Zdroj | PORTL
Zdroj | PORTL

Americká spoločnosť PORTL aktuálne valcuje siete svojim zariadením Epic, ktoré vás dokáže okamžite preniesť aj na druhú stranu zemegule, aspoň virtuálne. Spoločnosti sa podarilo vytvoriť unikátne zobrazovacie zariadenie, ktoré sa už doťahuje na hologramy, aké poznáme zo sci-fi filmov.

Na prvý pohľad to vyzerá, akoby sa niekto skrátka postavil do bielej škatule. Zariadenie Epic, aj jeho menší variant „M“, je podľa slov spoločnosti PORTL prvým holografickým komunikačným a multimediálnym zariadením na svete.

V pôvodnej veľkosti má holografická skriňa Epic hĺbku 43 centimetrov, ktorú kombinuje s dotykovým LCD panelom odsadeným zhruba 12 centimetrov od rámu. V spojení so všestranným LED osvetlením zabezpečujúcim zachytávanie a zobrazovanie tieňov a odrazov dokáže PORTL vytvoriť ilúziu priestorového obrazu.

Pozrite si

Meta zaplatí 90 miliónové vyrovnanie, neoprávnene sledovala používateľov

PORTL dokáže tohto formou zobraziť živý prenos osoby, ktorej sa stačí postaviť pred biele pozadie a namieriť na seba smartfón. Prostredníctvom cloudovej služby a mobilnej aplikácie si je však na holografickom displeji možné zobraziť aj záznamy prednášok, koncerty, predstavenia či výukové programy.

Epic alebo menší displej „M“ si podľa spoločnosti rozhodne nájdu uplatnenie v každej domácnosti, ale aj predajniach s oblečením, v ktorých si zákazníci budú môcť vyskúšať nový outfit bez prezliekania sa. Už dnes PORTL spolupracuje aj s módnymi značkami, ktoré Epic využívajú na novodobé módne prehliadky.

Pozrite si

Reklamy si budete musieť pozrieť, americká firma chce sledovať váš pohľad

PORTL je pripravený naskočiť už aj do éry metaverza a s ním spojeného sveta NFT umenia, ktoré si je už dnes možné na jeho zariadeniach zobraziť v priestore. Displeje tak môžu využiť NFT múzeá, ale aj vášniví zberatelia digitálneho umenia.

Zdroj | PORTL

Zariadenie Epic aktuálne začína na cene 60 000 dolárov za kus, no spoločnosti si ho môžu aj prenajať za 15 000 až 40 000 dolárov ročne. Výrazne lacnejší má byť model M, ktorý by mohol začínať už na cene 2 000 dolárov za kus. Spoločnosť však jeho cenu ešte oficiálne neprezradila, aktuálne zaň od záujemcov vyberá vratnú zálohu vo výške 100 dolárov.

Zdroj