Reklama

Meta zaplatí 90 miliónové vyrovnanie, neoprávnene sledovala používateľov

Zdroj | Tim Bennett
Michal Sobek
Zdroj | Tim Bennett
Zdroj | Tim Bennett

Spoločnosť Meta, materská spoločnosť Facebooku, súhlasila so zaplatením 90 miliónov dolárov za urovnanie dlhotrvajúceho súdneho sporu o ochranu osobných údajov.

Prípad súvisel s používaním súborov cookie v rokoch 2010 až 2011 na sledovanie používania internetu používateľov aj po odhlásení z Facebooku.

Vyrovnanie bolo predložené na schválenie Okresnému súdu USA pre Severný okres Kalifornie. Dohoda podlieha schváleniu súdom. 90 miliónov dolárov bude rozdelených medzi žalobcov, ktorí predložia overené tvrdenia, že boli ovplyvnení týmto sledovaním.

V rámci uzavretej dohody Facebook súhlasil so zabavením a vymazaním všetkých sporných údajov. Prípad bol podaný na súd v roku 2012. Facebook získal súhlas na sledovanie používateľov pri prihlásení, ale prisľúbil, že zastaví sledovanie, keď sa používateľ odhlási, ale to sa podľa žaloby nestalo.

Hovorca spoločnosti Meta povedal, že dosiahnutie urovnania, ktorý je starý viac ako desať rokov, je v najlepšom záujme komunity a akcionárov spoločnosti.

Facebook v tomto prípade trikrát zvíťazil na súde v priebehu siedmich rokov. Vedúci poradca žalobcov DiCello Levitt Gutzler oznámil, že sú vďační súdu za jeho rozsudok a Facebooku za to, že rokoval s najlepším úmyslom.

Pozrite si

Facebook stráca používateľov, aj hodnotu. Nepomohlo mu ani premenovanie

Zároveň toto vysporiadanie nielenže napraví škody spôsobené používateľom Facebooku, ale vytvára precedens pre budúce riešenie takýchto záležitostí.

Ak k tomuto finančnému vyrovnaniu dôjde, zaradí sa medzi 10 najväčších urovnaní v oblasti ochrany osobných údajov v histórii USA. Je tam napríklad aj žaloba na Facebook chválená minulý rok za porušenie pravidiel používateľov v hodnote 650 miliónov dolárov.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.